Para kazanmak isteyen bunu yapsın!

Bankacılık başarısını Vakıfbank’ta iki yıldır genel müdür olarak sürdüren Süleyman Kalkan, `Yatırımınızı TL`ye yapın` tavsiyesinde bulundu.

Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan, yarım asrı Ankara`da geçiren Vakıfbank`ı 2 yıl önce bu şehre taşıdı. Çok iş yapan ama kârları yüzde 10`un altına düşen bankalara meydan okuyan Kalkan Biz, hormonlu büyümedik. 2011 gibi zor bir yılda kâra odaklanarak yüzde 6`nın üzerinde büyüdük dedi.

Bir banka için Ankara`dan İstanbul`a taşınmak öyle kolay bir iş değil. Yarım yüzyıldan fazla Ankara`nın ciddi ve bürokratik atmosferinde yaşadıktan sonra İstanbul`un kozmopolit, kaotik, bir o kadar da heyecanlı ve karışık ortamına ayak uydurabilmek cesaret yanında alışma süreci de ister.

Bereket ki, Vakıfbank`ın başında İstanbul`a aşık bir Genel Müdür vardı. İş Bankası`nda yetişen, sonra da kariyerini Vakıfbank`ın başına geçerek taçlandıran Süleyman Kalkan, tez canlılığıyla birleştirdiği İstanbul sevgisiyle çalışma arkadaşlarına 2 yıl önce Hadi gidiyoruz derken onları ikna etmekte zorlanmadı. Ve beklenen oldu, hep birlikte tası tarağı toplayıp İstanbul`a gelindi.

Gen ve halden anlayan…

O günlerde yaşananları Seyrantepe`deki genel müdürlük binasının cadde ve sokakları gören camlı ofisinde bize anlatan Kalkan, buluşmamızda en çok üç sözcüğü kullandı. İstanbul,Genç ve halden anlayan banka imajı ile müşteriyle kalıcı dostluk kurulması.

İki yıl yoğun çalışmalarla rüzgar gibi geçti. Vakıf kültürüyle büyüyen Vakıfbank, İstanbul`a odaklanıp, konumlandı. Kendisini Kamunun en özel bankası olarak tanımladı.

Banka tarihinde iz bırakacağız

İki yılda neler yaptınız ve genel kurulda neler vaad edeceksiniz?

Bir önceki yılın muhasebesi yapılıyor genel kurulda. Bütün çalışmalar bir rapora dökülüyor. Orada da yönetim kurulunun performansı değerlendiriliyor, sonuçta da ibra ediliyor veya edilmiyor. İşin özeti bu. Bu genel kurulda banka tarihinin iz bırakacak bilançolarından birini çıkarmış olacağız. Niye? Geçtiğimiz yılda rakiplerle karşılaştırarak bankamızın performansına baktığımızda çok önemli ve diğerlerinden ayrışan bir tarafı var. İki tablo ile bunu anlatacağız. Sektörün geçen seneki manzarası şu; Sektör, kârda bir önceki yıla göre 10.26 düştü. Vakıfbank olarak biz yüzde 6 pozitif kâr açıkladık.

Kârlı büyümeye odaklandık

Bu doğru ama aktif varlıklar açısından değerlendirdiğinizde durum nasıl?

Bu, neye oynadığınızla ilgili bir şey. Biz, kârlı büyümeye oynadık, tercihimizi böyle ortaya koyduk. Tek başına büyüme yapmak istemedik. 2011 zor bir yıldı, bankayı belli alanlarda büyütmek istedik. Mesela, bireysel tarafta büyümek istedik. Bunda da en fazla büyümeyi sağlayan banka yüzde 41.73`le biz olduk. Sektörün ortalaması ise yüzde 29 oldu. Bireyselde bu piyasanın en iyilerinden birisiyiz. Birincisi taksitli ihtiyaç kredileri tarafında, ikincisi de konut kredisinde sektörün en büyük aktörlerinden birisiyiz.

Konutta nasıl büyüdünüz?

Krediden başlayarak her türlü ihtiyaçları sağlıyoruz. TOKİ ile olsun, emlak yatırım ortaklığı ya da piyasadaki büyük konut üreticilerinin projelerine baştan girdik, bunları plase ettik ve ayrıca çok ilginç bir şey var. Takipteki kredi alacaklarında da düşüş var. Sektör ortalaması yüzde 2.6`ya geldi. Biz de geçen yıl takipteki işleri izleyen en iyi bankalardan birisiyiz. İkinci olduk. Konutta da en düşükteki bankalardan biriyiz. Kurumsal kredilerde biz büyümek değil küçülmek istedik. Çünkü kar marjı düşük. Biz mevduat topladık, bunları sattık yüzde 6 kar sağladık. Başka bankalar, daha fazla iş yaptılar fakat zarar ettiler. Biz hormonlu büyümeye rağbet etmiyoruz. Fos, içi boş büyüme istemiyoruz.

En çok şubeyi İstanbul`da açıyoruz

Siz İş Bankası`ndan Vakıfbank`a geçtiniz. Özel bir bankadan kamu bankasına gelmenin zorlukları oldu mu?

Düşündüğüm kadar korkunç olmadı. Vakıfbank, kamunun en özel bankası. Hemen her alanda faaliyet gösteriyor.Sadece bir misyon bankası değil. 60 yıldır da bütün faaliyetleri gerçekleştiriyor. 2001 krizinde baktığınızda bir başka özel bankanın sıkıntıları neydiyse bizimki de aynıydı. Biz de onlar gibi reel sektörü özel kesimi destekleyen, finanse eden bir bankaydık. Bir farkımız yok. Niye İstanbul`a geldik? İşte özel bankacılık mantığı getirdi. İlk gelen kamu bankası olduk.

İstanbul`da hangi konuma odaklanıyorsunuz?

Geçen yıl 2015 diye çalışmıştık, şimdi 2016 planlarını konuşuyoruz. Bizim görece olarak İstanbul`daki konumumuz zayıftı. Daha fazla Ankara`ya ve yine daha fazla Anadolu`ya konsanstre olmuşuz. Şimdi, İstanbul`da konumumuzu daha çok güçlendirmek istiyoruz. Toplamda 700`e yakın şubemiz var, bunun 190`a yakını İstanbul`da. Son 2 yıldır da açılan şubelerin ağırlığı da burada.. Bu sene Ağustos`a kadar açacağımız 62 şubenin de çoğu yine bu şehirde olacak.

Kaç kişiyi işe alacaksınız?

Toplamda 1000 civarında insan alacağız. Sınavları tamam, mülakatları yapıyoruz. Geçen yıl da 1500 kişi aldık. Toplamda 2 bin 500 kişi eder. Ben geldiğimde 10 bin 500 kişiydi çalışanlar, geçen yılı 12 bini aşarak kapattık. Bu yıl 13 bini de geçeceğiz.

İstanbul Finans Merkezi yeni yatırımlar getirir

Yabancıların bizim bankalara ilgisi nasıl ve nereye kadar gider?

Türkiye iyi ve geleceği olan bir ekonomi. İstanbul Finans Merkezi`ni kuruyoruz, bölgesel üs olmak için. Yabancılar geliyor ve daha da gelecekler. Şu ana kadar itibar etmeyenler de gelmek istiyor. Gelenler için öylesine konjonktürel oldu ki, adeta Türkiye`ye yatırım yapan kazandı. Bundan sonra da bölgesel bir güç olmaya giden, bankacılığı sağlam olan ülkeden söz ediyoruz. ABD`de ve Avrupa`da krizler yaşanırken Türkiye`de çok sağlam bir bankacılık sistemi var ve bunun karşılığını da gördük.

Geçen yıl bankacılıkta kârlar yüzde 10 civarında düştü, bu yıl da düşer mi?

2011`in son 3 ayında piyasalar biraz karışmıştı, endişeler ağırlaşmıştı. Ancak daha iyi bir ortama doğru gidiyoruz. Faizlerde daha aşağı bir trend oldu. Bir ara aylık tüketici kredisi faizi 1.80`lere kadar çıkmıştı. Şimdi, epeyce aşağılara geliyor. 2011 seviyelerinde bir kârı bu sene de yakalama olasılığı yüksek. Bankacılık aktiflerinde yüzde 15 civarında büyüme bekliyoruz.

Vatandaş kartını amacı dışında kullanmasınKredi kartları yine gündemde. Tüketici dernekleri, kart sahiplerine Dava açarsanız paranızı alabileceksiniz diyor. Büyük rakamlar ortaya çıkmayacak mı?

İşin henüz o noktalarda olacağını düşünmüyorum. Bankalar Birliği zaten açıklama yaptı. Hukuki sürece iş gittiği zaman farklı yorumlar çıkabiliyor.

Ben, Bankalar Birliği`nin duruşunun doğru olduğunu düşünüyorum. İnsanlar kartı, alışverişte ancak bir aracı olarak kullanmalılar. Bütün kartın tamamını borçlanıp kartın tüm imkanlarını kullanması doğru değil. Eğer nakite ihtiyacınız varsa ya kredili mevduatınızı kullanacaksınız ya da en doğrusu en ucuzu ihtiyaç kredisini kullanacaksınız. Faizleri daha düşük ve makul.

Tek kartım var

Sizin kaç kartınız var?

Sadece Vakıfbank kartım var. Öteden beri çok kart kullanmayı sevmiyorum. Borçlu yaşamayı sevmeyen, hatta nefret eden bir adamım.

Yatırımlarınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Pek bu konuya girmek istemem ama vatandaşa TL enstrümanlarını tavsiye edebilirim.

Bizde cinsiyet eşitliliği sorunu yok

Küresel iş dünyasında da Türkiye`de de kurumlar, insan çalıştırırken cinsiyet eşitliği yani kadın-erkek eşitliğine çok önem veriyor. Sizde durum nedir?

Bizim bankada kadın-erkek çalışan oranı yüzde 50-50`dir. Bankacılıkta giderek kadın hakimiyeti oluşuyor. Özel bankalarda kadın oranı erkeğin biraz üzerinde görünüyor.

Kamu bankalarında bakıldığında ise erkekler, kadınlara göre biraz daha fazla. Ama Vakıfbank`ta eşitlikçi bir oran var.Onun için diyorum ki, Vakıfbank, kamunun en özeli. Özel kelimesini birkaç manada olduğu gibi bu anlamda da kullanıyorum.

Türkan Şoray`la kampanyaya devam

Türkan Şoray`la reklam kampanyasına devam edecek misiniz

Edeceğiz. Halden anlayan banka konseptini sürdüreceğiz.

Neden Halden anlayan banka konseptini seçtiniz?

Çünkü bu bankanın en özelliği nedir diye araştırmalar, arama konferansları yaptık. Biz kendimizi Türk insanına çok yakın hissediyoruz.

İstanbul`a aşığım başka yerde yaşayamam

İstanbul`a ayrı bir sevginiz var. Hatta İstanbul Dünya Mirası adıyla kitap da çıkardınız. Bu sevginin kaynağında neler var?

O çok bambaşka bir sevgi. 12 senedir İstanbul`dayım. Bu şehri sürekli anlamaya, keşfetmeye ve yaşamaya çalışıyorum. Dünyada yegane yaşayacağım şehir burasıdır diyorum.

Hafta sonları ne yapıyorsunuz?

Evim Acıbadem`de bahçemle uğraşmayı seviyordum. Ama son iki senedir Vakıfbank`a geçince artık uğraşamıyorum. Hiç vakit olmuyor.

Yazışmalarda `de` ile `da`yı ayıramayana kızarım

Bir bankacı yorgunluğu üzerinden nasıl atar?

Hayattan keyif alacak şeyler yapar. Mesela, benim edebiyata çok ilgim var. Türkçenin iyi kullanılmasına dikkat ederim. Doğru kullanma, doğru telaffuz etme takıntım var. Okumalarla ilgili bir şey.

Mesela, `de` ve `da` ekinin doğru kullanılması sizin için önemli mi?

Hem de çok önemli. Bankadaki yazışmalarda da buna önem veririm. Yanlış kullananları uyarırım.

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Mahfi Eğilmez: Semt Pazarları Kaldırılmalı mı?

Bir aksilik olmadıkça ve havakoşulları izin verdiği sürece her Çarşamba Sarıyer pazarına giderim. Bir yandantaze sebze, meyve, peynir, zeytin, hatta...

Kapat