Parite, döviz(Cem Şengezer)

EUR/USD: yatay seyir sonbahar için prim demektir

Her hafta biraz daha güçlenen paritede 1.50 üzeri hareket sonbaharla birlikte daha belirgin hedef olacaktır. Her düşüş daha fazla istikrar kazanmasını sağlıyor.  Bunu belirginleştirmek adına kıyaslayabiliriz:  2010 yılında 50 haftalık ortalamanın destek olma özelliği (düşüşlerde) zedelnmiş ve altına inilmişti. Tersi olarak 2011 yılında böyle bir durum göremedik: düşüşler bu ortalamanın üzerinde karşılanmıştır. Kalan haftalarda da benzer eğilimi görmeye devam edebiliriz. Geçen hafta için beklediğimiz kısa vadeli (6 haftalık ortalamaya göre) destekler hafif zedelenmiş olsa alımlar kendini hızla gösteriyor. Gerek desteklerin, gerekse dirençlerin 6 haftalık ortalama merkezli hareket içinde olması istikrarı arttırmaktadır.
Anormal durumlar (aşırı sapmalar), ters yönde etkisini göstermektedir. Temel bakış açısına bunu yerleştirebiliriz.  Kalıcı yükselişin önünü açacak hamleleri 50 haftalık ortalamaya bakarak belirtebileceğiz: bu ortalamanın giderek yataya dönmesi değerli bir veridir ve 6 haftalık dönemler az dalgalanmayla geçtiği sürece, birleşimi olan 50 hafta üzerindeki istikrar artmış olacaktır. Zaman belirtimimiz değişmedi: ağustos sonunda bu hamle gelebilecektir. Azalan sapma ve yataya dönen ortalama alıcıları harekete geçirecektir.
kısa vade direnç:1.4525 – 1.4550 destek:1.4125 – 1.4150  (2011  zirve beklentisi: 1.51)

EUR/TL: uzun döneme hazırlık

Beklenti dirençlerin geçiliyor olması bizi yanılgıya düşürsese de uzun vadeli istikrara katkısı önemli olmaktadır. Orta vade için izlediğimiz 50 haftalık ortalamaya paralel kalacak şekilde yükselişin devam etmesi beklenebilir. Azalan dalgalanmalar, daha yüksek performanslı prim yapabilmesini sağlamaktadır ve gelecekte de tekrarlanması beklenebilir. Aralık 2010 ve mart 2011 arası yükseliş döngüsüne benzer durumun devam etmesini bekliyoruz. Hatta o dönemdekinden daha kuvvetli seyir beklenebilir. Uzun dönem performansını da beğenebileceğimizi düşünüyoruz. Altındakine benzer düşüncelerimiz olacaktır.

kısa vade direnç:2.62– 2.65, destek:2.46 – 2.47  (2011  zirve beklentisi: 2.81)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Cari Açığa Dokuz Önlem

Dün AKP Genel Merkezinde toplanan Kabine’nin ekonomi takımı, piyasalarda yaşanan paniğin ekonomiye yansımalarını masaya yatırdı.  Toplantıdan rahatlatıcı mesajlar ve cari...

Kapat