Petrol Bir Haftanın Zirvesinde, Altın Yeşillendi

ABD’deki ekonomik toparlama ve Suudi Arabistan’ın petrol üretiminin en az 1980 yılından beri en yüksek seviyeye çıkmasının talebin arttığını işaret etmesiyle emtia yükseliyor.

16 Mart’ta üç haftanın zirvesine çıkan vadeli kontratlar bugün ufak değişim kaydetti. Joint Organization Data Initiative’in verilerine göre, OPEC’in en büyük üreticisi olan Suudi Arabistan Ocak ayında günlük 9.87 milyon varil petrol üretti.

Bu hafta en büyük petrol tüketicisi olan ABD’de açıklanacak verilerin ise ekonominin güçlendiğini göstermesi bekleniyor.

Nisan teslim kontrat Nymex elektronik işlemlerde 5 sent düşerek 107.01 dolardan işlem gördü. Yarın vadesi dolacak olan kontrat 16 Mart’ta yüzde 1.9 oranında artarak 107.06 doları görmüş, böylece 9 Mart’tan beri en yüksek seviyeden kapanmıştı.

Daha aktif işlem gören Mayıs kontratı 6 sent düşerek 107.52 dolar oldu. Bu yıl fiyatlar yüzde 8.3 yüksekte seyrediyor.

Mayıs teslim Brent tipi petrol ise Londra merkezli ICE Futures Europe’ta 34 sent düşerek 125.47 dolardan işlem gördü. Avrupa’nın gösterge petrol kontratı New York petrolüne oranla 17.95 dolar prim yaptı.

Altın haftaya yeşilde başladı

Bu hafta açıklanacak ekonomik verilerin iyi geleceğine dair beklentiyle altın da petrol ve hisse senetlerindeki yükselişe ayak uydurdu. Spot altının ons fiyatı Singapur’da yüzde 0.3 kadar arttı ve 1,665.18 dolardan işlem gördü.

Geçen hafta yüzde 3.1 değer yitiren metal 14 Mart’ta 1,634.53 doları görerek 16 Ocak’tan beri en düşük seviyeye inmişti. Bloomberg verilerine ghöre ETP destekli altın varlıkları ise 2,410.186 ton olarak rekor kırdı.

Bugün Asya borsaları ve petrol fiyatlarında da yükselişler var. Everbright Futures’da analist olan Sun Yonggang, altının bir süre yatay gidebileceğini belirterek, “Çünkü metal riskli varlıklarla birlikte ralli de yapabilir, azalan güvenli liman talebiyle baskı altında da kalabilir” dedi.

Nisan teslim kontrat Comex’te yüzde 0.6 kadar yükselerek 1,665.10 dolardan işlem gördü.

ABD’de bu hafta açıklanacak konut satışları verisi açıklanacak. Ekonomistlerin tahminine göre Şubat ayında konut satışlarının iki yılın en yüksek seviyesine çıkması bekleniyor. Avrupa’da ise maliye bakanları Kopenhag’da 30 Mart’ta gerçekleşecek toplantı öncesinde geçici ve kalıcı kurtarma fonlarının birleştirilme olasılıklarını değerlendirdi.

Diğer yandan UBS bir aylık altın tahminini 1,775 dolar/ons’tan 1,550 dolara indirdi. Kuruluş, üç aylık hedefini ise 1,950 dolardan 1,600 dolar seviyesine düşürdü.   (Bloomberg)

 

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Anadolu Cam Beklentilerin Altında 4Ç Sonuçları Açıkladı

Anadolu Cam beklentilerin altında 4Ç sonuçları açıkladı. Buna göre şirketin net karı 4Ç’de 13 milyon TL olurken, geçen yılın %37...

Kapat