Olası Depremin Merkezi Avrupa

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, dünyadaki   zor ekonomik tablonun tam merkezinde şu anda Avrupa’nın bulunduğunu belirterek, ”Yani olası bir depremin merkezi, Avrupa olacak gibi görünüyor” dedi.          
  

Ankara Sanayi Odası’nın (ASO) Ekim ayı meclis toplantısında sanayicilere   hitap eden Babacan, günümüzde Avrupa’daki büyük ülkelerinin dahi artık Avrupa   Merkez Bankası’nın desteğiyle borçlanabildiğini bildirdi.          
  

Bunun oldukça vahim bir tablo olduğunu dile getiren Babacan, ”Bir yandan   17 ülkenin kullandığı ortak bir para birimi var. Bir yandan bütçesini nispeten   derli toplu götüren ülkeler var. Almanya gibi ama öte yandan da o ortak para   birimini kullanıp, para basma konusunda Avrupa Merkez Bankası’nı zorlayan çok   sayıda ülke var” dedi.          
  

Bu şekilde ciddi bir adaletsizliğin ortaya çıktığına dikkati çeken   Babacan, şunları kaydetti:          

 
”Bazı ülkeler, bütçelerinde daha derli toplu giderken, yine o para   birliğindeki başka ülkeler, yüksek açık verdiğinde ve o açığı da merkez bankası,   o ortak paradan daha çok basarak kapattığında ciddi bir adaletsizlik meydana   geliyor. Bir bakıma bütçe açığı düşük olan ülkelerin, bütçe açığı yüksek olan   ülkeleri sübvanse ettiği bir dönemdeyiz şu an. Bunun da siyasi olarak   sürdürülebilmesi çok zor. Çünkü Almanya’daki gelişmeleri takip ediyorsunuz, Alman   hükümeti çok ciddi şekilde zorluk çekmeye başladı. Bakıyorsunuz, Almanya’nın risk   pirimi son aylarda yükselmeye başladı. Niye diye baktığınızda, bu kadar borcun   altına imza at at, ona kefil ol, buna kefil ol, zaten kendi borcu var. Belki   milli gelirine oranla daha makul ama bir başka ülkenin, bir daha bir daha başka   ülkenin borçlarını yüklendiğinizde bakıyorsunuz, Almanya’da da risk pirimi   yükseliyor.          

  
Burada her ülkenin, kendisinin tedbir alması gerekiyor. Problem yaşayan   ülkeler, önce kendi evlerini toplayacaklar. Herkes kendi evinin dağınıklığını   öncelikle düzeltecek ki bu birliktelik, bu para birimi avro devam edebilsin. İşte   pazar günü liderler bir araya geldi, sonuç yok. Bugün izleyeceğiz, fakat bugünkü   toplantıdan da çok yüksek bir beklentimiz, böyle köklü bir çözüm yönünde maalesef   söz konusu değil. Çünkü 17 ülkeden her ülkenin kendi bakış açısı var. 17 ülke   haricinde bir 10 ülke daha var. Onların da bir bakış açısı var. Özellikle burada   maddi çıkarlar söz konusu olduğunda ve ülkelerin kredibilitesi söz konusu   olduğunda maalesef o AB’yi oluşturan ruhun, o dayanışma birlik ruhunun şu anda   çok da geçerli olmadığını görüyoruz.”                    
 

-”Topyekün bir kötüye gidiş ihtimali söz konusu olabilir”-                     
  

ABD ve Japonya’da da sorunların büyük olduğunu, ancak işin aciliyeti   açısından dünyadaki zor ekonomik tablonun tam merkezinde şu anda Avrupa’nın   olduğunu vurgulayan Babacan, ”Olası bir depremin merkezi, Avrupa olacak gibi   görünüyor. Ülkelerin, mutlaka bütçelerini derleyip toparlamaları gerekir. Bu   imkansız bir şey değil. Siyasi zorlukları var ama birilerinin bu bedeli ödemesi   ve gerekli adımları atması lazım. Aksi halde topyekün bir kötüye gidiş ihtimali,   Avrupa için söz konusu olabilir ve Avrupa, tek başına dünya ekonomisinin üçte   biri… Dolayısıyla Avrupa’daki kötü gidiş, tüm dünyayı da peşinden   sürükleyebilir” diye konuştu.          

  
Avrupa’daki hiç bir ülkenin temerrüte düşürülmemesi gerektiğini de   vurgulayan Babacan, bunun yanında asıl önemli olanın, sorunların çözümüne inmek   ve köklü çözümler üretmek olduğunu sözlerine ekledi.    

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Şüpeci Yatırımcı Altını 1700 Doların Üzerine Taşıdı

Bütün dikkatlerin Fransa-Almanya görüşmesinin ikinci etabına yoğunlaştığı Salı günü, Avrupa Birliği maliye bakanlarının yapacağı görüşmenin iptal edilmesi yatırımcıları tedirgin etti....

Kapat