Öztrak: Petroldeki Artışın Cari Açık Faturası 15 Milyar Dolar

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, petrol fiyatlarındaki artışın 2012 yılı cari açık faturasını 15 milyar dolar artıracağını ve 65 milyar dolarak öngörülen cari açığın 80 milyar dolara ulaşacağı tahmininde bulundu.
 

Öztrak, Türkiye’de kriz döneminde hane halkı gelirinde 100 liralık artışa karşın, borçlarının 124 lira arttığını bunun da ekonomiyi kırılgan hale getirdiğini söyledi.  Türkiye için Körfez ülkelerinin bir alternatif olamayacağını; Londra’dan da Dubai’den de verilerin aynı görüldüğünü, hatta iki merkez bilgisayarlarının birbirine bağlı olduğunu ifade etti.  

 
Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleri ile bir sohbet toplantısı yapan Öztrak, Türkiye ve dünya ekonomisindeki gelişmeleri değerlendirdi.  2008 krizinde borçların şirketler üzerindeyken, olası bir krizde aileler üzerinde olduğuna dikkat çeken Öztrak, “Kriz döneminde hanelerdeki 100 liralık gelir artışına karşın, borçlarında 124 liralık artış oldu. 2012 yılında Türkiye, 130 milyar dolar dış borç ödeyecek. Bunun 112 milyar doları özel sektörün. Özel sektör borcunun 59 milyarı bankalara; 52.5 milyar doları ise reel kesime ait borçlardan oluşuyor. 2008 krizinde borçlar şirketler üzerindeydi şimdi ise aileler üzerinde” dedi.

 
CARİ AÇIK REKORU
 

Öztrak, Türkiye’nin 77 milyar dolara ulaşan cari açıkla ABD’den sonra ikinci sırada yer aldığını, bu miktarla İtalya’nın bile önüne geçtiğine dikkat çekti.  Cari açığın Gayri Safi Milli Hasıla’ya oranı itibariyle de hem G-20 ülkeleri hem de OECD ülkeleri içinde Türkiye’nin ilk sırada yer aldığını vurguladı.

15 MİLYAR DOLAR İLAVE FATURA
 

Ocak ayı verileri itibariyle cari açık seyrinde hükümet yetkililerinin tahmin ettikleri gibi belirgin bir azalma olmadığını belirten Öztrak, Orta Vadeli Plan’da cari açığın 65 milyar dolar olarak tahmin edildiğini anımsattı. Ancak bu tahmin yapılırken, petrol fiyatlarının 97 dolar varsayıldığını kaydeden Öztrak, “Petrolün ortalama fiyatı yılbaşından bugüne 116 dolar. Bugün ise 124-125 dolar seviyesinde gidiyor. Böyle devam ederse yüzde 4 büyüme tahmini içinde petrol faturasında 15 milyar dolarlık ilave yükü var. O zaman da cari açık 80 milyar dolara çıkar. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, büyümenin yüzde 4’te kalmasının ‘yumuşak iniş’ anlamına geldiğini söylemişti. Ama hayır yumuşak bir iniş olmaz” dedi.
 

ASLINDA DİSİPLİN YOK

 
Hükümetin iddia ettiği gibi bir mali disiplinden de söz edilemeyeceğini kaydeden Öztrak, hükümetin 9 yıllık iktidarı boyunca 9 tane mali af çıkardığını söyledi. 2011 bütçesinde sigorta ve vergi affının etkisinin 21 milyar TL olduğunu belirten Öztrak, “Bu bir defaya mahsus gelir olmasaydı, faiz dışı fazlanın GSYİH’ye oranı yüzde 1.9 değil; yüzde 0.3 olacaktı” diye konuştu.
 
Hükümetin bir kereye mahsus gelirlerle ekonomiyi yönetmeye çalıştığını söyleyen Öztrak, 2012 yılını da 2-B gelirleri ve bedelli askerlikle kapatacaklarını ileri sürdü.
 

EKONOMİYİ HÜKÜMET Mİ GRUP MU YÖNETİYOR?

 
Mali disiplinden sapıldığının bir diğer göstergesinin de bazı YİD projelerinde KDV oranının indirilmesi ile müteahhit borçlarına Hazine garantisi getirilmesi teklifi olduğunu belirtti. Öztrak,hükümetin bu tür önerileri ‘hükümet tasarısı’ olarak getirmek yerine ‘parti teklifi’ olarak getirmeyi tercih ettiğini belirterek, “Demek ki hükümet içinde bazı bakanlar bunlara imza atmak istemiyor.   Ekonomiyi Meclis grubu mu yönetiyor? Eğer böyleyse sonun başlangıcı, olur” dedi.
 

EN KIRILGAN TÜRKİYE

 
Öztrak, Türkiye’nin S&P’nin kırılganlık endeksinde 2008 yılında 13. sırada iken; 2011’de 1. Sıraya yükseldiğini anımsattı. Bakan Şimşek’in bu gelişmeye karşın, S&P’yi yalnızca cari açığa bakmak ve 1 yıllık görünümle değerlendirmekle suçladığını söyledi. Ancak S&P’nin bu değerlendirmeyi  cari açığın ihracat ve hizmet gelirlerine oranı; hane halkı ve şirket borçlanması; rezevlerin kısa vadeli borçlara oranı; Avrupa Bankacılık sistemi ile iştirak ilişkisi ve bu iştiraklerin sermaye ihtiyacı; toplam krediler içinde yabancı kredi payı; yabancıların elinde tuttuğu menkul kıymetler stoku ile dış ticaret haddi olmak üzere 7 pariteya bakarak yaptığını vurguladı.
 

AB’nin kırılganlığından en çok etkilenecek ülkenin Türkiye olduğunu belirten Öztrak, Türkiye’ye sermayenin kısa vadeli geldiğini; özelleştirme, YİD projelerindeki sıkıntının  bunun bir göstergesi olduğunu söyledi. YİD projelerine Hazine garantisi getirilmesinin de bundan kaynaklandığını belirten Öztrak, “Ne oldu, özel kesim artık devlet garantisi olmadan borçlanamaz hale mi geldi” diye sordu.
 

Bir gazetecinin, ekonomiye ilişkin ‘karanlık bir tablo’ mu sözkonusu sorusuna ise Öztrak, karanlık tablo ifadesini sevmediğini belirterek, bir sıkıntı olduğunu, bunun bedelininin de olacağını söyledi. Ancak “Bu kırılganlığı yaratan cari açığı bitirmemiz gerekiyor, gerçek anlamda üretime dayalı büyüme stratejisini sağlayabilirsek dünyanın en büyük 10 ekonomisi içinde yerimizi alırız” dedi.
 

DÜNYA KIRILGAN, YUNANİSTAN KURTULMADI
 
Öztrak, Yunanistan’taki tahvil operasyonunun belli bir başarıyla tamamlandığını belirtirken, bu operasyonun geleceğe dair ipuçları verdiğini söyledi. Bir AB üyesinin de iflas edebildiğini gösterdiğini kaydeden Öztrak, “Yaşanan düzenli iflastır. Bu düzensiz de olabilirdi ama düzenli iflastır” dedi.
 

Bugün Yunanistan, yarın Portekiz, İspanya, İtalya, diyen Öztrak, “Gelişmiş ekonomiler artık büyümüyor. Bazı veriler Çin’in bile yavaşlamaya başlayacağını gösterdi. 12 yılda bir gelişmiş ekonomilerde yaşanan aşağı inişin, gelişmekte olan ülkeler için de geçerli olduğu görüldü. Dünya ekonomisi çok kırılgan, henüz hiçbir şey halledilmiş değil. Yunanistan iflasının düzenli olması, Yunanistan’ın kurtulduğu anlamına gelmiyor” dedi.

 
KÖRFEZ ALTERNATİF OLAMAZ

 
Merkez Bankası’nın Avrupa’da para basıldığında bunun Türkiye’ye geleceği öngörüsünde bulunduğunu anımsatan Öztrak, Avrupa’da güneydeki bankalara verilen paranın kuzeydeki bankalara gittiğini, dolayısıyla Türkiye’ye gelmeyeceğini ileri sürdü.  “Türkiye’ye kısa vadeli para geliyor, uzun vadeli için henüz bir işaret yok” diye konuştu.
 

Körfez ülkelerinin Türkiye için altarnatif, kurtarıcı olup olmadığı sorusuna ise Öztrak, “Ben alternatif piyasa olacağı kanaatinde değilim. Sermayedar parasına bakar. Durum, Londra’dan da Dubai’den de aynı görünür. Zaten ikisinin bilgisayarı birbirine bağlıdır. Avrupa’dan gelmezse Körfez’den gelir yaklaşımını doğru bulmuyorum” dedi.    (Hürriyet)

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
ABD’den gelecek olan verilere DİKKAT!!!

EUR/USD ANALİZ Yunanistan tahvil takasının %85,8 oranında olması kimi tarafından başarı ile ifade edilirken kimisi tarafından da yeterli görülmedi. Yeterli...

Kapat