Otomotiv Sektörü Hedef Küçülttü

2011 yılını satış rekoruyla   tamamlamayı bekleyen otomotiv sektörü, 2012 yılı için hedef küçülttü. Önümüzdeki   yıl hem ÖTV artışı, hem de Avrupa’daki krizin Türkiye’ye etkisi nedeniyle   satışların düşmesinden endişe eden yetkili satıcılar, pazarın yüzde 10-15   oranında daralacağını düşünüyor.         
 

Türkiye otomotiv pazarı bu yılın ilk yarısına çok hızlı başlarken, yılın   ikinci yarısındaki gelişmeler nedeniyle  ”el freni” çekilse de toplam yıl   satışlarında tüm zamanların rekoru ile tamamlamasına kesin gözüyle bakılıyor.   2012 yılında hiçbir yetkili satıcı 2012 yılında toplam satışların 2011 yılını   geçmesini beklemiyor.         

 
Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği’nin (OYDER), üyeleriyle yaptığı, 2011   yılı ekonomik gelişmelerin değerlendirildiği ve sektörün 2012 yılına ilişkin   beklentilerini ortaya koyan araştırma sonuçlarına göre, yetkili satıcılar, 2011   yılında kendilerini en çok zorlayan ekonomik gelişme olarak döviz kurlarındaki   ani yükseliş ve düşüşleri gösterdi.         
 

Tüm cevaplar içinde yüzde 58 pay alan döviz kuru dalgalanmalarını, yüzde   30 ile global ekonomik krizin etkileri takip etti. Yılın son döneminde gündeme   damga vuran ÖTV artışı ise yetkili satıcılar tarafından zorlayıcı bir faktör   olarak görülmezken, araştırmaya göre yetkili satıcıları en az etkileyen ekonomik   unsurun ÖTV artışı olduğu ortaya çıktı.                    
 

-2012 yılına dair beklentiler-                    
 

2012 yılı beklentilerine bakıldığında, yetkili satıcıların genel olarak   2012 yılına tedirgin bir bekleyiş ile hazırlanırken, bazılarının ise   iyimserliğini koruduğu görülüyor. Ankete katılan otomotiv yetkili satıcılarının   yüzde 96′sının 2012 yılındaki ulusal ekonomik büyümenin yüzde 5′in altında   kalacağı tahmininde bulunuyor.         

 
Otomotiv yetkili satıcıların neredeyse yarıya yakını gelecek yıl otomotiv   pazarının 750 bin ile 850 bin adet arasında olacağı tahmininde bulunurken, yine   yetkili satıcıların yüzde 28′lik kısmı bu rakamın 650 bin ile 750 bin arasında   gerçekleşeceğini düşünüyor.         
 

Genel ekonomik beklentilerin yansıması olarak yetkili satıcıların yüzde   92′si, 2012 yılında kendi iş hacimlerinin aynı kalacağını veya düşeceği   tahmininde bulunuyor. Bu yüksek oran aslında bu sene yaşanan hızlı büyümenin   gelecek sene yaşanan hızlı büyümenin gelecek yıl yaşanmayacağını ve hatta yavaş   yavaş otomotiv satışlarında frene basılacağı beklentisi de destekliyor.         

Yetkili satıcıların 2012 yılında kendilerini en çok zorlayacak ekonomik   gelişmelerin, global krizin uzantısı olan döviz hareketleri ve durgunluk olarak   sıralarken, ekonomide yaşanacak bir durgunlukta gerek stok maliyetleri gerekse de   finansman maliyetleri ciddi şekilde yükseleceğinden ekonomik etkisinin büyük   olacağı varsayımında bulunuyorlar.         
 

Otomotiv sektöründeki en önemli satış artırıcı faktörlerden biri olan   kredi faizlerinin de yükselme eğilimi içinde olması 2012 yılında dikkatin   çekildiği başka bir tehlike olarak ön plana çıkıyor. Kredi faizlerinde   yaşanabilecek beklenenin ötesinde bir artışın, otomotiv satışlarının tahmin   edilenin altında kalmasına neden olabileceği belirtiliyor.                    
 

-OYDER Başkanı Ilısal-                    
 

OYDER Başkanı H. Şükrü Ilısal, otomotiv sektöründeki gelişmelere ilişkin   AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, bu yılın başında ”Gökten taş düşmez ise   otomotiv pazarının 1 milyon adeti bulması, hatta geçmesi işten bile değil’   dediklerini anımsatarak, ”Ancak, Avrupa’da yaşanan krizler, döviz kurlarının   yükselmesi, Arap baharı ve ÖTV artışı gibi nedenlerle bir nevi ‘gökten taş düştü’   pazar 1 milyonlu rakamları bulamadı” ifadelerini kullanmıştı.         
 

”Otomotiv pazarının 2012 yılında, bu yıla göre yüzde 10 ile 20 arasında   daralacağı’ söylemleri tedbir amaçlı söylenmiş sözler. Gelecek yıl otomotiv   pazarı maksimum bu yılki gibi, minimum da 2010 yılı gibi olur” diyen Ilısal,   2011 başından itibaren pazarda artış hızının giderek küçülmesinin 2012 yılının   ilk çeyreğine de yansıyacağını, ancak önümüzdeki yılın ikinci yarısından itibaren   tekrar bir ivme yakalanacağını düşündüğünü aktarmıştı.     

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Dünya Piyasalarını Bekleyen 7 Büyük Risk

Morgan Stanley, 2012 yılında piyasaların geleceğinin ABD ve Avrupa’nın alacağı kararlara bağlı olduğuna dikkat çekerek, “Resesyon beklentimiz olmasa da gelecek...

Kapat