OECD: İspanya 15 Yıldan Önce Kriz Öncesine Dönemeyecek

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü, (OECD)   tarafından yayımlanan Ekonomik Görünüm Raporuna göre, İspanya’da işsizlik oranı  15 yıldan önce kriz öncesi seviyesine dönemeyecek.
 

Raporda, 5 milyonu bulan İspanya’daki işsiz sayısının bu yıl içinde de   artmaya devam edeceği, 2011 yılı sonunda işsizlik oranının yüzde 20,3′e   ulaşmasının beklendiği ifade edildi. İspanya’da hükümet 2011 yılı sonu işsizlik   oranını yüzde 19,8 olarak öngörmüştü.
 

İspanya’daki işsizlik oranının uzun vadede düşmeye başlayacağı ve 2015′in   son çeyreğinde yüzde 14,5′e gerilemesinin tahmin edildiği belirtilen raporda,   ancak 2026 yılında yüzde 8,9′luk işsizlik oranına erişilebileceği ifade edildi.   İspanya’da ekonomik kriz öncesine denk gelen 2007′nin son çeyreğinde işsizlik   oranı yüzde 8,6 idi.
 

OECD ayrıca, 2011 yılında İspanyol ekonomisinin yüzde 0,9′luk büyüme   göstereceğini savunurken, İspanyol hükümetinin tahminlerinde bu oran yüzde 1,3   olarak verilmişti.
 

Öte yandan OECD raporunda, ”ciddi ekonomik krize rağmen İspanyolların   mutlu olduklarının” ifade edilmesi dikkat çekti. İspanyolların yüzde 50′si   mevcut yaşamından ”mutlu” olduğu belirtilirken, yüzde 65′i de gelecek 5 yılda   yaşamlarının şimdikinden ”daha iyi” olacağına inandığı kaydedildi.
 

AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Konut Kredisi Kullanacaklar DİKKAT…!

Merkez Bankası ve BDDK’nın kredi artışına ilişkin uyarılarından sonra bankalar konut kredilerindeki standartlarını sıkılaştırmaya hazırlanıyor.   Bankalar önümüzdeki 3 ayda...

Kapat