Pepsico: Türkiye Göz Bebeğimiz

PepsiCo Güneydoğu Avrupa Bölgesi Başkanı   Eugene Willemsen, Türkiye’nin, Güneydoğu Avrupa pazarında göz bebeği olduğunu ve   çok önemli bir tüketici tabanının bulunduğunu bildirdi.          PepsiCo İçecek Türkiye ve PepsiCo Yiyecek Türkiye’yi bünyesinde barından   PepsiCo Türkiye, ilk kez iki operasyonun bir araya geldiği bir basın toplantısı   düzenledi.          

Toplantıda konuşan Willemsen, Türkiye’nin, başkanlığını yürüttüğü   Güneydoğu Avrupa Bölgesi’nin merkez ülkesi konumunda bulunduğunu ifade etti.   Willemsen, PepsiCo için Türkiye’nin stratejik önemi yüksek ve büyük pazarlardan   biri olduğunu, Doğu Avrupa Bölgesi içinde Türkiye’nin genç nüfusu ile hızla   büyüme ve tüketimi artırma potansiyelinin, onun bölge içinde çok önemli bir   noktada konumlandırmalarını sağladığını belirtti. Willemsen, Türkiye’nin 16   ülkenin bağlı bulunduğu Güneydoğu Avrupa Bölgesi’nin merkez ülkesi olarak   konumlandırılmasının PepsiCo’nun Türkiye’ye verdiği önemin en önemli kanıtı   olduğunu söyledi.         

 Willemsen, ”Türkiye bizim için stratejik bir piyasa. Bugün Türkiye’de ve   dünyada PepsiCo olarak artık çok daha büyük bir ailenin parçasıyız. Önümüzdeki   birkaç yıl içinde hedefimiz, PepsiCo’yu ve özellikle de PepsiCo Türkiye’yi sadece   Güneydoğu Avrupa çapında değil, Avrupa çapında da en beğenilen yiyecek ve içecek   şirketlerden birine dönüştürmek. Bu önemli hedef için çalışmalarımıza devam   ederken yaptıklarımız da ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu gösterir nitelikte.   Türkiye’deki markalarımızla PepsiCo Güneydoğu Avrupa Bölgesi’nde pek çok başarıya   imza attık ve atmaya devam ediyoruz” diye konuştu.          

Willemsen, PepsiCo olarak tüm dünyada uygulamaya koydukları ”Fayda   Gözeten Performans” vizyonu dahilinde üç ana sürdürülebilirlik alanı   belirlediklerini, bunların, ”toplumsal”, ”çevresel” ve ”yetenek” olduğunu   anlattı. Willemsen, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de PepsiCo olarak keyif   veren ve sağlığa faydalı yiyecek ve içecekler sunmanın yanında taahhütleri   çerçevesinde de çalışmalarını sürdüklerini, PepsiCo olarak faaliyetlerinde   inovasyonun yanı sıra verimli toprak, su, enerji ve ambalaj kullanımı yoluyla   dünyanın doğal kaynaklarının korunmasına da katkıda bulunduklarını söyledi.          

Willemsen, PepsiCo’nun bugün dünyanın en büyük ikinci yiyecek ve içecek   şirketi olarak yaklaşık 200 ülkede satışlarını sürdürdüğünü anımsatırken,   ”PepsiCo, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yükselişini hızla sürdürüyor”   dedi.                    

-”PEPSICO İÇECEK’İN PAZAR PAYINI ARTIRDIĞIMIZ ÜST ÜSTE 8. ÇEYREK   OLDU”-                    

Eugene Willemsen, PepsiCo İçecek Türkiye’nin bu yılın ikinci çeyreğinde   de iki haneli net gelir büyüme oranı yakalarken güçlü müşteri bağlılık   programları, satış yerlerindeki ”kusursuz” uygulama ve pozitif fiyat   uygulamasının getirdiği başarılı organizasyon ile çift haneli büyüme oranına   sahip bulunduğunu belirtti. Willemsen, son çeyreğin ise tüm pazarı geride   bırakarak ticari altyapı yatırımları, satış yeri uygulamaları ve kendine özgü   müşteri bağlılık programları ile PepsiCo İçecek’in pazar payını artırdıkları üst   üste 8. çeyrek olduğunu söyledi.          

PepsiCo Yiyecek Türkiye’nin de yakaladığı gelir artış oranıyla bir başka   başarılı çeyreğe daha imza attığını belirten Willemsen, PepsiCo Yiyecek   Türkiye’nin, bu yılın ikinci çeyreğinde Türkiye’nin ”en hızlı büyüyen”   atıştırmalık firması olurken, tüm atıştırmalık çerez ve iştah açıcı pazarın da   payını artırdığını kaydetti.          

Amaçlarının PepsiCo Türkiye’yi, Avrupa çapında en beğenilen yiyecek ve   içecek şirketlerden birine dönüştürmek olduğunu ifade eden Willemsen, PepsiCo   olarak çok önem verdikleri inovasyon ve ürünlerin yeniden formüle edilmesi,   çevre, toplum ve yetenek konularında verdikleri taahhütleri en üst seviyede   uygulayıp, bu konulara katkıda bulunmak gibi konularla da 2016 yılına kadar   Türkiye’de PepsiCo’yu bir güç merkezi haline getirme çalışmalarına devam   ettiklerini bildirdi.          Willemsen, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Türkiye’nin geçmişte son   derece güçlü, dirençli bir ekonomiye sahip olduğunu kanıtladığını, Türkiye’den   beklentilerin ”gayet” pozitif olduğunu, büyük ve genç bir nüfusu ve ortalama   yaşın 29 olması nedeniyle Türkiye’nin son derece güçlü bir geleceğe sahip   olduğunu, gelecekte de büyümeye devam edeceğini ”rahatlıkla”   söyleyebileceklerini vurguladı.          

Yeni ürünler getirmeye devam edeceklerini bildiren Willemsen, Türkiye’de   5 fabrikaları ve 3 bine yakın çalışanları bulunduğunu hatırlatarak, ”Türkiye,   Güneydoğu Avrupa pazarında göz bebeğimiz. Çok önemli bir tüketici tabanına sahip.   Türkiye’de harika bir ekibimiz var” dedi.                    

-”KRİZ DÖNEMLERİNDE MORALİ YÜKSEK TUTACAK OLANLARDANIZ”-                    

PepsiCo İçecek Türkiye Genel Müdürü Hüseyin Tulpar da olası krizin   sektöre etkisine ilişkin bir soru üzerine, ”Eğlence kategorisiyiz. Kriz   dönemlerinde morali yüksek tutacak olanlardanız. Kriz dönemleri bizim   sektörlerimiz için daha değerli dönemler olabilir” dedi.          

Tulpar, 2004′te 3. kola markasının pazara girmesiyle yeni rekabetin   gelmesinin hem tüketiciye hem de kendilerine çok yararı olduğunu ifade ederek,   iki şirketin de bu durumdan aynı şekilde etkilendiğini, şu anda bakıldığında son   5 yıldaki programlarında o etkinin hemen hemen bertaraf edilmiş durumda olduğunu   söyledi.          

Ramazan ayı beklentilerine ilişkin bir soru üzerine de Tulpar, ”Yazdan   ve ramazandan beklentimiz, geçen yıl olduğu gibi içecek sektöründe tüketimin   artması” dedi.          

PepsiCo Yiyecek Türkiye Genel Müdürü Ece Aksel ise atıştırmalık   kategorisindeki fiyat artışlarının enflasyonun altında devam ettiğini belirterek,   birkaç Ortadoğu ülkesi, Kazakistan, Azerbaycan ve Gürcistan’a ihracat   yaptıklarını, Türk Ar-Ge ekiplerinin yarattığı bazı ürünlerinin yurt dışında da   kendisine yer bulduğunu söyledi.      AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Bizde kriz çıkmaz

Gazeteport – ” Kriz mi geliyor?” Ekonomi dünyası ve kamuoyunda son üç günün en popüler sorusu bu. Aslında seçim arifesinden...

Kapat