Nuri Sevgen: Yunanistan Yırttı. Darısı Diğerlerinin Başına…

Çin MB’nın munzam karşılıklarda hafta sonu yaptığı 50 baz puanlık indirim ve Eurogroup toplantısından Yunanistan’ın borç yeniden yapılandırmasına onay çıkacağına dair olumlu beklenti ile haftaya başlayan borsa endeksleri, Avrupa’da %1,4’leri bulan yükselişlerle kapandı. ABD’de ise; dün, Başkanlar Günü sebebiyle spot piyasalar kapalı idi.
             

Bu sabah 05:00 civarında ise Brüksel’den Yunanistan’ın ve piyasaların beklediği karar nihayet çıktı. Bu bülteni yazdığım saatlerde resmi ayrıntılar kesinleşmemekle birlikte yapılan açıklamalara göre 130 milyar euroluk kurtarma fonuna ve borçların yeniden yapılandırılması konusunda Euro Birliği Maliye Bakanları anlaştı. Yaklaşık 13 saate yakın süren toplantıdan; Yunanistan’ın borçlarını 2020 yılına kadar GSYİH’nın %120 seviyesine düşürülmesini öngören ve özel sektör kreditörlerinin Yunanistan’daki alacaklarının %53,5’lik kısmından vazgeçmesini sağlayan konularda anlaşma sağlandı. Ancak eklemek gerekir ki; ilgili tahvillerin piyasada kaybettiği değer göz önüne alınırsa hair-cut oranı fiili olarak %75 seviyelerine yakın. Aslında dün Eurogroup’ta oylanan Yunanistan’ın kontrollü iflası (temerrüd / default) durumudur. Böylece kontrolsüz bir batış ortaya çıkması ile Fransız ve alman bankaları başta olmak üzere dünyada yeni bir finansal şok engellenmiştir. Bu işin de tek kazananı “şimdilik” Yunanistan gibi görünüyor…

 

Toplantı sonrası Yunan Maliye Bakanı, özel sektör tahvil takası sürecine yarından itibaren başlayacaklarını söylerken; IIF (The Institute of International Finance), bu tahvillerin vadesinin 11 ile 30 yıl arasındaki vadelerde ve faizinin önemli ölçüde piyasa faizinin altında (ağırlıklı olarak %3,65) olacağını açıkladı.
           
 

Yılan hikayesine dönen Yunanistan borç yeniden yapılandırma sorununun aşılması ( ki zaten aksi henüz fiyatlanmamıştı) piyasalarda rahatlama sağlayacaktır. Zira açıklamaların gelmesi ile Euro/Dolar paritesi 1,3180’den 1,3290’a kadar sert bir yükseliş yaşasa da bülteni yazdığım saatlerde aşırı derecede Yunanistan anlaşması konusunda bir iyimserlik Asya borsalarında gözlenmiyor.
İçeride ise; bugünün önemli beklentisi TCMB’nın bugün saat 14:00’ta yapacağı açıklamalar olacak. Politika faiz oranında ve zorunlu karşılıklarda değişim beklenmese de TCMB’nın yapacağı açıklamalardaki satır araları ekonominin gidişatına dair TCMB’nın görüşleri hakkında önemli ipuçları verecektir.
Sonuç olarak; Yunanistan’ı “yeniden” kurtuldu. Gözümüz aydın. Darısı Portekiz, İspanya ve İtalya’nın başına….
 
    
Bugün İzlenecek Datalar :
14:00   –           TCMB Para Politikası Toplantısı, faiz kararı
15:30   –           ABD, ocak ayı Chicago FED ulusal aktivite endeksi
17:00   –           Euro Bölgesi, şubat ayı tüketici güven endeksi
                                                                                                                                             
 

İMKB Bugün İçin Beklenti :
İMKB30 spot endeks, yukarıdaki grafikte de görülebileceği gibi; 75000 seviyesi civarından geçen uzun vadeli düşen kanal direncinden gelen satışlar ile 72000’li seviyelerden kısa vadeli hareketli ortalamalarına kadar geriledikten sonra bu seviyelerde tutunarak yeniden bu direncine doğru Cuma günü sert bir hamle yaptı ve dün 75000 seviyelerini gördü. 72000 seviyesi civarında tutunarak kısa vadeli hareketli ortalamalarından güç bularak yeniden uzun vadeli düşen trend kanalını kırma girişimine başlayan İMKB30 spot endeksin, bu seviyeyi geçmesi durumunda; teknik olarak yeni ve sert bir yükseliş hareketine başlayabileceğine dikkat çekmek isterim. Çünkü 72000 ile 75000 arasında dalgalanarak güç toplayan endeksin yukarıda önemle belirttiğim 75000’e yakın seviyeden geçen direncinin üzerinde kalınacağının teyidi; hareketin sert şekilde 78500-79000’e ivmelenmesine ve hedefin 82000 olmasına neden olabileceğinden, dikkate alınmalıdır.

 

Diğer taraftan uzun vadeli düşen trend kanalının geçilemeyerek bu seviyeden yeniden satışlarla karşılaşılması durumunda; 72000 seviyelerindeki kısa vadeli hareketli ortalamaların ilk kuvvetli ve önemli destek olacaktır. Ancak uzun süredir yazdığım gibi; İMKB30 spot endeks 200 günlük hareketli ortalamasınn geçtiği 70000 seviyesinin altına gelmedikçe yükselen trend içerisindeki görüntüsü bozulmayacaktır…!
 

 
Euro/Dolar 
 
 

Euro/Dolar paritesi; Eurogroup’tan bugün Yunanistan’ın borç yeniden yapılandırmasına onay çıkması haberi tekrar 1,3290 seviyesine doğru yaptığı hamle sonrasında yükseliş potansiyelini teknik olarak koruyan bir görünüm içerisinde. Bir süredir önemle yazdığım gibi: 1,31 seviyelerinin altına gelmedikçe de parite 200 günlük hareketli ortalaması olan 1,35’i hedefleyecek bir görüntü içerisinde olurken; 1,31’in altında ise bu görüntü tersine dönerek 1,2850’nin hedeflenmesine neden olacaktır.  Bu nedenle kritik seviye olan 1,31’in dikkatle takip edilmesi ve pozisyonların bu seviyeye göre ayarlanmasını tavsiye ederim.
 

 
Dolar/TL 

 
Dolar/TL son dönemdeki bültenlerimde teknik görünüm konusunda uyardığım gibi 1,75’lerden buduğu destekle 1,78 seviyesine doğru tepki yapsa da bu seviyeyi geçemeyerek uluslararası piyasalarda doların değer kaybının da desteği ile sert bir şekilde 1,75’in altına geriledi. Dün önemli destek olarak gösterdiğim bölge olan 1,75-1,76 bandının altına gelen Dolar/TL’ye dair teknik görünüm; 1,75’in üzerine tekrar çıkılamaz ise, 1,69-170 bandına doğru bir düşüş sürecine girebileceği şeklindedir. Zira 200 günlük hareketli ortalamasının geçtiği seviye olan 1,75-1,76 bandının altında kalınması; teknik olarak,  dolarda uzun vadeli yükseliş trendinin sonlandığı olarak yorumlanmasını gerektirir…
 
 

Nuri SEVGEN

A Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
A.Savaş Akat: Euro Krizi ve Küresel Ekonominin Geleceği

Dünya nefesini tuttu, Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısının sonuçlanmasını bekliyor. Sabah Avrupa borsaları yükselişle açıldı. Anlaşılan mali piyasalar kararın olumlu...

Kapat