Parite, döviz (Cem Şengezer)

EUR/USD: düşüşler fırsat üretiyor
Gelişmeler altına yaradığı gibi, pariteye de yaramaya devam ediyor. Haftalık bazda beklentimiz, 6 haftalık ortalamasının destek özelliği göstermesidir. Geçen hafta bu ortalama zedelenmiş olsa da (aşağı yönlü sert düşüş) tekrar ortalama üzeri seyire geçti. Son durumda bu ortalamasından destek alarak tekrar yükselmesi beklenebilir (pozitif sapma). Kasım ve aralık 2010 haftalarında da, ortalamasının altına düştüğü ve negatif seyir gösterdiği dönem olmuştu. O döneme benzer şekilde kayıplar yaşanmış olsa da, son haftalardaki durumda ortalama altında daha az süre aldığını görüyoruz. Bu durum dalgalanmayı azalttığı için prim isteğinin önünü açmıştır. Geniş pencerede ise, zaman ilerledikçe, 50 haftalık ortalamadan negatif sapmaların azaldığını görüyoruz (temmuz-ağustos 2010 dönemi ortalamaya yakınlaşan değerler). Bu etkinin  devam etmesi dalgalanmayı azalttığı için Sene içinde 1.50 üzerine atakları da bekleyebileceğiz.

kısa vade direnç:1.4625 – 1.4650, destek:1.4200 – 1.4225 (2011 tahmini hareket aralığı:1.21 – 1.51)

EUR/TL: prim isteği devam edecektir
Son 50 haftanın en yükseği görülürken azalan dalgalanma istikrarın artmasını sağlıyor. Yine bu dönemde, daha az haftanın 50 haftalık ortalama altında kaldığını görüyor olmamız da önemlidir. Ortalama üzerinde dalgalanma yaratabilecek değerlerin hesaplardan çıkmasıyla yükseliş ivme kazanabilecektir. Bunun için 5-6 hafta daha beklemek gerekebilir çünkü izlenen 50 haftanın ilk değerleri ortalama altındadır ve negatif etki vermektedir.  Bu etkinin sonucunu temmuz ayı içinde daha fazla yaşayabileceğiz: 6 haftalık ortalamaya gerileme durumu daha sık görülebilecektir.

kısa vade direnç:2.3525 – 2.3600, destek:2.2725 – 2.2750

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
IMF’den Madrid’e: Daha Fazla Reform, Yoksa..

IMF, borç krizindeki İspanya ekonomisinin hâlâ daha toparlanamadığını ve daha fazla düzeltmeye ihtiyacı olduğunu söyledi.   Uluslararası Para Fonu IMF,...

Kapat