Papandreu’ya Tepki Büyüyor

Yunanistan’da, Başbakan Yorgo   Papandreu’un, AB zirvesinde Yunanistan’a mali yardım paketi ile ilgili varılan   anlaşmayı halkoylamasına götürme kararı, muhalefet partilerinin tepkilerinin yanı   sıra PASOK içinde de bölünmelere neden oldu.          
  

Yunan basın-yayın organları, istifaların ardından 300 sandalyeli   parlamentoda milletvekili sayısı 152′ye düşen PASOK’un, ”şiddeti gittikçe artan   kaynayan bir kazana dönüştüğünü” belirttikleri haberlerinde, Papandreu’nun   siyasi inisiyatiflerine açıkça itiraz eden milletvekillerinin sayısının arttığını   belirtti.          
 

Haberlerde, PASOK’un kurmaylarından Vaso Papandreu’nun, hükümetin istifa   ederek bir ”milli kurtuluş hükümeti” kurulması yönündeki çağrısının başka   iktidar milletvekilleri tarafından da destek gördüğüne değinilirken, eski   başbakan Kostas Simitisi’in yakın çalışma arkadaşları olduğu belirtilen 6   milletvekilinin Papandreu’ya gönderdikleri bir mektupta istifasını istedikleri   bildirildi.          
 

Selanik milletvekili Eva Kayli ile Drama milletvekili Hara Kefalidu’nun   da Papandreu’ya birer mektup göndererek, halkoylamasında ısrar etmesi durumunda   cuma günü yapılacak güvenoylamasında hükümete oy vermeyeceklerini bildirdikleri   belirtildi.          
 

Yunan televizyonları konuyla ilgili haber-yorumlarında, PASOK içindeki   son gelişmelerden sonra Papandreu’nun halkoylaması kararından vazgeçmek zorunda   kalacağı değerlendirmesinde bulunurken, Papandreu’nun, 8 milyarlık yardım   diliminin ve yeni destek paketinin güvence altına alındığı bu dönemde neden böyle   bir karar alma gereği duyduğu sorusuna hala cevap bulunamadığını ifade etti.                    
 

-Papandreu G20 ziresine katılacak                    

 
Bu arada, Başbakan Papandreu’nun, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve   Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmek üzere, G20 toplantısının yapılacağı   Cannes’a gideceği bildirildi.          

 

Yunan medyası, Papandreu’nun, Sarkozy ve Merkel’in daveti üzerine   çarşamba günü Cannes’a gideceğini duyurdu.     

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 2 Kasım 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, AB zirvesinde Yunanistan'a mali yardım paketi ile ilgili varılan anlaşmayı halk oylamasına götürmekte kararlı...

Kapat