Ocak`ta parasını nereye yatıran kazandı?

İMKB 100 Endeksi, Ocak ayında aylık bazda yatırımcısına en fazla getiri sağlayan finansal yatırım aracı oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), “Finansal Yatırım Araçlarının Reelandnbsp; Getiri Oranları Ocak/2012“ sonuçlarını açıkladı. Buna göre, ocak ayında en yüksek reel getiri, ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 0,99, TÜFE ile indirgendiğinde de yüzde 0,81 oranlarıyla İMKB 100 Endeksinde gerçekleşti.

ÜFE ile indirgendiğinde, yatırım araçlarından mevduat faizi yüzde 0,14andnbsp; oranında yatırımcısına reel getiri sağladı. Buna karşılık, avro yüzde 3,83,andnbsp; Amerikan Doları yüzde 1,86 ve külçe altın yüzde 1,40 oranında yatırımcısınaandnbsp; kaybettirdi.

ALTIN FİYATLARINDAKİ ANLIK DURUM İÇİN TIKLAYIN…

TÜFE ile indirgendiğinde ise euro yüzde 4, Amerikan Doları yüzde 2,04,andnbsp; külçe altın yüzde 1,58 ve mevduat faizi yüzde 0,04 oranında yatırımcısınaandnbsp; kaybettirdi.

ALTI AYDA EN YÜKSEK REEL GETİRİ ALTINDA

Finansal yatırım araçları ÜFE ve TÜFE ile indirgendiğinde üç aylık değerlendirmede, reel getiri sağlayan bir yatırım aracı olmadı. Külçe altın ise altı aylık ve yıllık değerlendirmelerde en yüksek reel getiri sağlayan yatırımandnbsp; aracı oldu

Mevduat faizi, üç aylık değerlendirmede, ÜFE ile indirgendiğinde yüzdeandnbsp; 0,44, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 1,25 oranında yatırımcısına en az
kaybettiren yatırım aracı oldu.

Altı aylık değerlendirmeye göre külçe altın, ÜFE ile indirgendiğindeandnbsp; yüzde 8,75, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 8,06 oranında yatırımcısınaandnbsp; kazandırdı. Aynı dönemde İMKB 100 Endeksi, ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 19,98,andnbsp; TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 20,50 oranında yatırımcısına en çokandnbsp; kaybettiren yatırım aracı oldu.

Finansal yatırım araçları, yıllık olarak değerlendirildiğinde ise enandnbsp; fazla reel getiri oranlarına göre, külçe altın, Amerikan Doları, avro, mevduatandnbsp; faizi ve İMKB 100 Endeksi olarak sıralandı. ÜFE ile indirgendiğinde, külçe altınandnbsp; yüzde 27,86, Amerikan Doları yüzde 5,97 ve avro yüzde 2,40 oranında yatırımcısınaandnbsp; reel getiri sağladı. Diğer taraftan, mevduat faizi yüzde 3,60 ve İMKB 100 Endeksiandnbsp; yüzde 27,93 oranında yatırımcısına kaybettirdi.

TÜFE ile indirgendiğinde ise külçe altın yüzde 28,46, Amerikan Dolarıandnbsp; yüzde 6,47 ve euro yüzde 2,88 oranında yatırımcısına reel getiri sağlarken,andnbsp; mevduat faizi yüzde 3,15 ve İMKB 100 Endeksi yüzde 27,59 oranında yatırımcısınaandnbsp; kaybettirdi.

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Serbest ve bankalararası piyasada döviz

Dolar 1,7770 liradan, euro 2,3330 liradan güne başladı

Kapat