Pamuk Eller Cebe: Doğalgaza Zam Yolda

Biz söyledik, AKP bal gibi seçim popülizmi yaptı, elektrik ve doğalgazda zammı erteledi diye.  Sonbharda doğalgaza zam müjdesi verildi bile.  Biz yine söyleyelim, bir iki ay içinde elektriğe de sıra gelecek.

Petrol Platformu Derneği ( PETFORM), önceki gün Enerji Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci ile Müsteşar Yardımcısı Sefa Aytekin’i ziyaret etti. Enerji yönetimi, doğalgaza eylül ya da ekim ayında en az yüzde 10 zam yapılabileceği mesajını verdi.

PETFORM Başkanı Metin Şen ve yönetim kurulu üyelerinin, Ankara’da enerji üst yönetimiyle yaptığı görüşmede, doğalgaz ve petrol sektörüne damga vuracak konular masaya yatırıldı.

Özel sektör, maliyet bazlı tarife uygulamasının önemine işaret ederek, uygulamanın devam etmesini istedi. Enerji yönetimi, ağustos ayında enerji KİT’lerinin mali tablolarına ilişkin verilerin masaya yatırılacağını belirterek, bu çerçevede doğalgaza eylül ya da ekim ayında en az yüzde 10 zam (yüzde 20′ye kadar) yapılabileceği mesajını verdi.
BATI HATTI GAZI ÖZEL’DEN
Türkiye ile Rusya arasında ilk doğalgaz alım anlaşması, 1986 yılında imzalandı. Batı Hattı olarak nitelendirilen anlaşmasının süresi 31 Aralık 2011′de sona eriyor.

Yıllık 6 milyar metreküp doğalgaz ithalatını öngören anlaşmaya göre, BOTAŞ‘ın bu ayın sonuna kadar Gazprom’a yazılı olarak başvuru yapması ve ‘anlaşmanın süresini uzatmayacağını’ bildirmesi gerekiyor.

BOTAŞ‘ın, başvuru yapılmaması halinde anlaşma 5 yıl daha otomatik olarak yürürlükte kalacak. PETFORM, bu anlaşmayı da gündeme getirdi, bu gazın özel sektör tarafından ithal edilmesini istedi.

Enerji yönetimi, bu ay sonuna kadar BOTAŞ‘ın, Gazprom’a ‘anlaşmayı uzatmayacağım’ yönündeki yazısını göndereceğini söyledi.
ELEKTRİK VE GAZ BORSASI TAMAM
Ankara’daki görüşmede özel sektör, liberalleşme kapsamında elektrik ve doğalgaz borsasının oluşmasının önemine işaret etti. Enerji yönetimi, borsaların kurulacağını belirterek, “Bu yönde çalışmalar başladı. İlgili kişi ve kurumlarla görüşülüyor” dedi.

PETROL VE GAZ YASASI ÇIKACAK
Sektör, yeni petrol ve doğalgaz yasa çalışması hakkında da görüşlerini iletti. Enerji yönetimi, petrol ve doğalgaz piyasalarına ilişkin yasaların, bu yıl sonuna kadar çıkmasını hedeflediklerini vurguladı.

(HABERTÜRK)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Wall Street’de QE2.5 Bekleniyor

Asya ve Avrupa’da ayı pazarı yedinci haftasını geride bırakırken, Wall Street Perşembe-Cuma alımları ile haftayı artıda kapadı.  Ancak, 29 Nisan...

Kapat