Özerk Kurumlara Veda

Ekonomide kurallara dayalı yönetim ilkesinin temeli olan özerk kurullara da tırpan atılacak. Artık, herşeyi Kabine belirleyecek.  Tüm dünya tersine gidip, ekonomide özerk kurulların ağırlığını artırırken, biz bir kez daha bir bakanın iki dudağı arasından çıkan kelamla yönetilecğiiz.  Bu haberi okuduktan sonra acaba TCMB ne kadar bağımsız diye düşünmeyen var mı?

VATAN

2001 Ekonomik Krizi’nin ardından ekonomiyi siyasi baskıdan kurtarmak için oluşturulan üst kurulların bağımsızlığı seçimin ardından sona eriyor. TBMM kapanmadan kabul edilen Yetki Yasası kapsamında bakanlıklarla birlikte üst kurulların da yapısının değiştirilmesinin önü açıldı.

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in başkanlığındaki bir komisyon tarafından yürütülen çalışmalar kapmasında ilk aşamada Ekonomi Koordinasyon Kurulunun (EKK) görevlerini üstlenecek bir bakanlık kurulması öngörülüyor. Bu kapsamda Hazine, DPT, BDDK, TMSF ve Özelleştirme İdaresi gibi kurumların önce bu bakanlığa bağlanması ikinci aşamada da (2012 başında) bu kuruluşların tüzel kişiliklerinin ortadan kaldırılması planlanıyor.

Gelir İdaresi de hedefte

Yeni düzenleme kapsamında Maliye Bakanlığı’na bağlı denetim birimlerinin de tek çatı altında birleştirilmesi gündemde. Bakanlığın merkezde görev yapan Maliye Teftiş Kurulu, Hesap Uzmanları Kurulu ile Gelirler Kontrolörleri ile taşrada görev yapan vergi denetmenleri bir çatı altında birleştirilecek. Ayrıca bu birimin kendi inceleme planlamasını yapabilmesi için gelir idaresinde bulanan risk analizi birimlerinin de bu birime bağlanması ve birimin doğrudan Maliye Bakanı’na bağlanması söz konusu. Bu durumun Gelir İdaresi Başkanlığı’nın denetim yetkisinin elinden alınması anlamına geldiğini ifade eden Maliye Bakanlığı’na yakın kaynaklar, “Bu durum GİB’in özerkliğinin fiilen bitmesi anlamına geliyor” yorumunu yaptı.

EPDK ikiye ayrılıyor

Hükümetin seçimden sonra yeniden yapılandırmayı planladığı bir kurum da Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK). Kurumun seçimin ardından petrol ile doğalgaz ve elektrik olmak iki farklı üst kurula bölünmesi planlanıyor. Bu sayede milyarlarca dolarlık enerji piyasasının iki farklı kurum aracılığıyla daha etkin bir şekilde yönetilmesinin önü açılacak.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Internet’e Sansür Geliyor—Susacakmısınız?

Türkiye’de özgür düşüncenin devlet müdahelesi olmadan kendini rahatça besleyebileceği tek alan olan Internet’de BTK kararı ile karartılıyor.  Ağustos’dan sonra artık...

Kapat