Parasal Gevşeme Döneminin Sonuna Yaklaşılıyor

Bank of America Merrill Lynch Fon Yöneticileri Anketine göre  yatırımcıların küresel büyümeye yönelik beklentileri giderek daha  olumlu bir çerçeveye oturturken, merkez bankalarının parasal gevşeme (QE) uygulamalarına ilişkin beklentiler ise azalıyor.

Yatırımcıların net yüzde 28’i önümüzdeki 12 ayda dünya  ekonomisinin güçlenmesini bekliyor. Bu oran, Şubat ayındaki yüzde 11’e  göre önemli bir artışa işaret ediyor. Ocak ayında ankete katılanların  çoğu ekonominin zayıflayacağı tahmininde bulunuyordu.

Euro bölgesinde güven arttı: Bu ay, Euro bölgesinde ekonominin  güçlenmesini ve zayıflamasını bekleyenlerin eşit şekilde dağıldığı  görülüyor. Şubat ayında, katılımcıların net yüzde 35’i ekonominin  kötüye gideceği tahmininde bulunmuştu.

Yatırımcılar kurumsal kâr konusunda daha da iyimser.  Katılımcıların net yüzde 6’sı önümüzdeki yıl kurumsal kârda artış  bekliyor. Bir ay önce katılımcıların net yüzde 11’i kârın düşeceği  tahmininde bulunmuştu.

Giderek daha az sayıda yatırımcı ABD Merkez Bankası’nın (FED)  parasal gevşeme politikasını devam ettirmesini bekliyor.  Katılımcıların yüzde 47’si ABD’de başka parasal gevşeme uygulaması  beklemiyor ve bu oran Şubat ayındaki yüzde 36’ya göre artışa işaret  ediyor.

Bir önceki aydaki yüzde 23 ile karşılaştırıldığında,  katılımcıların yüzde otuz dokuzu Avrupa Merkez Bankası’nın parasal  gevşeme uygulamasını uzatmayacağı tahmininde bulunuyor. Ancak oranı  net yüzde 13’ü bulan daha çok yatırımcı enflasyon oranının önümüzde  yıl artacağını tahmin ediyor. Daha bir ay önce katılımcıların net  yüzde 16’sı enflasyonun düşeceği tahmininde bulunmuştu.

BofA Merrill Lynch Global Araştırma baş Küresel Özsermaye  Stratejisti Michael Hartnett, “Daha yüksek enflasyon beklentisi  deflâsyona karşı verilen savaşta merkez bankalarının zaferini temsil  ediyor. Dengeleme fonlarının daha aktif hale gelmesiyle birlikte risk  iştahı artarken, nakit yine de işe yatırılmayarak kenarda tutuluyor”  diyor. BofA Merrill Lynch Global Araştırma Avrupa Özsermaye Strateji  Başkanı Gary Baker ise “AB’deki hâkim endişelerin hızla azalmasıyla  birlikte Avrupa’daki büyüme beklentilerinde bir iyileşmeye tanık  oluyoruz” dedi.

Dikkat gelişmiş ekonomilere kayıyor      

Avrupa, ABD ve Japonya’daki büyüme beklentileri bazı  yatırımcıların beklentilerini olumludan olumsuza çevirmeye başladığı  gelişmekte olan pazarları gölgeliyor.

Küresel yatırımcıların Euro bölgesi ile ilgili endişeleri çok  azaldı. AB ülke borçlarını bir numaralı ‘tail risk’ olarak görenlerin  oranı Şubat ayındaki yüzde 59’dan yüzde 38’e önemli bir düşüş  kaydetti. Euro bölgesindeki yatırımcılar büyüme konusunda hem daha  iyimser hem de kurumsal kâr konusunda çok daha az endişeli. Aralık  ayındaki net yüzde 84 ve Şubat ayındaki net yüzde 39’a göre önemli bir  düşüşle katılımcıların net yüzde 7’si euro bölgesinde kurumsal  kazançların önümüzdeki 12 ayda azalmasını bekliyor.

Şubat ayındaki net yüzde 15’e göre artışla ABD’li yatırımcıların  net yüzde 29’u önümüzdeki yıl ABD ekonomisinin güçleneceğini söylüyor.  İki ay önceki net yüzde 47’ye göre artışla, Japon fon yöneticilerinin  net yüzde 91’i en iyimser görüntüyü çizerek Japonya ekonomisinin  güçleneceğini söylüyor.

Küresel Gelişmekte Olan Pazarlar en popüler bölge olması  sürdürürken Çin’in büyüme beklentilerine ilişkin endişeler arttı.  Şubat ayındaki net yüzde 2’e göre artışla ABD’li yatırımcıların net  yüzde 9’u önümüzdeki yıl ABD ekonomisinin güçleneceğini söylüyor. Asya  Pasifik bölgesindeki olumlu hava (Japonya hariç) biraz bozuldu. Geçen  aydaki net yüzde 35’e göre artışla ankete katılanların net yüzde 41’i  önümüzdeki yıl bölge ekonomisinin zayıflamasını bekliyor.

Ayrıca, Asya Pasifik fon yöneticileri arasında enflasyon  endişeleri önemli oranda arttı. Yanıtlayanların net yüzde 41’i  önümüzdeki yıl bölgede enflasyonun artmasını bekliyor. Geçen ay, net  yüzde 5 enflasyonun düşeceğini tahmin ediyordu.

Bankalar ivme kazanıyor      

Bankalar ve mali hizmet şirketleri, özsermayeye ayrılan  miktarların artmasıyla birlikte yatırımcılar arasında üst üste ikinci  ayda da popülerliğini korudu.

Kıymetleri küresel bölüştürenler arasında bankalara düşük ağırlık  verenler bir önceki aya göre 11 yüzde puan düşüşle net yüzde 14’e  geriledi. ABD yatırımcıları artık genel olarak bu ay net yüzde sıfır  yüksek/düşük ağırlık ile bankalar konusunda tarafsız. İki ay önce  katılımcıların net yüzde 16’i bankalara normalin altında ağırlık  veriyordu. Avrupa’da bankalara düşük ağırlık verenlerin net sayısı  Ocak ayındaki yüzde 50’den yüzde 7’ye geriledi.

Teknoloji açık arayla küresel anlamda ilk sektör olmayı  sürdürürken, Avrupalılar arasında da popülerlik bakımından önemli bir  artış kaydetti. Şubat ayındaki net yüzde 10’a göre şimdi Euro bölgesi  yatırımcılarının net yüzde 33’ü teknolojiye yüksek ağırlık veriyor. Bu  sektör otomatik/yan sanayi sektörünü geçerek bölgedeki en popüler  sektör haline geldi.

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye’de 793 Elektrik Üretim Santrali İnşa Halinde

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) kayıtlarına göre, Türkiye’de şu anda 94′ü termik, 543′ü hidrolik, 156′sı da diğer yenilenebilir enerji (rüzgar,...

Kapat