Obama: ABD’nin Kredi Notu Her Zaman Üç A Olacaktır

ABD Başkanı Barack Obama, Standard and   Poor’s’un (S&P) kredi notunu düşürmesine karşın, ”ABD’nin kredi notunun her   zaman ama her zaman üç A olacağını söyledi.
 

Başkan Obama düzenlediği basın toplantısında, S&P’nin kararına karşın   piyasada ABD’nin kredi notunun çok yüksek olduğunu ifade ederek, ”küresel   piyasalarda kredi notumuzun hala AAA olduğuna inanılıyor. Bu konuda ben ve dünya   yatırımcıları hem fikirdir” dedi.
 

S&P’nin söz konusu kararının borç sorunun acilen çözümlenmesinde yeni bir   ruh vereceği umduğunu kaydeden Obama, ekonomi sorunlarının aşılabileceğini fakat   siyasi iradenin gerektiğini kaydetti. Obama ”Piyasalar yükselir alçalır. Fakat   bu ABD’dir. Bazı kredi derecelendirme kuruluşlarının ne dediği önemli   olmayabilir. Bizim kredi notumuz daima ama daima üç A’dır” şeklinde konuştu.
 

Cumhuriyetçilere zengin Amerikalılar için vergi artırımı kabul etmesi   çağrısında bulunan Obama, bunun radikal bir adım olmayacağını dile getirdi. Obama, bütçe açığının azaltılması için önümüzdeki haftalarda öneriler sunacağını ama kesintiler ile harcamalarda tek başına bir indirime gidileceğine inanmadığını belirtti.
 

ABD’nin sorunlarının ”çözümlenebilir” olduğunu ifade eden Obama, siyasi çıkmazın, uzlaşmayı çok güçleştirdiğini ve bu durumun ekonomideki belirsizliğe   katkıda bulunduğunu söyledi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Fatih Özatay: Nasıl anlatmalı?

Hem fiyat istikrarını hem de finansal istikrarı sağlama amacı olan Merkez, açıklamalarını bu iki amaç doğrultusunda yapmalı.   Cumartesi günü...

Kapat