Osman Arolat: Bizde Yeni Denge Dışarıda Riskler

Yedi baş ekonomistin değerlendirmelerini içeren borsa/finans servisimizin haberi içerde yeni bir dengenin oluştuğunu, bu yılsonu tahminleri ile 2012 tahminlerinin içerde bu yeni dengeyi yansıttığını ortaya koyuyor. Buna karşılık küresel sorunların sürdüğü ve bizi olumsuz etkileyeceği belirtiliyor. Ancak, bizi etkilemenin daha düşük olması yanında orta ve uzun vadede bizim için imkan yaratabileceği de öne sürülüyor.
 

Borsa Finans servisinden arkadaşımız 7 baş ekonomist ile yaptığı soruşturmada onların beklentilerini ve değerlendirmelerini haberinde ortaya koyuyor. Bu değerlendirmeler ekonomistlerin “Bizde yeni bir denge konusunda” birleştiklerini ortaya koyarken, özellikle Amerika ve Avrupa’daki olumsuzluğun sürmesine uzak doğudan da bazı olumsuzlukların eklenmesiyle bizim içinde riskin ağırlıklı olarak küresel gelişmelerden kaynaklanabileceği düşüncelerini ortaya koymaları sonucunda birleştiklerini gösteriyor.

 
Yedi baş ekonomistin piyasa beklentilerine baktığımızda karşımıza çıkan yeni denge olarak niteleyeceğimiz tablo şöyle:
 

-Bu yılın son iki çeyreğinde büyümede bir yavaşlama ve cari açıkta bir gerileme, dolarda kurulmuş dengenin devamı,  faizde biraz daha aşağıya yönelme, enflasyonda biraz yukarı bir beklenti ortaya koyuyorlar.

 
Ancak buna karşılık “Global olumsuzluğun bizi daha az etkileyeceği ve orta ve uzun vadede bizim için fırsatlar yaratabileceği düşüncesini de ortaya koyuyorlar. Bunda,  olumlu etkinin kaynağında, bankacılık sektörünün gücünün ve Merkez Bankası’nın proaktif politikalarının yer alacağına inançlarını belirtiyorlar.
 

-2012′de de yeni kurulan dengenin önemli dış sorun yaşanmazsa devam edebileceği düşüncesiyle şu tahminlerde birleşiyorlar:  Dolar kuru en düşük 1.65 en yüksek 1.80 seviyesinde ağırlıklı olarak 1.70′lerin biraz üzerinde tahmin ediliyor. Faizin yatay seyredeceği düşüncesi ağırlık kazanırken en düşük yüzde 8.3, en yüksek 9 olarak gerçekleşeceği düşüncesi ortaya konuluyor. Enfilasyon beklentileri yıllık olarak TÜFE’de yüzde 6.4 ile yüzde 7.20 gibi dar aralıklı bir tahminde bulunuluyor. Cari açıkta da yine bir hız kesme ile 2012 yılı için bu yılsonu beklentisi paralelinde 68 milyar dolar ile 77 milyar dolar arasında bir tahmin yapılıyor. Büyümede baş ekonomistlerden yarısı yüzde 4 gibi daha düşük bir tahminde bulunurlarken, diğer yarısı yüzde 6-7 gibi daha yüksek tahminlerini ortaya koyuyorlar.
 

Ağırlıklı olarak olumsuzluğu küresel alandan bekleyen baş ekonomistler Amerika ve Avrupa’daki olayların nasıl gelişeceğinin önemli olduğunu, bizui de yakından ilgilendirdiğini belirterek, piyasalar açısından en büyük riskin Merkez Bankası tarafından çizilen olumsuz senaryoda yer alan “Geç çözüm senaryosu” olduğunu dile getiriyorlar. Küresel sorunlara geç yada tatminkar olmayan çözüm bulunması/bulunmaması  riski daha da artırıp durgunluğa yol açabileceğinin, bunun da güvensizlik yaratacağının altını çiziyorlar.
 

Baş ekonomistlerin değerlendirmeleri Merkez Bankası kararlarıyla ortaya çıkan yeni dengenin bizi dış olumsuzluklara karşı koruyabileceğini ama, yeni bazı kararlarla yola devam edilmesi gerekebileceğini  kabul ettiklerini gösteriyor.
 

Sanırım  Merkez Bankası’nın son kararlarıyla ortaya çıkan politika, uzunca bir süredir piyasalarca  eleştirilen “Yüksek faiz-düşük kur” politikasının son bulduğunu, onun yerini “Düşük faiz-dengeli kur” politikasının almasıyla bir güven sağlandığını gösteriyor. Ancak içerdeki bu olumlu gelişmeye karşın, küresel sorunların sürdüğü ve bunların bize de olumsuz yansımalarının olacağı kabul ediliyor. Ve bu nedenle yeni önlemlere ihtiyaç olabileceğinin altı çiziliyor.

Osman AROLAT

Dünya Gazetesi

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İMKB’de Hisse Senetleri Yüzde 3,11 Değer Kazandı

İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında (İMKB) işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 3,11 değer kazandı.   İMKB 100 Endeksi haftalık...

Kapat