Otomotivde Büyüme Oranları Ağustosta Ekside Kalacak

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Şükrü Ilısal, geçen yıl ağustos ayında yaklaşık 62 bin araç satıldığını belirterek, ”Bu yıl ağustos ayı ise 52 binle kapanacak. Bu durum, ay bazında yüzde 15-20 küçülme demek oluyor. Pazarda ay bazında küçülme bu   yıl ilk defa oluyor” dedi.
 

Ilısal, Türkiye otomotiv sektörüne ilişkin AA muhabirine yaptığı   değerlendirmede, Türk otomotiv satışlarında ivmenin yılbaşından bu tarafa aşağı   yönlü olarak devam ettiğini kaydetti.
 

2011 yılının ocak ayında, geçen yılın aynı dönemine göre otomotiv   satışlarında yüzde 123 civarında bir artış olduğunu anımsatan Ilısal, bu artış   hızının aylar itibari ile sürekli düştüğünü, temmuz ayında ise yüzde 2,5′a kadar   gerilediğini anlattı.
 

Şükrü Ilısal, Ocak-Temmuz döneminde otomotiv satışlarında artış oranının   yüzde 42 seviyesinde olduğunu dile getirerek, ”Geçen yıl ağustos ayında yaklaşık   62 bin araç satılmıştı, bu yıl ağustos ayı ise 52 binle kapanacak. Bu durum, ay   bazında yüzde 15-20 küçülme demek oluyor. Bu yıl pazarda ay bazında küçülme ilk   defa oluyor. Eğer pazar bu rakamlarda kapanırsa, 8 ayın pazar artış ortalaması da   yüzde 32′ye gerileyecek” dedi.

 
Geçtiğimiz günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ”Araba alma ev al” önerisinin medya ve toplum tarafından yanlış anlaşıldığını ifade eden Ilısal,   Başbakan’ın halka ihtiyacını almasını önerdiğini, eğer vatandaşın ev ile otomobil   gibi iki ihtiyacının olması durumunda ise evi tercih etmesini tavsiye ettiğini   anlattı. 
 

Ağustos ayında otomotiv satışlarındaki yavaşlamanın birkaç nedeni   olabileceğini dile getiren Ilısal, dünyada yaşanan ekonomik kriz, teslimatı   geciken 2012 model araçların eylül sonu, ekim gibi satışa çıkmasının, Ramazanın   ağustos ayına gelmesinin, Türk halkının Ramazanda daha muhafazakar yaşamasının da   ağustos ayı pazarına olumsuz yansıdığını ve otomotiv satışlarındaki yavaşlamaya   neden olduğunu bildirdi.
 

-”YIL SONU TOPLAM PAZAR 850 BİN OLUR”-
 

Şükrü Ilısal, otomobilin bir lüks tüketim değil, günümüzde artık bir   ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, ”Şu anda otomobilde fiyat ayarlamasından önce tam   satın alma zamanıdır. Otomobil satın almada ağustos-eylül ve ekim ayları altını   çizerek söylemek gerekirse ihtiyacı olanlar için bir fırsat olarak görülmeli. Bu   dönemde otomobil alımı yapılabilir” diye konuştu.

 
Tüm bu gelişmelere rağmen otomotiv pazarının bayramdan sonra yine   toparlanacağını belirten Ilısal, yıl sonu toplam pazar öngörülerini 850 bin   adetle koruduklarını, ancak eylül ayı satışlarının, yıl sonu pazar tahmini için   bir gösterge olacağını dile getirdi.
 

Ilısal, son dönemdeki döviz kurlarındaki yükselişe ilişkin de, şu anda   Türkiye’de dövizin çok pahalı olmadığını, ancak dolar-avro paritesinin çok yüksek   bulunduğunu, yüksek avro-dolar paritesinin otomotivciyi sıkıntıya soktuğunu   kaydetti.
 

Mevcut ekonomik durumun devam ettiği ve dış etkenlerin müdahalesiyle daha   olumsuza gitmediği sürece dolar ve avro kurunun Türk Lirası karşısında biraz daha   geri geleceğini belirten Ilısal, cari açığın da yılın son çeyreğinde azalma   trendine gireceğini düşündüğünü anlattı.
 

Şükrü Ilısal, bu hafta içinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat   Ergün’e gerçekleştirdikleri ziyarete ilişkin de şu değerlendirmelerde bulundu:
 

”Ziyarette, otomotiv sektörünün yetkili satıcılık ayağının KOBİ   kapsamında değerlendirilmesi konusunda taleplerimiz oldu. Dedik ki  bizi KOBİ   kapsamında değerlendiriniz. Bize de KOBİ teşviklerinden veriniz. Dolayısıyla   büyüyen pazara biz de güçlü bir şekilde devam edip, pazarı büyütelim. Bakanlık   tarafından KOBİ kapsamında değerlendirme isteğimiz, grey marketler karşısındaki   ısrarlı tavrımız, haksız rekabetin önüne geçilmesi talebimiz ve ülkedeki bütün   ticaretin olmazsa olmaz hemen kayıt içine alınması ricamız ilgiyle karşılandı.   Bakan Ergün, çok sıcak ve içten biçimde ilgileneceklerini söylediler.
 

-”YETKİLİ SATICILAR KOBİ STATÜSÜNE ALINMALI”-

 
Türkiye’nin kendi otomobil markasına sahip olmasına yönelik çalışmalarını çok olumlu bulduklarını ifade eden Ilısal, Türkiye 2023 yılında dünyanın ilk 10   ekonomisi içinde yer alacaksa bir otomobil markasının bulunması gerektiğini   vurguladı.
 

Ilısal, kendilerinin yetkili satıcılar olarak Türkiye’de yerli marka bir   otomobil üretilirse bunun satışını yapabileceklerini ve bu konuda her türlü   desteği vermeye hazır olduklarını kaydetti.
 

Dernek olarak bu yılın ilk yarısında yaptıkları ”Türkiye’nin Otomotiv   Müşteri Profili” araştırmasında Türk halkının da yerli marka otomobile sıcak   baktığının görüldüğünü anlatan Ilısal, ”İthalatı cezalandırmadan, iç piyasayı   canlandırmak, istihdamı artırmak ve markalaşma gururunu yaşamak adına yerli   otomobil üretimine destek veriyoruz” dedi.

 
Şükrü Ilısal, otomotiv sektörünün bir ayağı olan yetkili satıcılık   müessesinin dünyadaki fazla üretimden, iç piyasadaki Avrupa’nın satamadığı   araçların rekabeti yüzünden çok ciddi karsızlık içinde olduğunu dile getirerek,   şunları kaydetti:

 
”Bu karsızlık içinde olan sektör 100 bin kişiyi istihdam ediyor. 400-500   bin kişiye iş, aş veriyor. Bu sektöre bu kar marjları ile yeni oyuncu girmez. Hep   içerden çıkıyor. Dışardan bir yeni oyuncu girmeyeceğine göre, pazar da kendi   içerisinde büyüyeceğine göre, o zaman bu pazarın ithal ya da yerli üretim olan   ürünlerini tüketiciye taşıyacak olan sektörün bu ayağının güçlü olması lazım.

 

Onun için yetkili satıcıların KOBİ statüsüne alınması ve teşviklerden   yararlanması gerekiyor. Türkiye’de otomotiv pazarı minimum 800 bin adetlik   seviyelerde gitmesi gerekir. Çünkü 800 binlik pazar yetkili satıcılar için   yaşayabilmek adına başa baş noktasında. Türk otomotiv pazarı 800 bin adetin   altına düştüğü zaman sektörün yetkili satıcı ayağı hep zarar ediyor.”
 

-”TÜRK HALKI NASIL BİR YERLİ OTOMOBİL İSTİYOR?”-
 

Şükrü Ilısal, Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği’nin (OYDER)   ”Türkiye’nin Otomotiv Müşteri Profili” ikinci yarıyıl araştırmasını yaklaşık 10   bin kişiye ulaşarak yapacaklarını bildirerek, bu araştırmada sektöre yönelik çok   farklı doneler olacağını kaydetti.

 
Bu yılın son üç ayında yapılacak olan araştırmanın sektördeki talep ve   isteklere de bir nebze olsun ışık tutacağını dile getiren Ilısal, yapacakları bu   çalışmada, ”Türk halkının nasıl bir yerli otomobil istediğine” ilişkin sorulara   da cevap arayacaklarını kaydetti.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Asya borsaları haftanın ilk gününden zararda

Almanya'nın ortak tahvil çıkarılmayacağını söylemesinin ardından Fed'in piyasaları sakinleştirmekte yetersiz kalması, Asya borsalarını aşağı çekti

Kapat