Parite, döviz (Cem Şengezer)

EUR/USD: düşüşlerin bozucu etkisi azalıyor

Parite beklentimiz düşüşlerin fırsat yaratacağı yönünde idi.  Bu görüşü korumaya devam ediyoruz çünkü geniş pencerede, 50 haftalık dönemde, aşağı yönlü sarkmalar azalıyor veya dalgalanma azalıyor görünmektedir. Bunun sonucu olarak da istikrar artacaktır. Altı haftalık ortalamanın  destek olmasını  belirtirken, 1.4200 – 1.4225 bölgesinde destek göreceğini hesaplamıştık ancak 1.4125 altından gelen destekle yükseliş başladı. Bu şekildeki sapmayı, bu ortalamanın daha önce de zedelenmiş olmasına bağlayabiliriz: 1-2 aylık dönemde dalgalanmanın artmasından kaynaklanan durum yaşanmıştır. Son 50 haftalık dönemde ise, 6 haftalık ortalaması altında giderek daha az zaman harcadığını görüyoruz. Bundan sonrasında yükseliş bekliyor olmamızın görselliğe dayalı sebebi de budur: geçmişte olduğu gibi azalan dalgalanma, artan istikrara yolu açmıştır ve yükseliş trendini devam ettirmiştir. Temmuz ayıyla birlikte 6 haftalık ortalama altına gevşeme eğilimini daha az bekleyebiliriz, aksi yönde ise ortalamayı yükseltecek şekilde 1.45 üzerine hareketler bekleyebiliriz.

kısa vade direnç:1.4525 – 1.4550, destek:1.4200 – 1.4225 (2011 tahmini hareket aralığı:1.21 – 1.51)

EUR/TL: prim isteği devam edecektir

Azalan dalgalanmanın belirleyici etkisine en tipik örneklerden biri olarak eğilimini koruyor ve korumaya da devam edecektir. Geniş pencerede 50 haftalık ortalama altında kalınan dönem giderek azaldığı için (hafta bazında) daha yüksek seviyelerde bekleyebileceğiz.  Son durumda 50 haftalık hareketli ortalamanın %12 üzerinde seyreden fiyatlar “aşırı alım” olarak görülebilir. Evet, bu bir risktir ama dalgalanmalar artmadığı sürece (ve azaldığı sürece) yönetilebilir bir risk olarak kalmaya devam edecektir.  Son dönem yükselişe rağmen piyasanın gücünü frenleyen etkiler halen hesapları etkilemektedir: izlediğimiz 50 haftanın ilk 10 haftasında ortalamadan negatif sapmalar görülüyor olması yükselişi frenleyen, dalgalanma  üreten faktördür. Bir başka deyişle: 10 hafta sonra azalacak dalgalanma etkisiyle yükseliş hızlanabilecektir.

kısa vade direnç:2.41– 2.40, destek:2.29 – 2.28

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
29 Haziran LiderForex Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, politika yapıcıların "güçlü ihtiyat" modunda olduğunu söyleyerek, gelecek haftaki toplantıda faiz artırımına...

Kapat