Özel günler kaç hafta sürecek?

TCMB Aralık-Ocak döneminde özel günler rejimini tam şiddeti ile onüç gün uyguladı. Ama efektif fonlama faizinin %7.5’un üstünde kaldığı günlerin sayısı daha fazlaydı. TCMB’nin hedefinin Döviz Sepeti’ni TL’ye karşı 2.00-2.05 bandına oturtup istikrar kazandırmak olduğunu düşünüyorum.

İstanbul Analytics Ekibi

Bu sefer özel günler rejminde kaç gün kalacak? Dört değişken sonucu belirler:

CANLI BORSA İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN…

* Risk iştahının geri gelmesi: Türkiye’nin cari açığını finanse edecek boyutta risk iştahının geri gelmesi en az bir hafta, ama en olası senaryo iki üç hafta.

* Enflasyon: Mart’ta çekirdekler geriler ve ithal enflasyon hizmetlere-ticarete tabii olmayan mallara sızmazsa, rejimden daha çabuk çıkılır. Son Beklenti Anketi TCMB’nin özel günler rejiminden zamansız ayrılmasının risklerini ortaya koydu bile:
andnbsp;

* Petrol: Küresel risk iştahı geri gelse de Brent 115 dolar veya civarına inmeden özel günler rejiminden çıkmak zor olacak.

* Siyaset: AKP yüksek faize ne kadar tahammül eder? Bence çok uzun süre etmez. Belki bir ay.

Özetle, bu sefer de özel günler rejimi en az iki hafta, belki dört hafta sürecek. Ancak, bu sefer piyasa faizlerinin geçen sefere nazaran biraz daha düşük seyredeceğini düşünüyorum. Belki ortalama %9-10 civarında kalır.

Yine de, Mart’ta toparlanma emareleri gösteren (Bakınız: Güven indeksleri) iç talep için sert bir faiz şoku bu.

Bence özel günler rejiminin iki haftadan uzun sürmesi, 2Ç2012’nin de “0” büyüme ile sonlanmasına neden olabilir.

Bunun için iki nedenim var:

Birincisi, bankaların özel günler rejimi bittikten en erken bir ay sonra kredi faizlerini aşağı çekmeye başlıyor.

İkincisi ise spekülatif. Bence bankaların dış kredi roll-over oranlarını özel günler belirliyor.

Eğer bankalar sık sık özel günler yapacağı ve iç talebin seyrinin yıl boyunca zayıf kalacağı düşünürse roll-over’ı azaltır. Özel günler rejimi ile büyüme arasındaki bu ters korelasyon da AKP’nin çok uzun süre sabır göstermeyeceğini düşündürüyor.

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Gelişen Piyasa Hisseleri Sekiz Haftanın Düşüğünde

Gelişen piyasa hisse sentleri, gelişen ülke şirketlerinin karlarının yavaşlamakta olduğu endişeleri ve İspanya’nın Avrupa’nın borç krizini yeniden tetikleyebileceği spekülasyonu sonrası...

Kapat