Otokar, Avrupa Hedefini Yükseltti

Otokar, Fransa’da kurduğu şirketle hedefini yükseltti. Otokar  Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, “Otokar Avrupa ile hedefimiz Avrupa’da 2016’ya kadar otobüs pazarında yüzde 5 pazar payı elde  etmek. Ayrıca 10 metre altında en büyük oyuncu olmak istiyoruz” dedi.     
 

Hürriyet Gazetesinin haberine göre, KOÇ Grubu şirketlerinden  Otokar, iki yeni treylerini ve yeni nesil Euro 5 motorlu otobüslerini  ilk kez 3’üncüsü düzenlenen COMVEX Ticari Araç Fuarı’nda vitrine  çıkardı. Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, 2011’in otobüs ve semi-treyler alanında pazarın toparlandığı bir yıl olduğunu belirtti.  Otobüs pazarının 2010’a kıyasla yüzde 52 büyüdüğünü, ancak 2008’i yakalayamadığını söyleyen Akgül, treyler pazarının ise 2010’a oranla  yüzde 110 büyüdüğünü, son 10 yılın en yüksek adetlerine ulaştığını  kaydetti.     

 
Akgül, şunları anlattı: “Otokar olarak, otobüs pazarında ilk 9  ayda satışlarımızı geçen seneye kıyasla ikiye katladık. Yüzde 52  büyüyen otobüs pazarında biz yüzde 102 büyüyerek önemli bir başarıya  imza attık. İç pazarda Euro 5 motora geçişin etkisi ile artan  maliyetler yüzünden ilk 6 ayda durgun bir pazar bekliyoruz. Temmuz  ayında şehir içi toplu taşımada engelli yolcu taşımacılığının zorunlu  hale gelmesi ve yerli markaların yerel yönetimlerce desteklenmesi  pazarı canlandıracak.”     
  

İç pazarın yanısıra Avrupa’da da iddialı hedefleri olduğunu  belirten Akgül, Otokar’ın yeni şirketine ilişkin olarak da “Otokar  Avrupa şirketimizi Fransa’da kurduk. Hedefimiz, çok önemli olan otobüs   pazarlarında 2016’ya kadar yüzde 5 pazar payı elde etmek ve 10 metre  altında en  büyük oyuncu olmak” dedi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İthal Kumaşa Getirilen % 20’lik Vergi Yabancı Markaları Kaçırdı

İthal kumaşa getirilen yüzde 20’lik vergi üretimin büyük kısmını  Türkiye’de yaptıran yabancı markaları kaçırdı. Özellikle yakınlık ve hızlı teslimat nedeniyle...

Kapat