Oyuncak Sektörü Son 5 Yılda 20 Kat Büyüdü

Türkiye Oyuncakçılar Derneği   Yönetim Kurulu Üyesi Adil Özyiğit, Türkiye’deki çocuk başına düşen yıllık oyuncak   tüketiminin 7-8 dolardan 150 dolar seviyelerine ulaştığını, sektörün son 5 yılda   yaklaşık 20 kat büyüdüğünü belirtti.          
 

Özyiğit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de 0-12 yaş grubu 21   milyon çocuğun bulunduğunu, oyuncak sektörünün tamamını ilgilendiren bu sayının   her geçen gün arttığını belirtti.          
  

Oyuncağın, yarının sigortası olan çocukların sağlıklı yetişmesinde çok   önemli bir materyal olduğunu vurgulayan Özyiğit, ”Oyuncak çocukların sadece   beden, ruh sağlığı değil zeka gelişimine de çok büyük katkı sağlıyor. Bunun için   oyuncak seçimini iyi yapmak lazım. Çocuklara yaş grubuna göre oyuncak almak   lazım” diye konuştu.          

 
Özyiğit, ailelerin giderek bilinçlenmesiyle birlikte çocuklara alınan   oyuncak miktarının arttığını, sektörün büyüdüğünü ifade ederek şöyle devam  etti:          
  

”Oyuncak pazarı Türkiye’de çok hızlı büyüyen, gelişen bir pazar. Son 5   yılda çok ciddi anlamda ekonomik mesafe katedildi. 5 yıl önce çocuk başına düşen   oyuncak tüketimi 7-8 dolar iken şu anda 150 doları buldu. Bu da yaklaşık 2 milyar   dolarlık bir pazar demek. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde bu rakamın 300-350 doları   bulacağını tahmin ediyoruz. Oyuncak pazarı çok önemli bir pazar. Bunu sadece   pazar olarak algılamamak lazım. Oyuncak, geleceğimiz olan yarınlarımız çocukların   iyi yetişmesi için çok önemli.”                    

 

-Kaçak oyuncaklar riskli-                    

  
Türkiye’ye halen kaçak oyuncakların girdiğini, bunların da çocukların   sağlığını tehdit ettiğini ifade eden Özyiğit şöyle konuştu:          

  
”Bu oyuncaklar taneyle, koliyle, eşek sırtında girmiyor. Konteynerlerle   giriyor. Türkiye’ye hala kaçak yollardan, kanun dışı yollarla ürün girişi var.   Standart dışı üretim ülkemizde maalesef hala var. Ama bunları nasıl ayırabiliriz   dersek etimizi, sütümüzü, yiyeceğimizi gıda maddelerini nasıl bilmediğimiz yerden   almıyorsak çocuklarımızın sağlığını birebir etkileyen materyalleri de bilmediğimiz yerlerden almamak lazım.          

 
Ebeveynlerin de bu konuda dikkatli olması gerekiyor. Oyuncak alırken   çocukların yaş grubuna göre almalılar ve oyuncağın üzerinde CE işaretinin olup   olmadığına dikkat etmeliler. Oyuncağın üzerinde ithalatçı firmanın bilgisi   olmayan hiçbir oyuncağı almamalılar.”          
 

Özyiğit, Sağlık Bakanlığı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın bu konuda   çok ciddi denetimler yaptığını dile getirerek, şu bilgileri verdi:          
 

”Bunlardan da son derece mutluyuz. Bu denetimler sayesinde mağazalar   ıslah edilmiş durumda. Hiçbir zincir oyuncak marketinde sağlık dışı oyuncak   kesinlikle yok. Diğer zincir oyuncakçılar adına da bunu söyleyebilirim. Kanuni   yollarla ülkemize giren oyuncaklardan korkmadan satın alınabilir.          
 

Pazarda, işportada kaçak oyuncaklar halen satılıyor. Bunlarda belli   standartlar olmadığı için üründe kanserojen boya olabilir. Plastiği hurda   malzemeden kullanmış olabilirler. Özellikle 0-3 yaş grubu çocuklar genelde   oyuncağı ağıza götürdüğü için çok dikkatli olunmalı. Bu tür standart dışı kaçak   yollardan ülkeye giren oyuncaklar çok ciddi sağlık sorunlarına yol açar.”                    

 
-Başbakan Erdoğan’a oyuncak teşekkürü–                    

 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gittiği programlarda çocuklara oyuncak   dağıtmasına değinen Özyiğit, ”Çocukları ne kadar sever onlara ne kadar önem   verirsek yarımızı da o kadar garanti altına almış oluruz. Başbakan Erdoğan   gittiği programlarda çocuklara oyuncak dağıtarak çok güzel bir şey yapıyor. Çocukları sevindiriyor. Kendisine teşekkür ediyoruz. Sektör olarak bu durumdan   çok memnunuz” şeklinde konuştu.     

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Cüneyt Başaran: Enflasyon İlk Öncelik mi?

Birçok Merkez Bankası piyasalara şu mesajı net olarak verdi: Büyüme gelsin de bir miktar enflasyona katlanabiliriz.    Başta Fed olmak...

Kapat