Opec, Fiyatlar İstikrar Kazanacak

OPEC, bugün yayınladığı aylık raporda,  petrol arzı ve talebi  arasında yeterli stok ve atıl kapasite ile desteklenen iyi bir denge olmasının, geçtiğimiz hafta petrol fiyatlarında yaşanan düşüşün  kaçınılmaz olduğunu gösterdiğini ve bu fiyat düşüşünün kısa vadeli temel göstergelere paralel olduğunu bildirdi.

 
Bununla birlikte Brent petrolünün 115 Dolar/varil seviyesinin  üzerinde kaldığını belirten OPEC, yüksek fiyatların global talebi zayflattığı fikrinden geri adım attığını da belirtti. Gelişmekte olan  ekonomilerde güçlü talep büyümesinin, yüksek petrol fiyatlarının yol açtığı talep düşüşlerini dengelediğini vurguladı.
 

OPEC ayrıca, 2011 yılı için petrol talebinde büyüme tahminini  20 bin varil/gün artırarak 1.41 milyon varil/güne çıkardı.

 
OPEC ayrıca Nisan ayında üretiminin Mart ayına göre 69 bin varil/gün  arttığını da belirtti.
 

Mevsimsel faktörlerin 3. çeyrekte petrol talebini artıracağını  ifade eden OPEC, 3. çeyrekte günlük 2 milyon varil daha fazla  petrolü ihtiyaç olacağını vurguladı. OPEC, 2. çeyrek için günlük petrol  ihtiyacını 30.87 milyon varil olarak tahmin etti.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
HSBC Tasarrufa Gidiyor

HSBC Holdings PLC, maliyetleri 2.5-3.5 milyar Dolar arasında  azaltmayı hedefleyen planlar açıkladı. Banka, yeni stratejik önceliklerinin getirileri artırmayı hedefleyecek şekilde...

Kapat