Parite, Altını Rekora Taşıyor

Son işlem günü piyasalar, ABD’den açıklanacak tarım dışı istihdam ve işsizlik oranına odaklandı. ABD piyasalarının açılışıyla birlikte gelen tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı verileri, beklentilerin gerisinde kalarak yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı. Piyasalarda azalan risk iştahıyla birlikte 1546.93 dolar/ ons’a yükselen altın, 1542.93 dolar/ons kapanışla, haftalık bazda yüzde 0.4 oranında değer kazanırken dolar, euro karşısında yüzde 2.17 oranında düşerek haftayı 1.4632 pariteden kapattı.
 

ABD’nin hizmet sektörüne ait rakamların iyi gelmesine rağmen; Wall Street’in üç majör endeksi, haftayı yüzde kayıpla kapatırken, S&P’nin Ağustos ortasından bu yana en kötü haftası oldu. Kıymetli madenlerden gümüş yüzde 4.5’lik değer kaybıyla haftanın tek kaybeden kıymetli madeni olurken, temel metal fiyatlarında da düşüşler yaşandı.

 
Altın, 2 Mayıs’ta tarihi rekorunu 1576.90 dolar/ons ile kırdığında parite, 1.49’u aşmıştı. Dolar’ da ki zayıflamanın sürmesi ve paritenin tekrar bu seviyeye doğru hareketlenmesi altın’ da, yeni bir rekorun yaklaştığının habercisi. Yunanistan’ın akıbeti de, altın için belirleyici bir unsur olduğu unutulmamalı. Yunanistan’ a yönelik destek ve sıkı tedbirlerin netleşmesi, euro’yu daha da güçlendirse de, bölgeye yönelik tansiyonun düşmesi, risk iştahının artması demek. Bunun da altın’da satış baskısı yaratarak düşüşlere neden olacağını söyleyebiliriz.

 
Bugün itibariyle Euro Bölgesi’nden Sentix yatırımcı güven endeksi ve geç saatlerde ABD’den Hazine Bakanı’nın açıklamaları takip edilecek.

Troy Kıyetli Maden

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
6 Haziran 2011 Forex Piyasaları Analizi

EUR/USD ANALİZ Daha önceki analizlerimizde 1,4520 direncinin öneminden ve bu direncin geçilmesi ile alımların rahatlayacağından bahsetmiştik. ABD’de işsizliğin artması ve...

Kapat