Opel, Bursa’yı Gözüne Kestirdi

Dünyaca ünlü Alman otomotiv firması Opel’in, Bursa’da  yatırım imkanları araştırdığı bildirildi. Almanya’nın Hessen eyaleti Başbakan Yardımcısı Jörg-Uwe Hahn, Opel yöneticilerinin Bursa’da  ilerleyen dönemde yatırım yapabileceğini söyledi.
 

Bursa Valiliği ve Hessen Eyaleti arasında 21 Ekim 2010 tarihinde  imzalanan işbirliği protokolü kapsamında iki şehir arasındaki ilişkilerin arttırılması çalışmaları devam ediyor. Almanya Hessen  Eyaleti Başbakan Yardımcısı Jörg-Uwe Hahn ve beraberindeki heyet,  Bursa’ya ziyarette bulundu. Heyet onuruna Bursa Valisi Şahabettin  Harput, Tavacı Recep Usta’da akşam yemeği verdi. Yemeğe, Büyükşehir  Başkan Vekili Abdullah Karadağ’ın yanı sıra, BTSO Celal Sönmez, BUGİAD  Başkanı Hayati Canlılar, iş dünyası temsilcileri ve bürokratlar katıldı. Yemekte konuşan Vali Şahabettin  Harput, 1,5 yıldır oluşturulan kardeşlik ilişkilerinin devam ettiğini  söyledi. Türkiye-Almanya ve Bursa-Almanya arasındaki ilişkilerin zaten  iyi konumda olduğunu belirten Vali Harput, “Biz de onlara her türlü  bilgi, iletişim ve danışmalık hizmeti için ofis tahsis ettik. İş  birliğimiz için bu çok önemli. İşadamlarımızın çalışmalarını yanı sıra  üniversite düzeyinde de çok önemli işbirliği ilişkileri var. Ayrıca  üçüncü ülkelerde birlikte iş yapmak için protokolümüz var. Bu doğrultuda Brezilya programı  öngörülüyor. Ortak fuarlar, güvenlik ve trafik hizmetleri gibi  alanlarda çalışma programlarımız var” dedi.
 

GÖZLER BURSA DA
 

Hessen Eyaleti Başbakan Yardımcısı Jörg-Uwe Hahn, Bursa’da  kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini dile getirdi. Bursa’ya gelmeden önce Hessen’deki bir otomobil firmasıyla görüştüğünü  hatırlatan Jörg-Uwe Hahn, “O firma Opel’dir. Opel yöneticisi aynı zamanda benden önce bakandı. Bursa’da yatırım imkanlarını sordum. Bana  ekonomik ilişkinin çok boyutlu olduğunu, imkanları araştıracaklarını,  ileriye dönük çalışmalar içinde olabileceklerini söyledi. Bunun da  ilerleyen dönemde gerçekleşeceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.
 

Jörg-Uwe Hahn, 52 yıldır “Hessen Günü” şeklinde kutlanan bir  etkinliğe Vali Şahabettin Harput’u davet etti. Jörg-Uwe Hahn, törene katılmaları halinde Vali Harput’la birlikte tören arabasında halkı  selamlamak istediğini sözlerine ekledi.
 

Yemekte, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi açısından fikir  alışverişinde bulunuldu. Hahn, Hessen ile imzalanan kardeşlik protokolünde hatıra olarak sakladığı yeşil beyaz kravatı da Vali  Harput’a gösterdi. Her zaman bu kravatı yanında taşıdığını ifade eden  Hahn, Bursa ile ileride önemli çalışmalara imza atacaklarını  vurguladı.
 

OPEL COMBO BURSA’DA ÜRETİLECEK
 

Almanya’nın Hessen eyaleti Başbakan Yardımcısı   Jörg-Uwe Hahn, Opel’in Fiat ile işbirliğine giderek bir araç konusunda ortak çalışma yapacağını belirterek, Opel Combo’nun Bursa’da üretileceğini söyledi.

 

Jörg-Uwe Hahn, Bursa Valisi Şahabettin Harput’u ziyaretinde, basın   mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, Opel’in Bursa’da yatırımının   ne şekilde olacağını sorması üzerine Hahn, şunları kaydetti:
 

”Bu konuları Vali Harput ile daha detaylı görüşeceğiz. Opel merkezinden   aldığım bilgilere göre Opel, Fiat ile işbirliğine giderek bir araç konusunda   ortak çalışma yapacak. Opel Combo, ortak çalışmayla Bursa’da üretilecek. Yatırım   miktarı konusunda bilgi sahibi değilim. Önümüzdeki günlerde Opel’den üst düzey   bir yetkili, Bursa’ya gelecek ve görüşmeler yapacak.”

 
Yenişehir Havaaalanı’ndan Frankfurt’a yapılacak seferlerle ilgili   çalışmalara yönelik soruyu ise Hahn, şöyle yanıtladı:

 
”Ben çok isterim. Bursa’dan Frankfurt’a seyahatimizi 2-3 saat   kısaltacaktır. Frankfurt Havaalanı, genişletiliyor. Mevcut haliyle yeterli   kapasiteye sahip değil. Frankfurt bölgesinde hava şartları ağır geçiyor. Yıldırım   düşmeleri gibi kötü hava şartları nedeniyle Almanya’daki hava trafiği gecikmeli   sağlanıyor. 21 Ekim’de yeni pist açılacak. Umuyorum bundan sonra Frankfurt’taki   kapasite sorunu bir nebze çözülmüş olacak. Türkiye ya da Alman havayolları,   Bursa’dan Frankfurt’a uçuşları sağlayabilir.”

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 8 Eylül 2011 EUR/USD ve ALTIN Son Durum…

EUR/USD ANALİZ EUR/USD paritesi 1,3970 seviyesine kadar geriledikten sonra bu destekten aldığı güçle yükselişlerine devam etmek istemektedir. 1,42 ile 1,40 seviyesinde sıkışan...

Kapat