Olimpiyat İçin En Az 28 Milyar Dolarlık Yatırım Yapılması Öngörülüyor

2020 Yaz Olimpiyat Oyunlarının evsahibi   adayları arasında yer alan İstanbul’un, bu organizasyon için 7 yılda en az 28   milyar dolar yatırım yapması öngörülüyor.
 

İstanbul Olimpiyat Oyunları Hazırlık ve Denetleme Kurulu Genel Direktörü   Yalçın Aksoy, yaptığı açıklamada, olimpiyat projesi çerçevesinde, alanında   uzmanlaşmış uluslararası profesyonel firmalardan hizmet alınacağını söyledi.
 

Dış hizmetler (mimarlık, mühendislik, inşaat), stratejik iletişim ve   reklam alanında uzman, uluslararası 15-20 firmayla temasa geçildiğini belirten   Aksoy, bu firmalara İstanbul’un söylemiyle, güçlü yanlarının tanıtılacağını ve   zayıf yanlarına karşı nasıl argümanlar üretilebileceğinin anlatılacağını   kaydetti.
 

2 yıllık bir sürece girdiklerini ve bu süreçte cumhurbaşkanından   sporcusuna kadar herkesin tanıtım ve lobi faaliyetleri yürütmesi gerektiğini   söyleyen Aksoy, özellikle halkın bu konudaki desteğinin çok önemli olduğunun   altını çizdi.
 

Aksoy, uluslararası, bağımsız bir araştırma şirketinin Türkiye’de,   İstanbul’un olimpiyatlara evsahipliği yapmasıyla ilgili görüşü yansıtan bir   kamuoyu yoklaması yapacağını da belirtti.
 

Pekin 2008 için 43 milyar dolar yatırım yapıldığını, Londra 2012 için şu   ana kadar 14 milyar dolar yatırım yapıldığını, bu miktarın 30 milyar dolara   ulaşmasının beklendiğini kaydeden Aksoy, Türkiye’nin İstanbul’un evsahipliği için   7 yıl içinde en az 28 milyar dolarlık yatırım yapmasının planlandığını söyledi.

  
KARAR ORGANI VE TAKVİM-
 

Hedef kitlenin Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) 113 üyesi, 205   milli olimpiyat komitesi ve 28 uluslararası spor federasyonu olduğunu söyleyen   Aksoy, olimpiyatlara hangi ülkenin evsahipliği yapacağına IOC’nin 113 üyesinin   karar vereceğini kaydetti.
 

Şu ana kadar İstanbul’un dışında Madrid, Tokyo ve Roma’nın resmen aday   olduğu olimpiyatlar için adaylık başvurusu 1 Eylül 2011′de sona erecek.
 

Aday kentler, en geç 15 Şubat 2012′de dosyalarını IOC’ye teslim edecek ve   IOC Yönetim kurulu, bu aday adaylarından hangilerinin resmen aday olacağına karar verecek.  2013′ün Şubat ayında resmi adaylık dosyaları IOC’ye teslim edilecek.   2013′ün Mart ve Nisan aylarında IOC Değerlendirme Komisyonu aday kentleri ziyaret   edecek ve Haziran’da raporunu sunacak.
 

2013′ün Eylül ayında IOC oylamasıyla evsahibi kent belli olacak. IOC’deki 78 ülkeden 113 üyenin kıtalara göre dağılımı şöyle:
 

Avrupa: 47          

Asya: 24          

Afrika: 15          

Orta ve Güney Amerika: 14          

Kuzey Amerika: 7          

Okyanusya: 6

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Altındaki yükseliş yatırım talebini artırdı

Altındaki yükselişi değerlendiren İAB Başkan Vekili Osman Saraç, altındaki yükselişin yurtiçi mücevher talebini düşürdüğünü, ancak yatırımcının talebinin güçlü kalacağını söyledi

Kapat