Ömer Demir: Sanayide Soğuma

Türkiye’de dün açıklanan 2011 Ağustos dönemi sanayi üretim verileri  geçen yılın aynı dönemine göre  sanayi üretim endeksinin  %3,8 artış gösterdiğini kaydetti. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ise bir önceki aya nazaran %2,6 azalış (arındırılmamış %7) göstermiş olduğunu göz önüne alırsak ,Türkiye ekonomisinin yavaşlama eğiliminde değil ,yumuşak inişin yaşanmakta olduğunun kanıtı. Cari açık üzerinde pozitif katkı yapması muhtemel  Sanayi üretim verilerindeki  düşüş ,hem ithalattaki hemde yatırımlarda  yılın üçüncü çeyreğinde  Türkiye Ekonomisi’nde  büyüme de ekonomi çarklarında yaşanan sert freni gösteriyor. TCMB’nin destekediği yumuşak iniş senaryosuna uygun sanayi üretim rakamlarının Dış ticaret açığı cephesinde ki bu olumlu gelişme ,kürede resesyon ihtimalinin bu derece yüksek olduğu bu günler için TCMB’nin genişlemeci politikaları ile kronikleşen cari açık ritüelinin nasıl bir arada götüreceği görmemizi sağlayacak. Sanayi üretim endeksinin 2011 Ağustos’ta gösterdiği % 2,6’lık değer kaybında en büyük etken yatırım mal imalatının % 8,8 düşüşü gösterildi. Aslında sanayi üretim rakamlarında yaşanan bu düşüş tüm kürede yaşanıyor ve yine global gelişme, muhtemel resesyon endişeleri ile birleşince önümüzdeki dönemde küresel imalat endekslerinde de benzer verilerin gelmesinin habercisi denebilir. Bu verinin kur ve faiz tarafındaki yansıması ise ,kurlarda yaşanan sert dalgalanmayı, geçen hafta ,’’YP karşılıklar silahı’’ ile vurmayı kısmen başaran TCMB’nin ekonominin yavaşlama ihtimalini görüp benzer bir hareketle bu defa TL cinsi karşılık oranlarını indirmesi olarak kendini gösterebilir. Yılbaşına göre %35 artan kurların zayıflama sürecini gireceği,cari açığın kontrol altına alındığı bu karar ile güçlenen TL ‘yi, TCMB’nın faiz indirimleri destekleyecek.
    

 


  
ZORAKİ İYİMSERLİK

  

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in İtalya´nın yabancı ve yerel para cinsinden uzun vadeli kredi notunu AA-´den A+´ya bir basamak, İspanya´nın ise AA+´dan AA-´ye iki basamak indirerek  ,her iki ülkenin de kredi notu için görünümü negatif olarak belirlemesi ile gergin olan piyasalar  ve ardından Pazar günü gerçekleştirilen Merkel-Sarkozy görüşmesi, şu suralar iyi haberlere duyarlı olan piyasalara alım için yeni bahaneler yarattı. Alman ve Fransız liderlerin bankaları yeniden sermayelendirme dair planları, 3 Kasım´da yapılacak olan G20 zirvesi öncesinde ,toplantının  ana gündeminde idi. Yunanistan’ın  muhtemel temerrüd haberleri ise sadece piyasa öngörüsü .Baksanıza liderler, adına PIIGS deselerde hala Yunanistan’ı tutmakta kararlılar. Çünkü Yunanistan ‘ın temerrüdü diğer sorunlu ülkerde de benzer riski yaratacağından Yunanistan’ı kaybetme riskini alamazlar.

ÖMER DEMİR

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Cari Açıkta Katlamaya Devam

Cari işlemler dengesi Ağustos ayında 3.96 milyar dolar açık verdi. Piyasalarda beklenti 3.85 milyar dolar açık olacağı yönündeydi.       ...

Kapat