Osman Arolat: BDDK Başkanı Bilgin’den Bankalara Övgüler ve Uyarılar

BDDK Başkanı Bilgin, dün Aktiv Akademi toplantısında yaptığı konuşmada bankacılık sektörünün son yıllarda büyük değişim geçirdiğini ve son krizde büyük gurur kaynağı olduğunu belirterek övgüye hak ettiklerinin altını çiziyor. 2008 krizinden bu yana ulaştıkları büyüklükleri de övülmesi gereken bir sonuç olarak değerlendiriyor. Bunun yanı sıra bazı hataları yakından takip ettiklerini, denetimlerinin süreklilik taşıyacağını, telefon mesajlarıyla vatandaşların rahatsız edilmemesi, kredi kartlarına yüksek aidat alınması gibi konulardan kendisinin de rahatsız olduğunu dile getirip uyarıda bulunuyor.

 
Aktif Akademi’nin Uluslar arası Finans zirvesi toplantısında konuşan BDDK başkanı Tevfik Bilgin, ekonomimizin “krizlere karşı sağlam ayağı” olarak nitelenen bankacılık sektörünün son yıllarda büyük değişim geçirmekte olduğunu belirterek, “Son krizde hepimizin gurur kaynağı olmuştur. Konuşmalarımızda hep güçlü bankacılık nitelemesini yapıyoruz” diyerek, bankalara motivasyon açısından teşekkür edilmesi gerektiğini n altını çiziyor. Sektördeki olumlu birçok gelişmenin övgüye değer olduğunu belirten Bilgin, bunun yanı sıra bankalar üzerindeki denetimlerinin sürekli olacağını söyleyip, bazı konularda da uyarılarını sıralıyor.

 
Bilgin, bankacılık sektörünün 2011 yılı ilk yarısında IMF verilerine göre karlılığının gerilediğini, buna karşın G-20 içersinde aktif karlılığında dördüncü, öz kaynak karlılığında üçüncü, sermaye yeterlik rasyosunda dördüncü ve takipteki alacaklar konusunda birçok ülkeden iyi durumda olduğunu sektörün övünülecek özellikleri olarak ortaya koyuyor.
  

2008 krizinin başlangıcının baz alınarak krediler 100 alınırsa 18 Kasım 2011′de krediler toplamı 184′e ulaşmıştır. 2008 krizinde mevduat 100 alınırsa o da 18 Kasım itibariyle 164 olmuştur diyen Bilgin,”654 milyar liralık kredilerin yaklaşık yüzde 30′u 180 milyarı 5 yıldan uzun vadeli kredilerdir. Kısa vadeli mevduatla böyle bir fonlama yapmak ayrıca başarıdır” değerlendirmesini yapıyor.

 
Bankaları bu ve benzeri başarılarından dolayı öven BDDK Başkanı, sisteme zarar veren haberler konusunu yakından ele aldıklarını, en yüksek amirlerine uyarılarda bulunduklarını takiplerinin sürdüğünü aksiyona geçebilecekleri uyarısını yapıyor.

 
Bir banka müşterisi olarak kendisinin de bankaların bazı tutumlarından şikayetleri olduğunun belirten Bilgin, bunlara örnek olarak telefonlara gelen yerli yersiz mesajlar, kredi kartına fahiş ücret, yıllık aidat alınmasını söylüyor. Kriz döneminde bazı bankaların gereksiz yere gitmesinin de olumsuzluk yarattığının altını çiziyor.

 
Bilgin, Türk Bankacılığının özellikle komşu coğrafyalarda yatırım yapacak güce ulaştığını, kendilerinin de kurum olarak bu girişimlere destek vermeye kararlı olduklarını belirtiyor.

  
NOT: Geçenlerde ASO ve OSBÜK Başkanı Nurettin Özdebir’in “Özelleştirmeler sonrası ithalatın artığı alanlardan biri olarak Petkim özleştirilmesi sonrası Tüpraş’ın karbon siyahı ve kauçuk üretiminden vazgeçmesinin hem ithalatı hem de bu ürünlerin fiyatını artırdığı” iddiasına yazımda yer vermiştim. Tüpraş yöneticisi Kenan Yavuz arayarak bazı açıklamalarda bulundu: “Sözü edilen iki ürün 4000 kişinin çalıştığı Yarımca tesislerinde üretilmekteydi. Hem istihdam fazlalığı, hem kapasite yetersizliği hem de teknoloji eksikliğinden bu tesisin 1994′te kapatılması yolunda karar alınmıştı.2001′de tesis Tüpraş’a devredildi.  Biz, özlleştirmeden sonra, 100 kadar Petro kimya ürününün üretilmesi gerektiğini bunun için öncelikli yatırımın rafineri olduğuna karar verdik. Yerli üretimin olmadığı alanlarda liberal ekonomi yoktur. İthalatçı istediği fiyatı empoze eder. Yakınmalar buna dayanıyor. Bizim ürettiğimiz her üründe dünya fiyatlarının altında satış yapıyoruz. Şu anda önemli bir yatırım dönemindeyiz. Bugün ithal tekeli olan birçok ürünü üreterek regülasyon görevini üstleneceğiz. Ancak, bizim de önceliklerimiz var. Bunların başında rafineri yatırımı geliyor.” 
  

Osman AROLAT

Dünya Gazetesi

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Güven Sak: Borç Krizi, Washington’ı Başkent Yaptı

Avrupa’nın meselesi, euro cinsinden ihraç edilen ülke tahvillerinin AB tarafından üstlenilip üstlenilmeyeceği meselesidir.   Avrupa için karar anı galiba artık...

Kapat