OECD: Avro Bölgesi Ülkeleri Zorda

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma   Örgütü (OECD), G-7 ülkeleri için yakın dönemde yaptığı geçici ekonomik   değerlendirmede, ABD ve Kanada için ekonomik büyümenin daha iyi, Avrupa ülkeleri   için ise zayıf olacağı tahmininde bulundu.          
 

Merkezi Paris’te bulunan OECD’nin bugün yayınladığı raporda, ”ABD   ekonomisindeki büyüme görünümünün güçlü biçimde devam ettiği, hisse   fiyatlarındaki toparlanma, güçlü tüketici güveni ve tarım dışı istihdamdaki   artışın ekonomik faaliyetleri desteklediği” belirtildi.          

 
Raporda, G-7 ülkesi Japonya’da, 2011 yılı sonunda dış şoklarla olumsuz   etkilenen sanayi üretiminin güçlenmesi ve yenin zayıflamasından ötürü bu yılın   ilk çeyreğinde güçlü biçimde toparlanacağı ve ikinci çeyrekte büyümenin daha   ılımlı olacağı tahmin edildi.                    
 

-Avro Bölgesi ülkeleri zorda-                    
 

Avro Bölgesi’nin üç büyük ülkesi Almanya, Fransa ve İtalya’da durumun   kırılganlığını sürdürmesinin beklendiği, 2012 yılının ilk çeyreğinde negatif   büyüme ve ikinci çeyrekte ılımlı toparlanma olacağı tahmininde bulunulan raporda,   son olumlu işaretlerin Almanya’da ekonomik faaliyetin bu yılın ilk yarısında ivme   kazanabileceğini gösterdiği, Fransa’da yatay bir seyrin söz konusu olacağı kaydedildi.          
 

İtalya’da ise zayıf sanayi üretimi ve hane halkı duyarlılığının, yılın   ilk iki çeyreğinde resesyonu akla getirdiği, son zamanlardaki belirtilerin olumlu   olmasının ikinci çeyrekte büyümenin kısmen iyi olacağı beklentisini ortaya   çıkardığı ifade edildi.          
 

G-7 ülkelerinde finansal sektörde güvenin tam olarak sağlanması için daha   alınacak yol olduğu vurgulanan raporda, ekonomik faaliyetlerdeki iyi görünümün   özellikle ABD’de olmak üzere hükümet tahvilleri faizlerinde artışa yol açtığı,   ABD’de hisse fiyatlarındaki yükselişin özellikle güçlü olduğuna işaret edildi.                    
 

-Petrol fiyatları tehdit-                    
 

Petrol fiyatlarındaki artışın, ekonomik toparlanmayı tehdit ettiği   uyarısı yapılan raporda, ”Petrol artışlarının OECD ülkelerinde muhtemelen   enflasyonu artıracağı ve ekonomik büyüme için fren teşkil edeceği” belirtildi.          
 

Diğer emtia fiyatlarının da son aylarda arttığına dikkatin çekildiği OECD   raporunda, aralarında Çin’in de bulunduğu gelişmekte olan ülkelerin   ekonomilerinde yavaşlama işaretleri görüldüğü bildirildi.          
 
 
Raporda, dünya ticaretindeki büyümenin yavaşlamasının özellikle Avrupa ve   OECD Asya ülkelerinde talep zayıflamasını yansıttığı vurgulandı.          
 

Avro Bölgesi’ndeki ekonomik faaliyetlerin kırılgan olduğu, güvenin zayıf   kalmayı sürdürdüğü ve son zamanlardaki işaretlerin ekonomik faaliyetlerde daha   fazla düşüşü gösterdiği belirtilen raporda, birçok ülkede borçların hala ciddi   sorun olmaya devam ettiği kaydedildi.          
 

Raporda, Avro Bölgesi’nde mali konsolidasyonla ilgili çalışmaların   sürdüğü, bunun güvenin tesisi için önemli olduğu ifade edildi.      
   

AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Endeks Yüzde 0,32 Değer Kaybetti

IMKB 100 endeksi, seansı yüzde 0.32 düşüşle, 61,614.26 puandan kapattı.Seans içerisinde en düşük 61,491.51, en yüksek 61,880.61 puanı gören IMKB...

Kapat