Papadimos, Yunanistan’da Dümene Geçti

Euro Bölgesi’ndeki krizin merkezi Yunanistan’da 7 gündür devam eden ‘başbakan’ krizinde düğüm çözüldü. Geçiş hükümetine başkanlık için en az 7 adayın adı geçerken sonunda daha ilk günden en iyi çözüm olarak görülen Avrupa Merkez Bankası (ECB) eski Başkan Yardımcısı ve Yunanistan’ın drahmiden Euro’ya geçiş mimarlarından bankacı Lukas Papadimos’da karar kılındı.Papadimos’un kuracağı hükümetin programı son kurtarma paketi olan “26 Ekim’deki AB liderler zirvesi kararlarının ve bunlara uygun ekonomik politikanın uygulanması” olarak belirlendi.

 
Politikacı değilim

 
İki büyük siyasi partinin Pasok ve Yeni Demokrasi liderleri Yorgo Papandreu ile Andois Samaras arasındaki 19 Şubat’ta erken seçim anlaşmasına rağmen, yeni kabinenin görev süresi açıklanmadı. Papadimos, “Ben politikacı değilim. Ekonomi politikalarını bilirim. Parti liderlerinin bana güvenleri büyük şeref ama üstlendiğim sorumluluklar daha büyük. Yunanistan krtik bir dönemeçte. Eğer birlik içinde olursa sorunları aşabiliriz” dedi. Papadimos ayrıca Yunanistan için Euro’nun ne kadar önemli olduğunu vurguladı. Yeni kabine bugün öğle saatlerinde yemin ederek göreve başlayacak.
 

Yunan ekonomisinin, bütçenin iyileştirilmesine yönelik yapılan büyük çabalara rağmen hâlâ büyük sorunlarla karşı karşıya bulunmaya devam ettiğini söyleyen Papadimos, şöyle konuştu:

 
Süreç kolay olmayacak

 
“Süreç içerisinde yapılacak tercihler ve uygulanacak politikaların, Yunan halkının refahı açısından belirleyici önemi bulunuyor. Süreç kolay olmayacak. Ancak sorunların çözümleneceğine eminim. Bu sorunlar, birlik, anlaşma ve muvafakat olması durumunda daha az külfetle ve kesin bir şekilde çözümlenecek.”

 
Euro Bölgesi’nde kalmaya vurgu yaptı

 
YUNANİSTAN’ın Euro Bölgesi’nde yer almasının, ekonominin iyileşmesinde önemli bir faktör olacağını belirten Lukas Papadimos, “İnanıyorum ki ülkenin Euro Bölgesi’ne dahil olması, parasal istikrarın güvencesini oluşturuyor ve bir ekonomik refah faktörü. Karşılaşılan tüm zorluklara rağmen, ülkenin Euro Bölgesi’nde  yer alması, ekonominin iyileşmesini ve ülkenin kalkınmasını kolaylaştıracak. Bu hedeflerin başarılmasında birlik olmamız ve sistemli çalışmamız durumunda hepimiz nihai sonuç konusunda iyimser olmalıyız” dedi.     (Hürriyet)

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Uğur Gürses: AB’nin ‘Akdeniz Ateşi’

“Borç büyükse alacaklının sorunu olmaya başlıyor. Daha da fazlası, alacaklıyı da sorunlu hale getiriyor.”  Salı günü İtalyan tahvilleri yüzde 7...

Kapat