Papandreu: Teşekkürler Kemal Derviş

2001 krizi sonrası Türk ekonomisinin direksiyonuna geçen Kemal  Derviş, bu kez ‘komşu’nun krizden çıkmasında rol oynuyor.

NTV’nin habeirne göre batı medyasının, daha önce  Papandreru’nun gayri resmi danışmanı olduğunu yazdığı  Derviş’in bu pozisyonu, bizzat  Yunanistan Başbakanı tarafından ‘teşekkürle’ doğrulandı.

AB’nin dün onayladığı 158 milyar Euroluk ikinci yardım paketiyle ilgili konuşan  Papandreru, kendisine danışmanlık yaptığını açıkladığı Kemal  Derviş’e teşekkür etti.

Konuyla ilgili ayrıntıları, NTV Atina Muhabiri Stelyo Berbarakis aktardı:
 Yunanistan Başbakanı Papandreu, Yunan ekonomisini 2. kez iflastan kurtaran dünkü AB zirvesinden sonra basın toplantısı düzenledi.

 Papandreru, bu konuda kendisine yardımcı olan AB liderlerine, bakanlarına ve yakın çalışma arkadaşlarını sıralarken, kendisine danışmanlık yaptığını açıkladığı Kemal  Derviş’e de ayrıca teşekkür etti.

Yakın bir tarihe kadar IMF başkan adayları arasında olan Kemal  Derviş’in, Türkiye’de ekonomi bakanlığı döneminde ve sonrasında Yunan başbakanı Papandreu ile yakın ilişkiler kurmuştu.

 Yunanistan’ın bu zor günlerinde  Derviş’in Yunan ekonomisinin düzlüğe çıkması amacıyla Papandreu’ya danışmanlık yapmış olması  Derviş’in gerçekten bir ‘kara gün dostu’ olduğu şeklinde algılandı.

“HALK RAHAT ETSİN”
Papandreu basın toplantısında AB zirvesinde alınan karaları değerlendirdi.

Papandreu, uluslararası para piyasalarının Yuna ekonomisini ‘kısmi temerrüt’ kategorisine düşürüp düşürmeyeceği konusunun önemi olmadığını; çünkü Yunan ekonomisine asıl güvenceyi verenin AB ülkeleri; AB Merkez Bankası ve IMF olduğuna dikkati çekti.

Yunan mevduat sahiplerinin ‘kısmi temerrüt’ gibi verilecek olası ‘not’ların zahiri olduğu konusunda güvenceler veren Papandreu, sert ekonomik önlemlerle mücadele eden Yunan halkından ‘rahat etmelerini’ istedi ve özelleştirmeler dahil ülkede yapılacak ekonomik reformların sayesinde Yunan ekonomisinin düzlüğe çıkacağını söyledi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Marc Faber’den Uyarılar

Piyasalarda ‘doktor kıyamet’ olarak bilinen ünlü yatırımcı Mark Faber kötümser bir tablo çizerek ilerleyen dönemde güvende olmak için her sorumluluk...

Kapat