Obama, Cumhuriyetçileri Sorumlu Tuttu

ABD Başkanı Barack Obama, federal bütçe   açığını 1,2 trilyon dolar azaltmak için yapılan görüşmelerde anlaşma   sağlanamamasından Cumhuriyetçileri sorumlu tuttu.         

 

Obama, ABD Kongresi’nin federal bütçe açığını 1,2 trilyon dolar   azaltmanın yollarını bulmakla görevli Süper Komitesi’nin, görüşmelerin   başarısızlıkla sonuçlandığını açıklamasından sonra Beyaz Saray’da yaptığı   açıklamada, ”zenginlere vergi artışını düşünmeyi reddederek görüşmeleri   mahvetmekle suçladığı Cumhuriyetçilerin, Kongre’nin bütçe açığını azaltmada   anlaşmaya varılamamasının önündeki asıl engel olduğunu” söyledi.         
  

”Kongre’de hala sağduyu ve uzlaşma çağrılarını reddeden birçok   Cumhuriyetçi var. Onlar, ne pahasına olursa olsun zengin yüzde 2 Amerikalı için   100 milyar dolar tutarındaki vergi kesintilerini korumada ısrar etmeye devam   ediyorlar” diyen Obama, Kongre’nin bütçe açığını azaltmanın yollarını bulamaması   halinde 2013 yılında devreye girecek aynı miktardaki otomatik kesintileri yok   etme çabalarını veto edeceğini belirtti.         
  

Süper Komite’nin eşbaşkanları Cumhuriyetçi Jeb Hensarling ve Demokrat   Patty Murray, New York Borsası kapandıktan sonra yaptıkları ortak açıklamada,   ”aylar süren yoğun çalışma ve müzakerelerde sona gelindiği, ancak görüşmelere   katılan taraflar arasında anlaşmaya varılamadığı, her ne kadar komite üyeleri   arasındaki fikir ayrılıkları aşılamasa da, ABD’nin içinde bulunduğu finansal   krizin çözülmesi gerektiği, sorunun gelecek nesillere bırakılamayacağını”   belirtmişti.         
 

Demokratlar, bütçe açığının azaltılması için vergilerin artırılması   gerektiğini savunurken, bu fikre karşı çıkan Cumhuriyetçiler ise kamu   aracılığıyla yürütülen ve yaşlıları kapsayan ”Medicare” ile yoksulları kapsayan   ”Medicaid” gibi sağlık destek programlarında, sosyal güvenlik programlarında   kesintilere gidilmesini istiyordu.         
  

ABD Kongresi’nde yaz döneminde, ülkenin borçlarını ödeyememesi ihtimalini   savuşturmak ve ülkenin borçlanma tavanını yükseltmek için Cumhuriyetçiler ve   Demokratlar arasında son dakikada varılan anlaşmayla Ağustos ayında 6′sı   Cumhuriyetçi Parti’den ve 6′sı Demokrat Parti’den olmak üzere 12 üyeli Süper   Komite kurulmuştu.         
 

Bu Süper Komite, 10 yılda federal bütçe açığını en az 1,2 trilyon dolar   azaltmanın yollarını bulmakla görevlendirilmişti.          
  

Kongre’nin federal bütçe açığını azaltma çalışmalarının başarısız olması   halinde ise federal bütçe açığını aynı miktarda düşürmek için savunma   harcamalarında ve diğer yerel harcamalarda 2013 yılının Ocak ayında devreye   girmek üzere otomatikman kesintilere gidilmesi kararlaştırılmıştı.                    

 
-Kredi derecelendirme kuruluşları-                    

 

Bu arada uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Standard & Poor’s (S&P) ve Moody’s, Süper Komite’nin federal bütçe açığını azaltmada anlaşma sağlanamaması nedeniyle ABD’nin kredi notunda hemen indirime gitmeyeceklerini açıkladı.         
  

ABD’nin bütçe açığı ve artan borç yükünün yarattığı kaygıları gerekçe   göstererek Ağustos ayında bu ülkenin uzun vadeli kredi notunu ”AAA”dan ”AA   ”ya indiren S&P, Süper Komite’nin anlaşmazlığının ABD’nin kredi notunu   etkilemediğini, ”komitenin, ülkenin borcunun gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYH)   oranını istikrarlı hale getirecek mali önlemler konusunda anlaşma   sağlayamamasının, kuruluşun 5 Ağustos’ta ABD’nin kredi notunu ‘AA ‘ya indirmesi   kararıyla birbirini tuttuğunu” bildirdi.         
 

S&P, ABD’nin uzun vadeli kredi notunu ”AA ”ya indirirken, kredi notu   görünümünü ise ”negatif” olarak belirlemişti.         
 

Moody’s de Süper Komite’nin anlaşmazlığının kredi notu değişimine sebep   olmayacağını, ”sonucun kredi derecelendirmesinde belirleyici değil,   bilgilendirici olduğunu” kaydetti.         
  

Mood’y’se göre ABD’nin uzun vadeli kredi notu ”AAA” ve kredi notu   görünümü ise ”negatif”.         
 

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch ise ABD’nin ”AAA” olan uzun vadeli   kredi notunun ”istikrarlı” olan görünümünde bir değişikliğe gidebileceğini,   kredi notu indiriminin ise olasılık dışı olduğunu kaydetti.         
  

Toplam borcu geçen hafta ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasına (GSYH)   eşit miktara yani 15 trilyon dolara ulaşan ABD’nin federal bütçe açığının 2011   mali yılında 1,3 trilyon doları bulması bekleniyor.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Lingering Euro-zone Debt Issues Compounded by U.S. Debt Debate Lifts Dollar

Higher yielding currencies and risk-correlated assets, such as the Australian Dollar and New Zealand Dollar, slid as lack of resolution...

Kapat