Nuri Sevgen: Zorlu Bir Hafta Bizi Bekliyor Gibi…

Geçen haftanın son işlem gününde Sarkozy ve Merkel’in yaptığı ortak basın toplantısında Yunanistan sorununu çözmeye yönelik bir anlaşmaya dair işaretler veren konuşmaları Euro’yu yükseltirken; Avrupa ve ABD borsa endekslerine de yükseliş yönünde destek verdi.  Ayrıca ABD’de açıklanan öncü göstergeler endeksinin de beklenenden iyi çıkması ABD borsa endekslerine haftanın son işlem gününde yükseliş yönünde katkı sağlayan diğer haber oldu.

 
Hafta sonu ise; Lüksenburg’da gerçekleşen AB Maliye Bakanları Toplantısı’nda Yunanistan’ın kurtarma paketinin 5. dilim ödemeleri konusunda kesin bir anlaşmaya varılamadı. Bu ödeme Yunanistan’ın taahhütlerini yerine getirmesi karşılığında temmuz ayına ertelenirken; Yunanistan’a ilişkin belirsizlik de yeni haftaya başlarken hala en önemli gündem maddesi gibi duruyor. Tabii bu gündem madddesine Moody’sin Italya’nın uzun vadeli kredi notunu muhtemel bir indirim için izlemeye aldığı haberini de eklemek gerek.
 

Bu gün önemli bir data piyasalarda beklenmezken; haftanın uluslararası piyasalarda Yunanistan’a dair haberlerin yanı sıra en önemli beklenti 22 haziran Çarşamba günü açıklanacak FED’in Açık Piyasa Komistesi (FOMC) kararları olacak.
 

İçeride ise; geçen hafta gerçekleşen sert hareketlerin dengelenme çabası haftanın son gününde sürerken; hafta sonu BDDK’nın açıklamaları ve bu hafta Perşembe günü TCMB’nın PPK toplantısı bu haftanın içerideki gündemini belirleyecek.BDDK’dan bir süredir beklenen önlemler geçtiğimiz hafta sonu açıklandı.
 

BDDK, bankaların krediler için ayırdığı karşılıkları yükseltirken; bankaların sermaye yeterlilik hesaplamasında kullanılan “kredi riskine esas tutar” hesaplamasında da değişikliğe gidilmesi kararı verdi. BDDK aldığı bu kararlar, bankaların bilanço riskini azaltmanın yanı sıra; bankaların kredi maliyetlerini artırmak ve cari açığın azaltılmasına destek amacı taşıyor. Yani cari açık gibi Türkiye ekonomisi için kronikleşmeye başlayan bir sorunun çözümü için hala bankacılık düzenlemeleri ile önlemler alma çabaları sürerken; maliye politikası önlemleri yeni hükümetin kurulması sonrasına kalmış gibi görünüyor.
 

Özetle; bu haftaya başlarken dışarıda Yunanistan’a ilişkin süren kaygılar ile FED toplantısı; içeride cari açığa ilişkin haberler ve TCMB’nın alacağı kararlar ile ekonominin geleceğe dair açıklamaları piyasalardaki dalgalanmalarda belirleyici olacak.

 
Bugün İzlenecek Datalar :           

11:00   –           Euro Bölgesi nisan ayı cari işlemler dengesi
 

İMKB Bugün İçin Beklenti :
 

İMKB30 spot endeks; 77000 seviyesinin altına gelmesi ile teknik olarak sertleşen satış baskısı endeksin kısa vadeli teknik ve psikolojik destek seviyesi olan 75000’in de altına geçen hafta gelinmesine neden oldu. Perşembe günü yazdığım bültende de beklediğimi belirttiğim, başlayan tepki hareketinin; cuma günü de sürmesine karşın hacim desteği bulamayan İMKB30 spot endeks teknik ve psikolojik yönden önemli bir seviye olan 75000 seviyesinden kapanırken, çok da güçlü bir tepki sinyalleri veremedi.Geçen haftanın son günlerinde İMKB’deki olumlu havanın sürmesi; yaşanan tepki yükselişinin endeksi 77500 seviyesineki kısa vadeli hareketli ortalamaların üzerine çıkarabilmesi ile mümkün olacaktır. Aksi takdirde yaşananlar kısa süreli bir tepki hareketi olarak kalacak ve İMKB30 spot endeksin 70000 hedefine doğru hareketini sürdürecektir…
 

Euro/Dolar
 

Euro/ Dolar paritesi beklediğim gibi 1,40’ları gördükten sonra, geçtiğimiz haftanın son işlem gününde başlattığı tepki hareketi; kısa vadeli hareketli ortalamalarının geçtiği önemli bir direnç bölgesi olan 1,4350 seviyesini geçemedikçe şimdilik tepki hareketi olarak tanımlanmalıdır. Zira bu sabahki durumuna bakılırsa paritenin yeniden 1,40’lara doğru yönelmesi ve güç toplama olasılığı teknik açıdan daha kuvvetli bir ihtimal olarak görülüyor.

 

Dolar/TL  
 

Dolar/TL uzun süredir önemle belirttiğim gibi; 1,57’nin altına kaymayarak, 1,62’deki kuvvetli direnç bölgesine doğru yönelirken Ters OBO formasyonunun da olasılığı konusunda yine tedirgin edici görüntüsünü geçen hafta Perşembe günü sert şekilde yeniden hatırlattı.  Zira Ters OBO’nun boyun çizgisi 1,62 civarından geçiyor ve bu seviyenin kırılması Dolar/TL’de 1,70’lere doğru sert bir yükselişe neden olabilecek bir potansiyele sahip olduğundan dikkatle takip edilmelidir. Cuma günü bu direnç bölgesinden uluslararası piyasalarda Dolar’daki değer kaybının da etkisiyle geri çekilme yapan Dolar/TL 1,59’un altına sarmadıkça geri çekilme, teknik açıdan,  1,62’nin geçilebilmesi için güç toplama gibi görülüyor.

Nuri SEVGEN

A Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Yaman Törüner: Krizdeki Birlik

Yunanistan, İrlanda, Portekiz, İspanya ve İtalya’da yaşanan borç sarmalı  Avrupa Birliği’nin (AB) geleceğini tehdit ediyor. Yunanistan’ın önümüzdeki haftalarda borçlarını ödeyemez...

Kapat