Obama Halka Seslendi; Baskı Yapın…!

ABD Başkanı Barack Obama, Amerikalılardan eğer borç krizinin çözümünde dengeli bir yaklaşımı destekliyorlarsa, Kongre üyelerine “baskı” yapmalarını istedi.
 

ABD’deki günlerce süren tartışmalarla iyice çıkmaza giren federal   hükümetin borçlanma limitinin yükseltilmesi ve bütçe açığının azaltılması   konusunda Kongre’yle uzlaşı sağlayamayan Obama, son çareyi halkta arıyor.
 

Limitin yükseltilmesi için son tarih olan 2 Ağustos’a sadece bir hafta   kalmasına rağmen, bugün de Kongre’de Demokratlarla Cumhuriyetçilerin ortak bir   plan yerine iki ayrı plan sunmasıyla, işlerin iyice karışması üzerine, Obama,   Beyaz Saray’da yine kamera karşısına geçti.
 

Günlerdir Kongre liderlerine mesajlar gönderen Obama, bu kez doğrudan   Amerikan halkına da seslendi.

 
Temsilciler Meclisi’nde Cumhuriyetçilerin, Senato’da da Demokratların   çoğunluğu oluşturmasına işaret eden Obama, Amerikan halkının bölünmüş bir yönetim   için oy vermiş olabileceğini ama fonksiyonsuz bir yönetime oy vermediğini   söyledi. İlk kez halktan Kongre’ye baskı yapmasını, çözüme dair düşüncelerini   Kongre üyelerine iletmelerini isteyen Obama, “Sizlerden seslerinizi duyurmanızı   rica ediyorum. Eğer bütçe açığını azaltmak için dengeli bir yaklaşım   istiyorsanız, bunu Kongre üyelerinizin bilmesini sağlayın. Eğer bu problemi   uzlaşmayla çözeceğimize inanıyorsanız, onlara bu mesajı gönderin” dedi.
 

Obama, halkın “uzlaşı” kelimesinin “kirli bir kelime” gibi   kullanılmasından bıktığını, tüm gün çalıştıktan sonra yorgun argın evine dönen   insanların, haber bültenlerini açtıklarında “sadece Washington’da üç halkalı aynı   partizan sirki gördüğünü” söyledi.
 

-ACİL ÇÖZÜM İSTİYOR-
 

Obama, konuşmasında ayrıca, sorunun çözümünde dengeli bir yaklaşım   istediğini tekrarladı. Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi John Boehner’in   sunduğu planın, problemi sadece 6 ay ötelediğini ve kalıcı çözüm yaratmadığını   ifade eden Obama, zenginlerin de fedakarlıkta bulunmadığı ve sadece orta gelirli   Amerikalı’nın üzerine yüklenildiği bir çözüm olamayacağını ve bunun adil   olmadığını kaydetti.
 

Obama, Senato’daki Demokrat Çoğunluk Lideri Harry Reid’in planını çok   daha olumlu bulduğunu ifade etti.
 

Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçilerin “uyuşmaz tavrına” işaret eden   Obama, “yeryüzündeki en büyük ülkenin politik güç gösterileriyle   yönetilemeyeceğini” dile getirdi.
 

Obama, borç limitinin yükseltilmesi ve bütçe açığının azaltılması   konusunda Kongre’deki çekişmelere ilişkin olarak da “Bu daha önce hiç   oynamadığımız tehlikeli bir oyun ve bunu kaldıramayız” sözlerini kullandı.
 

Sorunun çözümünde iki partinin de sorumluluğu bulunduğunu belirten Obama,   Kongre liderlerinden, Kongre’nin her iki kanadından da geçebilecek bir çözümü   acil bulmasını istedi. Obama, geçmişteki Cumhuriyetçi Başkan Ronald Reagan’ın da   dengeli bir yaklaşımı seçtiğini belirterek, onun sözlerinden alıntı yaptı. Obama,   borç tavanının yükseltilmesi konusunun daha önceki başkanlar döneminde “rutin”   bir şekilde bir çok kereler Kongre’den geçtiğini hatırlattı.
 

“Bir çıkmazla karşı karşıyayız” diyen Obama, sorunun çözülmemesi halinde   ülkenin derin bir ekonomik krizle karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu.   Ülkenin temerrüde düşmesinin “sorumsuzca ve pervasızca” bir netice olacağını   kaydeden Obama, “siyasetin bir kenara bırakılarak, uzlaşı sağlanabileceğine”   inandığını söyledi.
 

Obama, ABD’nin tarihinde ilk kez temerrüde düşmesi ve borçlarını ödeyemez   hale gelmesinin, sıradan Amerikalıların yaşamlarını doğrudan etkileyebileceği   tehlikesine işaret etti.
 

-BORÇTAN BİRBİRLERİNİ SORUMLU TUTUYORLAR…-

  

Konuşmasında, son 10 yılda hükümetin elde ettnden çok daha fazlasını   harcadığına işaret eden Obama, bu sözleriyle önceki Başkan George W. Bush   dönemini kastederken, Obama’nın konuşmasının hemen ardından kamera karşısına   geçen Boehner ise ülkenin kazandığından fazlasını harcadığı sözleriyle, Obama’yı   işaret etti.

 

Boehner, Obama’nın çözüm önerisinin ülkenin bu ana sorununu çözmekte   başarısız kaldığını iddia etti ve “kriz atmosferini” Obama’nın kendisinin   yarattığını savundu.

 
Zenginlere yönelik vergi kesintisinin kaldırılmasının, vergi artışı   anlamına geleceği tezini yürüten Boehner, bunun da istihdam üretimine zarar   vereceğini kaydetti.
 

Boehner, “Başkan Obama sıklıkla, ‘dengeli’ yaklaşıma ihtiyacımız olduğunu   söyledi. Bu, Washington’da ‘biz daha fazla harcıyoruz, siz daha fazla   ödüyorsunuz’ anlamına gelir” diye konuştu.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
26 Temmuz 2011 LiderForex Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Finans dünyasının önde gelen isimlerinden John Hopkins Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Steve Hanke, Bloomberg HT'ye yaptığı açıklamada, "Yunanistan...

Kapat