Papandreu: Avro’dan Çıkmamız Söz Konusu Değil

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu,   mali kriz nedeniyle Yunanistan’ın Avrupa ortak para birimi Avro’dan çıkmasının   söz konusu olmadığını bildirdi. Papandreu, Atina’da yayımlanan haftalık RealNews gazetesindeki demecinde   Yunanistan’daki ekonomik sorunla ilgili olarak, ”Ülkenin kalkınmasının,   bürokrasinin azalmasına, yolsuzlukların ortadan kalkmasına, yatırımcıların   istikrarlı ve kalıcı bir vergi sistemine güvenmelerine, yasal düzene ve   ağırılıklarla zenginliklerin eşit bir şekilde paylaşımına bağlı olduğunu”   söyledi.
 

Hükümetin, AB’nin de desteğiyle bu konuda almış olduğu önlemlerle, bu   doğrultuda önemli mesafe kat edildiğini belirten Papandreu, ”Onlarca yıllık mali   cinayetlere rağmen, koşulları sürekli iyileştirerek, ülkenin kesintisiz kredi   almasını sağladık. Görülmedik tarihi bir destek paketi çerçevesinde daha iyi faiz   ile borcun ödenme süresini uzattık. Toplam borcu hafifleterek, ülkemizin kalkınma   çabalarına da destek sağladık. Bizim başardığımız, Yunan vatandaşının sırtındaki   ağırlığı hafifletecek bu çözümleri bazı kontrolsüz değerlendirme kuruluşları   nasıl vaftiz eder, beni az ilgilendirir” dedi.
  

Başbakan Papandreu, bundan sonra devlet dairelerine alınacak olanların   bunu gerçekten hak etmiş olacağına ve hizmet edeceğini belirterek, Yunanistan’da   kısa zamanda gerçek iş olanakları sağlanacağını ve dört yılın sonunda ülkeyi terk   etmeyi tercih edenlerin de ikna olup tekrar geri döneceğini söyledi.
 

Yunanistan’daki yüksek işsizlik oranının ve uygulanan  yüksek vergilerin   ülkenin bir ”geçiş döneminde” bulunmasından kaynaklandığını savunan Papandreu,   ”Verilerle her şeyi dümdüz etmeyelim. Önlem alınmamış olsaydı, bugün durum daha   da kötü olacaktı” dedi.

 
Papandreu, erken seçim konusuyla ilgili bir soru üzerine, böyle bir şeyi   düşünmediğini, çünkü bunun için bir neden bulunmadığını belirtti.

 
-”AVRO’DAN ÇIKMAMIZ SÖZ KONUSU DEĞİL”-
 

Yunanistan’ın, içerisinde bulunduğu mali kriz nedeniyle Avro’dan   çıkarılacağına ilişkin iddialarla ilgili bir soruyu yanıtlayan Papandreu, ”Böyle   bir olasılığın söz konusu olmadığını” söyledi.

 
Başbakan Papandreu, ”Yunanistan’da olan kötü şeylerde Yunanistan’ın da   kendi sorumluluğu bulunduğunu ancak, bunun daha geniş çapta Avro kuşağının   sistemik bir sorunu olduğunu” ifade ederek, ”İşte bakın, haklı çıktık. Avrupa   bunu kabul ederek, krizle ilgili güçlü mekanizmalar oluşturdu. Bu yüzden,   herhangi bir ülkenin Avro’dan çıkması AB’nin kendisine daha küçük değil, daha   büyük kriz yaratacaktır. Dolayısıyla, Avro’dan çıkmak sözkonusu olmadığı gibi,   Avro daha güçlendirilecektir” dedi.

 

-”AVRUPA TAHVİLLERİ ER YA DA GEÇ OLACAK”
 

Papandreu, Avrupa’daki ekonomik krizle mücadele çerçevesinde Avrupa   tahvilleri çıkarılmasıyla ilgili bir soru üzerine, ”Böyle bir uygulamanın sadece   Avrupa’nın değil, uluslararası ekonominin de krizden çıkması için gerekli   olduğunu” savundu.

 
Bunun er ya da geç muhakkak yapılacağını iddia eden Papandreu, ”ekonomik   işbirliğinin, borçların Avrupa tahvilleri aracılığıyla yönetilmesinden vergi   politikasının uyumlu bir hale getirilmesine kadar daha çok derinleştirilmesi   şart. Su kanala girdi. Er ya da geç oraya varacağız” dedi.
 

Papandreu, Avrupa tahvilleri aracılığıyla Avrupa’nın bütünleşmesinin daha   da derinleşeceğini ve bunun, ”Avrupa’yı bugün ürpertiyle karşı karşıya kaldığı   fenomenler karşısında daha da güçlü yapacağını” kaydetti.

 

”YUNAN BANKALARI GÜVENLİ”
 

Başbakan Papandreu, Yunan bankalarının durumuyla ilgili bir soru üzerine   de, ”Yunan bankalarının, Avrupa’da en güvenli ve garantili bankalar olduğunu”   belirterek, ”Bankalardaki yatırımlar teminat altındaydı ve hala öyle.   Başardığımız anlaşmalarla, hiç abartısız, Yunanistan şu anda tüm Avrupa kuşağında   en güvenli ve garantili bankacılık sistemine sahip. Artık zamanı gelmiştir    Kurnazlık yapıp ya da başkalarından etkilenerek paralarını bankalardan çekenler   de artık bunu anlamalı” diye konuştu.

 

-”6 MİL KONUSUNDA TÜRKİYE İLE HİÇBİR ANLAŞMA YOK”
 

Demecinde, eski Büyükelçi Deniz Bölükbaşı’nın ”Dışişleri İskelesi’adlı   kitabında, Yunanistan’ın, karasularını bazı bölgelerde 6 deniz mili olarak   sınırlamayı kabul ettiğine ilişkin anlattıklarıyla ilgili bir soruyu da   yanıtlayan Papandreu, ”Türkiye ile bu konuda hiçbir anlaşma olmadığını” ileri   sürdü.
 

Papandreu şöyle dedi: ”Dikkatimi çekiyor, herhangi bir Türk yetkilinin yaptığı herhangi bir   açıklama Yunanistan’da bazı çevreler tarafından sistemli bir şekilde tartışılamaz   gerçekler olarak sunuluyor. Bunlar, en aşırı Türk yanlısı iddiaların vaizlerine   dönüştüklerini anlamıyorlar mı? Hiçbir Yunan hükümeti böyle bir anlaşma yapmış   değil. Bilim kurgu senaryoları yeter artık.”

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Asya borsaları haftanın ilk gününden zararda

Almanya'nın ortak tahvil çıkarılmayacağını söylemesinin ardından Fed'in piyasaları sakinleştirmekte yetersiz kalması, Asya borsalarını aşağı çekti

Kapat