Parite, Tahvil Değerlendirmesi

€/$: Mevcut EUR pozisyonların 1.4350 stop-loss olmak üzere korunmasını öneriyoruz

 

$/TL: TL’deki değer kaybının sınırlı kalmasını bekliyoruz

 

Faiz: İhalelere katılım önermiyor ve ihale sonrasını bekliyoruz.

 

Eurobond: USD cinsi tahvillerde 2016-2021 arası vadelerde, EUR cinsi tahvillerde ise 2017’de alım öneriyoruz

 • €/$ paritesi dün 1.44 -1.45 aralığında yatay seyrederken bu sabah da benzer seviyelerden işlem görüyor. Gün içinde açıklanacak ZEW anketleri kısa süreli oynaklık yaratsa dahi paritede yönü değiştirecek nitelikte değiller. Paritede özellikle USD lehine bir yön değişikliği görmemiz için ya Avrupa tarafında zaten oldukça olumsuz olan haber akışının daha da kötüleşmesi ya da bu hafta ABD’de açıklanacak enflasyon verisinin beklentilerin çok üzerinde gelmesi gerekir. Japonya gibi öngörülmesi mümkün olmayan gelişmeler ise EUR’da sadece kar satışlarını tetikler bir görünüm arz ediyor.
 • EUR pozisyonların 1.4350 stop-loss olmak üzere korunmasını öneriyoruz. Parite için destekler 1.4400-1.4350, dirençler ise 1.4500-1.4580 seviyeleridir.

 

 • Yurtiçi döviz piyasasında dün yerli kurumsal talep nedeniyle TL değer kaybederken bu sabaha da dış piyasalardaki seyre bağlı olarak %0.5 kayıp ile başlıyoruz. Ancak diğer gelişmekte olan ülke piyasalarına paralel olarak yabancı yatırımcı girişlerinin de sürdüğünü söyleyebiliriz. Bu nedenle TL’de görülen kayıpların sınırlı kalmasını bekliyoruz.
 • Bir süredir bahsettiğimiz üzere TL sıkışıklığı önümüzdeki haftalarda etkisi daha net hissettirecek. Sıkışıklık ise döviz piyasasında TL yaratma amaçlı satışlara yol açacak.  Yine bu dönemde seçim beklentilerinin de satın alınması ile TL’deki güçlü seyrin devamını bekliyoruz.
 • $/TL kurunda 1.5220 seviyesi aşılmadıkça USD-short pozisyonumuzu koruyoruz. Bu seviyenin aşılması durumunda 1.56 seviyelerinde önerdiğimiz pozisyonumuzu kapatacağız. Ancak kurdaki yükselişi yine TL’ye geçiş yönünde izliyor olacağız.

 

 • Tahvil piyasasında dün düzenlenen 29.01.2014 vadeli 3 ayda bir %2.0 sabit kupon ödemeli tahvilin yeniden ihracına yönelik ihalede teklif oldukça zayıf kalırken, ihalede oluşan faiz de beklentilerin üzerinde idi. Uzun süredir tahvilde alıcı olan yabancı yatırımcılar ihaleye ilgi göstermezken, yerli bankalar da bugünkü yeni gösterge tahvil ihalesini bekliyorlar.
 • Hazine, bugün 20 Şubat 2013 vadeli yeni gösterge tahvilin ilk ihracı ile 6 Ocak 2021 vadeli TÜFE’ye endeksli tahvilin yeniden ihracını gerçekleştirecek. İhalelerde ilginin yeni gösterge tahvil üzerinde yoğunlaşacağını ve %8.95-9.05 bileşik aralığında 3 mlr TL civarında satış yapılacağını tahmin ediyoruz.  
 • İhaleye gelecek yabancı talebi faizin seyri üzerinde belirleyici olacak. Ancak TL likiditesindeki daralmanın devamında gecelik repo oranları yüksek seyrini koruyor. Bu da tahvil piyasasında yabancı ilgisi haricindeki alımları sınırlayacaktır. Mevcut sıkışıklığın önümüzdeki günlerde de sürecek olması nedeniyle tahvil piyasası için olumsuz görüşümüzü koruyoruz. Yeni gösterge tahvilde alım için ihale sonrasını bekliyor olacağız.
 • Enflasyon konusunda piyasa kadar kaygılı değiliz, bu nedenle TÜFE’ye endeksli tahvillerde yeni alım önermiyoruz. Bu çerçevede, bugünkü 2021 vadeli TÜFEX ihalesine tahvil portföylerinin bir kısmının hedge edilmesi amacıyla %2.8-2.9 reel bileşik aralığında teklif verilebilir.

 

 

 • Eurobond piyasasında global piyasalarda yeniden artan kaygıların etkili olduğunu ve fiyatlarda hafif geri çekilmeler olduğunu görüyoruz. Öte yandan gösterge kabul edilen 2030 vadeli Türk eurobondunun her şey rağmen son bir aydır $165-170 gibi çok dar bir aralıkta işlem gördüğünü de hatırlatalım. Benzer şekilde CDS fiyatı da son iki aylık dönemde 180 baz puandan 140 baz puana kadar gerilemiş durumda. Özetle kısa vadede fiyatlar üzerinde baskı olsa dahi, bunun kalıcı olmasını beklemiyoruz
 • Yerli yatırımcıların hakimiyetindeki piyasada en önemli risk ABD tahvil faizlerindeki yükseliş eğiliminin ivme kazanması olacak. Bu da daha çok uzun vadeli tahvilleri etkileyebilecek, daha kısa vadelerde ise sınırlı bir tepki yaratacaktır.
 • Mevduata alternatif arayan yatırımcılara USD cinsi tahvillerde 2016-2021 arası vadeleri, EUR cinsi tahvillerde ise 2017’yi öneriyoruz.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Forex Piyasaları Parite ve Emtia Analizleri

12 Nisan 2011 Salı 10:00   EUR      İspanyol CPI 11:30   GBP      DCLG House Price Index 11:30   GBP      CPI 11:30   GBP      RPI 11:30  ...

Kapat