OPEC, Petrol Talebi Tahminini Düşürdü

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC),   küresel ekonomik toparlanmanın hız kaybetmesi nedeniyle küresel petrol talebi tahminini biraz düşürdü. OPEC’in aylık raporuna göre, küresel petrol talebi bu yıl geçen yıla göre   günlük 1,2 milyon varil artarak günlük 88,14 milyon varil olacak. OPEC’in geçen   ay 2011 yılı için küresel petrol talebi tahmini günlük 88,18 milyon varildi.

 

Raporda, gelecek yıl için ise küresel petrol talebinin bu yıla göre   günlük 1,3 milyon varil artarak günlük 89,44 milyon varil olacağı tahmin edildi.   OPEC, geçen ay 2012 yılı için küresel petrol talebini 89,50 milyon varil olarak   öngörüyordu.

 
ABD ve Avrupa Birliği gibi önemli petrol tüketicilerinin görünümlerinin   resesyona dönebileceği, talepte önemli bir büyümenin diğer bölgelerden geleceğine   işaret edilen raporda, ”OECD’de petrol talebinin geçen yıl geçici bir   toparlanmadan sonra daralmaya devam etmesi bekleniyor” denildi.
 

Çin’in petrol talebinin Haziran ayında 8 ay içinde ilk kez düşmesinin   ”imalat sektörünün faaliyetlerinin dünya çapında zayıfladığını teyit ettiği”   bildirilen raporda, Çin’in petrol talebinin bu yıl geçen yıla göre yüzde 6,5   büyümesinin beklendiği, gelecek yıl petrol talebindeki büyümenin ise Çin,   Hindistan, Ortadoğu ve Latin Amerika’dan destekleneceği kaydedildi.
 

Raporda, dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’nin 2012 yılı için   petrol talebinin, ekonomik çalkantı, devlet politikaları ve perakende petrol   ürünleri fiyatlarından olumsuz etkilenebildiği için ne olacağının bilinmediği   ifade edildi.

 
PETROL FİYATLARI-

  
ABD ham petrolünün varil fiyatı Eylül 2010′dan bu yana ve Londra   Brent tipi ham petrolün varil fiyatı da 8 Şubat’tan bu yana en düşük seviyelerini   gördü.
 

ABD ham petrolünün varil fiyatı Eylül ayı teslimi gün içindeki işlemler   sırasında 75,71 dolara kadar düşerek Eylül 2010′dan bu yana en düşük seviyesine   indi. ABD ham petrolünün varil fiyatı daha sonra 1,35 dolar düşüşle 79,96   dolardan işlem görmeye başladı.
 

ABD ham petrolünün varil fiyatı dün 5,57 dolar (yüzde 6,4) gerileyerek   81,31 dolardan kapanmıştı. Mayıs ayında 115 dolara kadar çıkan ABD ham petrolünün varil fiyatının o zamandan bu yana kaybı ise yüzde 30′u buldu.
 

Londra Brent tipi ham petrolün Eylül ayı teslimi varil fiyatı da 5 dolar   değer kaybıyla 98,74 dolara kadar inerek 8 Şubat’tan bu yana en düşük seviyesini   gördü.
 

Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı daha sonra 103,14 dolardan   işlem görmeye başladı. Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı Nisan ayında   127 doların üzerine çıkmıştı.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Kıbrıs Rum: Kabadayı Türkiye

Akdeniz'deki yeraltı kaynakları için çalışmalara başlayacak olan Kıbrıs Rum Yönetimi, Türkiye'nin tepkisini "kabadayılık" olarak niteledi

Kapat