Obama, Toplantıyı Terk Etti

ABD Başkanı Barack Obama’nın Cumhuriyetçi ve Demokrat liderler  ile ülkenin borçlanma limitinin artırılması ve bütçe açıklarının azaltılması konusunda yaptığı görüşmelerin dördüncüsünün sert  tartışmalara sahne olduğu bildirildi.
 

Demokrat danışmanların verdiği bilgiye göre Obama, Temsilciler  Meclisi Çoğunluk Lideri Eric Cantor’un bir krizden kaçınılması için kısa vadeli bir anlaşmaya varılması yönündeki önerisine sert bir  şekilde karşı çıktı.
 

Cumhuriyetçi danışmanların verdriği bilgiye göre ise Obama  yaşanan tartışmaların ardından ani bir karar ile toplantıyı terk  etti. Cumhuriyetçi danışmanın verdiği bilgiye göre Obama, limitlerine  ulaşıldığını ve uzun vadeli bir borç anlaşması hedefinden geri adım atmayacağını söyledi.
 

MOODY’S TARAFINDAN YAPILAN UYARI YASA YAPICILAR VE OBAMA ÜZERİNDE BASKIYI ARTIRDI
 

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service’in ABD’nin  kredi notlarını olası bir indirim için izlemeye aldığını duyurması,  ülkenin mali sıkıntılarının nasıl çözüleceği konusunda yasa yapıcılar ve  Obama üzerinde 2 Ağustos tarihine kadar bir anlaşma sağlamaları  yönünde baskıyı artırdı.
 

Temsilciler Mevlisi Başkanı John Boehner’in bir sözcüsü yaptığı açıklamada, “Boehner aylardır, Beyaz Saray’ın ülkenin borç krizini düzeltmek için harcamaları kısma yönünde adım atmaması halinde,  piyasaların bunu bizim için yapacağı konusunda uyarıyordu. Moody’s  tarafından alınan karar Boehner’in uyarısını güçlendiriyor” diye  konuştu.

  

ABD Hazine Bakan Yardımcısı Jeffrey Goldstein da yaptığı açıklamada, “Moody’s tarafından alınan karar, Kongre üyelerine ülkenin temerrütten  kaçınılması ve açık azaltım paketi üzerinde uzlaşma sağlanması  konusunda zamanında yapılmış bir uyarı” diye konuştu.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Nuri Sevgen: Altın, kir tutmaz

Bernanke’nin dün ABD Kongresi’nde yaptığı konuşmasında ABD ekonomisinin zayıf seyrinin sürmesi durumunda FED’in ek teşvikler sağlama konusunda hazır olduğunu belirtmesi...

Kapat