Pakistan’da Enerji Krizi Derinleşiyor

Pakistan’ın uzun yıllardan beri karşı karşıya kaldığı ve bir türlü çözüm bulamadığı enerji krizi artarak devam  ediyor.          
 

Ülkedeki iki büyük hidroelektrik santralinde su seviyesinin düşmesi nedeniyle üretimin durduğu ve enerji açığının yüzde 40′lara ulaştığı bildirildi.          
 

Pakistan SU ve Enerji Bakanı Seyid Nevid Kamar, durumun yakından takip edildiğini tüm kaynakların kullanılarak açığı azaltmaya çalışacaklarını ve enerji verimliliğini artırmak için bazı planları devreye sokacaklarını söyledi.          

 

Elektrik açığının pazar günü 8 bin 100 megavata ulaştığını açıklayan yetkililer, havaların ısınmasıyla oluşacak enerji açığının 13 bin megavatı aşmasını beklediklerini belirtti. Bu arada büyük kentlerde 8 ile 10 saat, kırsal kesimlerde 16 ile 20 saati   bulan kesintileri protesto etmek için halk, sokaklara inmeye başladı. Ülkenin büyük kentlerinin tamamında protesto eylemleri düzenleyen eylemciler, ana yolları   trafiğe kapattı, lastik yaktı ve polisle çatıştı. Polisin zaman zaman havaya ateş   açtığı ve göz yaşartıcı bomba kullanıldığı eylemlerin bugün de devam etmesi   bekleniyor.          

 

Hükümet, sanayi ve tarımsal üretime büyük darbe vuran kesintileri orta vadede sonlandırmak için İran, Çin, Türkmenistan ve Tacikistan ile çeşitli anlaşmalar imzalamıştı.          
 

Uzmanlar, 2006′da baş gösteren enerji krizine hükümetin kısa vadede çözüm bulmasının mümkün olmayacağını ifade ediliyor.      

 

AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
IFO Endeksi 109,8′e Yükseldi

Almanya’da iş dünyasının ekonomiye olan   güvenini yansıtan IFO Endeksi, mart ayında 109,8′e yükseldi.             Almanya Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (IFO),...

Kapat