Otomotif Sanayicileri Derneği: Ticari Araca Ek Vergi ve KKDF Artışı Belimizi Bükecek

 

Otomotif sanayicileri derneği, hükümetin OVP çerçevesinde ilan ettiği ÖTV zamları ve KKDF kesintisinin %3’den %6’ye çıkartılmasının ardından resmi görüşünü açıkladı. OSD, KKDF ve dizaynı Türkyie’de yapılan ticari araçlardaki ÖTV artışının endüstriye darbe vuracağı görüşünde.  OSD’den gelen resmi açıklamadan satır başları şöyle:

 

12.10.2011 tarih Ve 2011/2304 sayılı Kararname ile motorlu taşıt araçlarında yapılan ÖTV artışları ile, motor silindir hacmi 1600 cm3 ‘ü geçen fakat 2000 cm3 ‘ü geçmeyenlerde yüzde 60 olan oran yüzde 80 e ve motor silindir hacmi 2000 cm3 ‘ü geçenlerde ise yüzde 84 olan oran yüzde 130 a yükseltildi. Otomobillerde esasen yüksek olan vergiler bu suretle daha da arttırıldı.

Ayrıca sanayimizde üretim ve ihracatta önemli yer tutan ve tasarımı da Türkiye’de geliştirilen bazı hafif ticari araçlarda ÖTV oranı yüzde 10 dan yüzde 15 e yükselmesi sanayimiz için bir sürpriz oldu. İhracatımızın belkemiğini oluşturan bu segmentdeki üretim, Avrupa’daki kriz etkisi daha geçmediği için iç talep ile artıyordu. Bu sınıfta gerçekleştirilen aşırı ÖTV artışı sonrası iç talep azalarak, otomotiv sanayimizde üretimi olumsuz etkileyeceği değerlendirilmektedir. 2012’nin ise bu etkilenmenin daha fazla hissedileceği yıl olması beklenmektedir.

Öte yandan aynı Kararname ile sanayimizde finansman da önemli yer tutan kabul kredili, vadeli akreditif ve mal mukabili ödeme şekillerine göre yapılan ithalatta Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu kesintisi oranı yüzde 3 den yüzde 6 ya çıkartıldı.

Bu artışın özellikle KOBİ niteliğindeki aksam ve parça üreten tedarikçilerimizde önemli finansman maliyeti artışlarına neden olması beklenmektedir.

Sonuç olarak, bu Kararname ile ortaya çıkan ÖTV ve KKDF artışları, sanayimizin üretimini ve finansman maliyetlerini olumsuz etkileyecek sonuçlar yaratması beklenmelidir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

OTOMOTİV SANAYİİ DERNEĞİ

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İşdünyası OVP’yi Tartışıyor

  Türkiye’nin önde gelen holdingleri ve işveren konfederasyonları hükümetin Cuma günü açıkladığı Orta Vadeli Programı tartışıyor.  Otomotif ve alkollü içecek...

Kapat