OPEC Üyeleri Anlaşmazda

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC)   üyeleri petrol üretiminin artırılması konusunda fikir ayrılığına düştü.
 

Petrol fiyatlarındaki artışın küresel ekonomideki toparlanmayı sekteye   uğrattığı görüşlerinin dile getirildiği ve akaryakıt enflasyonunu kontrol altına   almak isteyen petrol tüketicisi ülkelerin, petrol üreticisi ülkelere baskıları   artırdığı bir dönemde OPEC üyeleri Viyana’da toplandı.
 

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan liderliğindeki   Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gibi Körfez Arap ülkelerinin yanı sıra   Nijerya ve Cezayir petrol üretiminin artırılmasını savunuyor. Körfez Arap   ülkelerinin delegelerine göre, Suudi Arabistan yönetimi OPEC üyelerini petrol   üretimini günlük 1,5 milyon varil artırma konusunda ikna etmeyi umuyor.

 
Buna karşın OPEC’in iki numaralı üreticisi İran ile Venezuela, Ekvador,   Irak ve Angola petrol üretimin artırılmasına ihtiyaç olmadığı görüşünde. Bu   ülkelerin tamamı petrolün varil fiyatının 100 doların üzerinde olmasını  istiyor.
 

OPEC üyelerinden görüş bildirmeyen Katar’ın Körfez ülkelerine destek   vermesi beklenirken, Libya’nın temsilcisi Omran Abukraa’nın henüz Viyana’ya   ulaşmadığı belirtildi.
 

İran ve Venezuela’nın petrol üretimine en sert muhalefeti yapması   bekleniyor ancak OPEC’in dönem başkanı İran’ın petrol bakanlığına vekalet eden   Muhammed Ali Abadi toplantının açılışında gazetecilere yaptığı açıklamada   uzlaşıcı bir dil kullandı.
 

Ali Abadi, ”İran OPEC’in bir üyesi ve çoğunluğun kararına uyacak”   dedi.
 

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez ise ”Şu anda üretimin artırılması   görüşüne katılmıyoruz, piyasada dengeyi güçlendirmeye devam etmeliyiz ve adil   fiyatları savunmalıyız” diye konuştu.
 

BAE Petrol Bakanı Muhammed Bin Dhaen El-Hamli, ”Daha fazla petrole   ihtiyaç olursa daha fazla petrol tedarik edeceğiz” ifadesini kullandı.
 

Küresel petrol üretiminin yüzde 40′ını karşılayan OPEC, küresel ekonomik   kriz sırasında petrol fiyatlarındaki düşüşün önüne geçmek için Aralk 2008′de   günlük petrol üretimini 24,84 milyon olarak belirlemişti. OPEC’in, nisan ayında   günlük petrol üretimi ise 26,33 milyon varil oldu.
 

-PETROL FİYATI-

 
Uluslararası piyasalarda ABD ham petrolünün varil fiyatı 99 doların   altında ve Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı 116 dolar seviyesinde   işlem görüyor. Asya’daki işlemlerde ABD ham petrolünün varil fiyatı temmuz ayı teslimi   düne göre 64 sent düşerek 98,45 dolardan, Londra Brent tipi ham petrolün varil   fiyatı temmuz ayı teslimi de düne göre 37 sent düşerek 116.41 dolardan satılıyor.
 

AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Piyasalar Altın İle Teselli Buldu

Salı günü, altın Asya’da yataya yakın seyretmesinin ardından yükselişe geçerken, parite daha erken davranıp 1.46 seviyesinden, 1.4650 üzerine tırmandı. Parite...

Kapat