Petrol Analiz

9 ayın zirvesine çıkaran petrol, dünya genelinde endişeleri canlandırdı. ABD’deki emlak sektörünün önemli isimlerinden ve ünlü yatırımcı Donal Trump, Ortadoğu’daki gerilim ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği OPEC’in politikalarından ötürü benzin fiyatlarının bu yaz 7 doları bulabileceğini söyledi. İran, Batı’nın ambargolarını protesto amaçlı olarak Fransa ve İngiltere’nin petrol arzını kesti. Amerikan savunma yetkilileri, İsrail’in İran konusunda tek taraflı greve gidebileceğine ilişkin korkuların ham petrolü sıçratmasına rağmen, İran’ın tavrını anlayabildiklerini belirtiyor. Yüksek petrol fiyatları, benzin fiyatlarını yukarı iterek, ABD’deki rafinerilerin, insanların az alım yaptığı zamanlarda benzinliklerini kapamasına, dolayısıyla arz sorununun derinleşmesine neden oluyor. Bu da fiyatlarda yükselişi beraberinde getiriyor.
Siyah inci haftalık grafikte kanalın üst noktasını kırma girişimindedir.. Bu durum paritenin orta ve uzun vadeli hedeflerinin belirlenmesinde etkin bir rol alacaktır. Kanalın üst noktası olan 105,70 direnci petrol fiyatlarının seyri açısından önemli olduğu gibi bu direncin geçilmesi yukarı atağın başlamasını tetikleyebilir.  Şuanda 106,13 seviyesinde hareket eden siyah inci eğer 110 ve 120 dolar seviyelerini hedefliyorsa 105,70 seviyesi üzerinde günlük kapanış yapması gerekmektedir.  Uzun vadeli yükseliş beklentimizin devam ettiği siyah inci için bu kaçırılmayacak bir fırsat olarak görülmektedir. Diğer yandan da 2008 yılından itibaren devam eden kanalın güçlülüğünden bahsedebiliriz. Bu kanalın altında kalması kanal içi hareketlerin oluşabileceğini bizlere gösterebilir ve yeniden siyah inci de satış baskısının oluşmasına neden olabilir. Böyle bir durumda ise 50 günlük üssel hareketli ortalama olan 94,80 dolar seviyesi ilk hedef olarak belirtilmiştir. Petrol fiyatlarının yönünü kestirebilmemiz için bu hafta petrol fiyatının hangi seviyede kapanış yapacağına bakmamız gerekmektedir. Eğer 105,70 seviyesi üzerinde kapanış gerçekleştirirse bu durum yükseliş fırsatı olarak değerlendirilebilir.

Kudred Ayyıldır

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Şirket Haberleri

NETAS Netaş Telekomünikasyon A.Ş. Yönetim Kurulu 21 Şubat 2012 tarihinde; Şirkete ait İstanbul İli, Ümraniye İlçesi, İnkilap Mahallesi, Alemdağ Caddesi...

Kapat