Parite, Döviz (Cem Şengezer)

EUR/USD: eylül ayına girerken beklenti olumlu
Paritede yükseliş isteği korunuyor ve düşüşlerin alım fırsatı olması gerektiğini tekrarlıyoruz. Eylül ayıyla birlikte artan istek prime dönüşecektir. Buna sebep de giderek azalan haftalık dalgalanmaların getirdiği istikrardır.  Benzer istikrarı henüz aylık seyirde göremiyoruz.
Ocak ilk haftalarından, nisan son haftalarına dek yükselen 6 haftalık ortalamada giderek yatay seyir görmekteyiz: ortalama altına düştükçe alımlar artmakta, üzerine çıktıkça satışlar artmaktaydı. Nisan sonunda 1.4450 seviyesindeki ortalama, son durumda 1.4350 seviyesine yaklaşmaktadır. Giderek yatay seyir ve gevşeyen ortalama pozitif algı anlamına gelmeye devam ediyor. Yatay seyir istikrarı temsil eden “azalan dalga, düşen volatilite” anlamına gelmektedir.
Eylül ayıyla birlikte, düşüşleri daha yumuşak, yükselişleri daha hızlı görebiliriz. Ortalamadan aşırı sapma eğilimi törpülenirken, yükselen çizgi görmeye başlayacağız.
Daha geniş pencerede: kalıcı yükselişin önünü açacak hamleleri 50 haftalık ortalamaya bakarak belirtebileceğiz. bu ortalamanın giderek yataya dönmesi değerli bir veridir ve 6 haftalık dönemlerin birleşimi olan 50 hafta üzerindeki istikrar artmış olacaktır. Zaman belirtimimiz değişmedi: ağustos sonunda bu hamle gelebilecektir. Azalan sapma ve yataya dönen ortalama alıcıları daha istekli şekilde harekete geçirecektir.
kısa vade direnç:1.4750 – 1.4775 destek:1.4300 – 1.4325  (2011  zirve beklentisi: 1.51)

EUR/TL: prim isteği artıyor

Güçlü seyir devam ediyor, tempoda günlük bazda kayıplar görülse de haftalık ve aylık trend için kayıplardan henüz bahsedemeyiz. Aralık ayında 50 haftalık ortalaması altındayken, son durumda ortalamadan  %15 yukarıdadır ve 18 puanı da görmüş idi.

Sonuçta 3 puanlık düşüş düzeltme için yeterli görülebilir. Dirençler zorlanırken, dalgalanmaların artmıyor olması istikrarı koruyan faktör oluyor.  Azalan dalgalanmalar yüksek performansın önünü açmaktadır.  Aralık 2010 ve mart 2011 arası yükselişin benzerini daha kuvvetli şekilde bekleyebiliriz. Altın için beklediğimiz kuvvetli seyire benzer yapıyı korumaktadır.

kısa vade direnç:2.61– 2.62, destek:2.48 – 2.49  (2011  zirve beklentisi: 2.81)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
MSCI GOP Endeksi 2 Haftalık Zirve Yaptı

  Gelişmekte olan piyasalarda (GOP) borsalar Wall Street ve Stoxx600’dan ayrışmaya başladılar.  Salı günü Wall Street ve Avrupa çalkantılı ve...

Kapat