Özyeğin: Tek Limit Gereksiz

Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, cari açığın şu anda stabilize olduğunu ve   aşağı doğru bir inişin başladığını, bu işin hem kurlarla hem faiz koridoruyla   kontrol altına alındığını kaydetti.          
 

Özyeğin, 2011 değerlendirmesi ve 2012 beklentilerine ilişkin AA   muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin cari açığını kontrol altına alması   gerektiği için ekonomik büyümenin de yavaşlaması gerektiğini, sürdürülebilir   ekonomik büyümenin sağlanmasının büyük önem taşıdığını söyledi.          
 

Türkiye’nin geçmişinde yüzde 7-8′lik büyümeler, yüzde 3, 4′lük eksilmeler   olduğunu hatırlatan Özyeğin, ”Sürdürülebilir, istikrarlı bir büyüme olması   önemli. Benim de beklentim ekonominin önümüzdeki sene yavaşlayacağı, planlanmış   bir şekilde yavaşlaması gerektiği… Bu, ülkenin potansiyeliyle ilgili değil.   Ülkenin büyüme potansiyeli çok daha fazla, ama cari açığı yüzde 8, 9, 10′larda   götüremeyiz” şeklinde konuştu.          
 

Cari açığın 2012 yılında bir risk unsuru olmayacağının altını çizen   Özyeğin, cari açığın aşağı indiğini ve Ekim ayında 4,6 milyar dolar çıktığını   hatırlattı. Son 2 senedir cari açığın her 3 ayda bir önceki senenin 3 ayına göre   iki misli olduğunu belirten Özyeğin, ”Şimdi artık cari açık stabilize olmuş,   aşağı doğru bir iniş başlamış vaziyette. Bu iş, hem kurlarla hem faiz koridoruyla   kontrol altına alındı” yorumunu yaptı.                    

 

”Bankalarımız kıskanılacak kadar iyi”-                    

 
Türkiye’de hane halkı borçluluğunun dünya ölçülerine göre çok düşük   olduğunu ifade eden Özyeğin, ancak diğer taraftan da tasarrufun da çok düşük   olduğunu söyledi. Özyeğin, ”Bu son zamanlarda olan bir şey değil. Türk halkı   harcamayı seven bir halk. Öyle gözükmesine rağmen, çoğu borçlanmayı sevmiyor. Son   zamanlarda daha çok bireysel kredi veriliyor. Ama toplam oranlar, Avrupa ve   gelişmiş ülkelere göre çok düşük” dedi.          

  
Hüsnü Özyeğin, bankacılık sektörüne ilişkin de şunları kaydetti:          
  

”Bütün dünyada bankacılık sektörünü regüle eden kurumlar sürekli yeni   düzenlemeler yapıyorlar. Bütün dünya, bankaların ilerde nasıl daha az riskli   çalışacakları konusunda çalışmalar yapıyorlar. Biz krizimizi 10 yıl evvel   geçirdiğimiz için, bankacılık krizini arkamızda bıraktık ve bankalarımızın   durumu, bütün dünyadaki bankacılar tarafından kıskanılacak kadar iyi. Onun için   yapılacak düzenlemeler, ekonominin daha istikrarlı çalışması için olacaktır.   Yoksa Türk bankacılığının, diğer bankalara göre başka bir düzenlemeye fazla   ihtiyacı yok.”          

  
Tek limit uygulamasına dair de Özyeğin, ”Türkiye’de zaten bankalar,   tüketicilerin hangi bankada ne kadar limiti var, bunları kontrol ediyorlar. Bence   tek limit gereksiz. Zaten Türkiye’de kredi kartlarında yüzde 6 civarında bir geri   ödenmeme durumu var. Bu da uluslararası ölçülere göre çok yüksek bir rakam değil.   Bu daha yukarı giderse belki limit uygulaması olabilir. Şu anda bu Romanya’da uygulanıyor” dedi.          

 
Hüsnü Özyeğin, Fibabanka’nın şu ana kadar çok iyi bir performansı   olduğunu ve beklentiler doğrultusunda gittiğini vurgulayarak, yeni banka satın   alıp almayacaklarına ilişkin, ”Banka almam, çok pahalı. Fibabanka’yı büyütürüm.   Fibabanka’da şube açarak, organik büyümek istiyoruz. 2012 yılında 3-4 şube açmayı   düşünüyoruz” dedi.                   

 
 -”Gayrimenkulde iyi bir dönem olmayacak”-                    
  

Fiba Holding olarak da 2012 yılında rüzgar enerjisi yatırımlarına devam   edeceklerine işaret eden Özyeğin, ”Rüzgarda başladığımız ve bu sene devam   edeceğimiz yatırımlarla beraber 2013 sonuna kadar 600-700 milyon dolarlık   yatırımımız olacak. 2012 yılında yatırım miktarımız ise enerji dahil 400-500   milyon dolardan aşağı olmaz” diye konuştu.          
 

Gayrimenkul alanında da yatırım yapacaklarını hatırlatan Özyeğin, şöyle   devam etti:          
 

”Gayrimenkul işinde henüz konsept planlarını yapıyoruz. Henüz inşaatına   başlamadık. Önümüzdeki sene başlamak için iyi bir sene mi bilmiyoruz. Türkiye’de   konut stoku oluştu. Mortgage faizlerinin yükselmesinden dolayı konut piyasasında   bir yavaşlama, stok birikimi bekliyoruz. Bunun aslında başladığına ve gelecek   sene devam edeceğine inanıyoruz. Onun için gayrimenkulde yeni bir projeye   başlamak açısından Türkiye’de iyi bir dönem olmayacağına inanıyoruz.”          
 

Özyeğin, perakendede dördüncü markaları olan Amerikan Aeropostal’de ilk   mağazayı ilkbaharda İstanbul’da açacaklarını bildirdi.     

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
S&P 500, neredeyse 2011 yaşanmamış gibi davranıyor

Son 5 yılın ortalamasının 2 katı volatiliteye sahip olan hisse senetleri, S&P 500 Endeksi'nin yıllık fiyat değişikliğini minimuma indirdi

Kapat