OECD, Türk Ekonomisi Yüzde 6,5 Büyüyebilir

OECD, 2010 yılında yüzde 9′a yaklaşan büyüme gösteren Türk ekonomisinin, bu yıl bir miktar yavaşlama gösterse de yüzde 6.5 daha büyeceğini öngördü. OECD, 2012 yılı için büyüme beklentisini yüzde  5.3 olarak ortaya koyarken, cari işlemler açığında artışın ise devam edeceği tahmininde bulundu. Cari işlemler açığının GSYH’ya  oranının bu yıl yüzde 8.7 olacağını öngören OECD, bu oranın 2012 yılında  yüzde 8.9′a çıkmasını bekliyor.
 

Türk otoritelerin faizleri sabit bırakırken, banka zorunlu karşılık oranlarını artırmak şeklinde uyguladıkları yeni politikanın  kredilerde ve ekonomik aktivitede istenen yavaşlamayı sağlayıp  sağlamadığını yakından izlemeleri gerektiğini belirten OECD,  Türk yetkililerin gerektiği takdirde diğer tedbirlere dönmeye hazır  olmaları gerektiğini vurguladı.

 
Türkiye’nin sıkı mali politikasını sürdürmesi gerektiğini  dile getiren OECD, daha dengeli bir büyüme için bölgesel asgari ücret  gibi yapısal reformlara ihtiyacın devam ettiğini de ifade etti.
 

OECD, Türkiye’de bu yıl TÜFE’nin yüzde 5.7, 2012′de yüzde 6.1  olacağını öngörürken, işsizlik oranını da yüzde 10.6 ve yüzde 10.4 olarak tahmin etti.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Rehn: Yunanistan İçin Yeni Düzenleme Yapilabilir

Avrupa Birliği Ekonomi ve Mali İşlerden sorumlu üyesi Olli Rehn,  Fransız gazetesi Les Echos’a yaptığı açıklamada Yunanistan’ın borçlarının vadesinin gönüllülük...

Kapat