Osman Arolat: Dolar Yine Yeniden

Yıllar yılı Anadolu toplantılarının ilk sıradaki gözde sorusu  “Dolar ne olur?” şeklindeydi. Doların çıktığı gibi inebileceği gerçeğini de bize hatırlatan son üç yıldır bu soru giderek gündemden düşmüştü. Son dönemdeki hızlı yükselişin ardından bu kez yine gündemin ilk sıralarına “Dolar ne zaman 2 lira olur?” sorusuyla oturdu. Bakalım bu kez ne kadar gündemde kalacak…

 
Garanti Bankası Anadolu Sohbetlerinden 75. sini geçen Perşembe günü Erzincan’da gerçekleştirdik. Merkez Bankası Para politikaları konferansını da Cuma günü Edirne’de yaptık. Çok uzun süredir bu Anadolu toplantılarının unuttuğumuz bir numaralı sorusu “Dolar ne olacak? 2 lirayı aşar mı?” sorusu bu iki toplantıda da “Yine yeniden” gündemdeki yerini aldı.

   
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, konuşması sırasında, TL’deki değer kaybını yeterli gördüklerini, bundan sonra TL’deki değer kaybını olumlu karşılamayacaklarını, TL’nin oynaklığın gelişmekte olan ülke paralarına göre oynaklığı en az olan ikinci para durumunda olduğunu belirtip, “Bugün itibariyle TL bir miktar değersiz. Kur, reel efektif kur endekslerinde uzun vadeli ortamlarda bazen aşağı bazen yukarı doğru sapar. Bundan0bir yada 2 yıl sonra TL’nin değerlendiğini ve ortalamalara döndüğünü göreceğiz. Bu nispi olarak TL’nin değer kazanması anlamına gelir. Ama diğer ülkelerdeki kur hareketleri de önemli. TL  bir miktar olması gereken denge değerinin altında” değerlendirmesini yaptı.

 
Toplantı sonrasında onu sürekli izleyen iki gazeteci, “Daha önce seviye söylüyordu bu kez seviye belirlemedi” diyerek bu açıklamayı değerlendirdiler. Oda yöneticilerinden bazıları ise toplantı sonrası bana “Başçı’nın açıklamalarına göre dolar yakında 2 lirayı görür mü?” sorusunu yönelttiler.

 
Ben önce bana üç yıl kadar önce Adana havaalanında polisler tarafından yöneltilen soruya, “Dolarım yok. Bilmem” dediğimde aldığım, “Ağabey, o zaman neden televizyonlara çıkıp laga luga yapıyorsun?” cevabı hatırlattım.

  
Ardından da Erzincan Garanti Sohbetinde “Dolar 2 lira olur mu?” sorusuna Prof. Dr. Asaf Akat’ın verdiği yanıtı aktardım: “Yüksek faiz düşük kur dönemi artık değişti, düşük faiz ve düşük olmayan kur dönemindeyiz. 2012 yılında dolar kuru 1.60 ile 2.10 arasında dalgalanır. Yıl ortalaması da 1.85 seviyesinde olur” diyerek yanıtladı. Akat’ın bu konuda 2011 yılı tahmini şu anda tutmuş göründüğü için 2012 tahminini de geniş aralıklı olmasına karşın, bize bir ortalama verdiği için önemsiyorum.
 

Doların uzun süre yerinde sayıp sonra hızla yükselmesi “Dolar yine yeniden…” tartışmasını gündeme getirdi. Edirne’de İpekyol fabrikasını gezerken Yalçın Ayaydın da Erdem Başçı’dan “AVM’lerdeki dolarla kira konusunu sonlandırmasını” rica etti. Başçı, “Türkiye’de Türkler arasında hiçbir sözleşmenin yabancı para ile olmaması gerektiğine inandığını” belirtti. “Bu konuyu inceleyeceğini Maliye Bakanlığıyla da görüşüp alınabilecek önlem varsa almaya çalışacaklarını” söyledi.

  
Uzun süredir unuttuğumuz “Dolar ne olur?” sorusu son dönem de yeniden “Ne zaman 2 lira olur?” şeklinde yeniden gelip gündeme oturdu. Bakalım bu kez ne kadar gündemde kalacak…
 
 
Osman AROLAT

Dünya Gazetesi

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: Altın Tam Gaz Devam…

EUR/USD ANALİZ Yunanistan'da, başkent Atina'da incelemelerini sürdüren Avrupa Birliği (AB) – Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF)...

Kapat