Nuri Sevgen: Yunanistan Pazarlıkta Çok Usta. Ders Almak Lazım…

Geçen haftanın  en önemli datası olan ABD tarım dışı istihdam datasının 150 bin kişilik artış beklenirken beklentilerin çok üzerinde 243 bin kişi artması ve işsizlik oranının %8,5 beklenirken %8,3’e gerilemesi ABD borsa endekslerinde sert alışları beraberinde getirirken; bu yükseliş neredeyse tüm dünya borsalarında olumlu bir yansıma buldu. ABD’de borsa endeksleri haftanın son işlem gününü %1,4’ü geçen yükselişler ile kapatırken; Avrupa borsa endekslerindeki yükselişler %1,8’leri buldu.
           
 

İstihdam datası borsalarda olumlu havaya neden olsa da; ABD ekonomisinde iyileşmenin kanıtı olarak FED tarafından özenle izlendiği, yapılan açıklamalarda, görülen bu datadaki bu denli sert artış aslında piyasaları tedirgin etmeli. Çünkü; istihdamda artışın sürmesi ekonominin iyileşmesi, enflasyonist etkinin artabileceği anlamı taşıyacağından; FED’in düşük faiz politikasını 2014’ten daha önce bitirmesine neden olabilir. Bu durum; doların maliyeti yükselterek, borsalardaki olumlu havayı destekleyen dolar bazlı carry-trade pozisyonların stoplanmasına ve piyasalarda satış dalgasına neden olabileceğinden önemsenmelidir. Yani ABD ekonomisinde işlerin iyiye gitmesi demek; bol paranın artık enflasyonist risk olarak görülmesi, 3. Parasal gevşeme beklentilerinin suya düşmesi demektir. Bu nedenledir ki; Cuma günü istihdam datası açıklandıktan sonra dolar endeksinde sert primlenme dikkat çekiciydi.
           
 

Bu haftaya başlarken ana konu ise; Yunanistan’a dair yapılması planlanan borç yeniden yapılandırması konusunda anlaşmaya henüz varılamamış olduğudur. Bugün görüşmelerin süreceğine dair mesajların verilmesine rağmen; anlaşmanın sağlanması dolarda Cuma günü ABD istihdam datası ile başlayan toparlanmayı engelleyebileceğinden  piyasalar açısından önemle takip edilecektir. Zira son dönemde önemle yazdığım gibi, doların değer kazanması demek; dolar ile borçlanılarak diğer paralara ve varlıklara yapılan yatırımların maliyetini artıracağından, piyasalar tarafından arzu edilmeyen bir durumdur. Bu sebeple; Yunanistan konusunda bir anlaşma sağlanması; son dönemde yaşanan olumlu havanın bozulmasını engelleyebilecek bir denge ortamının oluşmasına neden olacaktır.
           
 
Kısacası; ABD istihdam verilerinde önemli artışlar, son dönemde gelen verilerdeki olumlu havanın da ışığında ABD ekonomisinde iyileşmenin belirginleştiğini gösteriyor. Bu durum Avrupa kaynaklı risklerin ortadan kalkmasına yönelik beklentilerin artması ile perçinlenecektir. Ancak önemli olan bu iki büyük paranın dengesine yönelik bozulmanın olmamasıdır. Çünkü denge dolar lehine bozulursa; yukarıda da ayrıntıları ile anlatmaya çalıştığım denge, borsalar aleyhine bozulacaktır. Bu durumdan da en çok, gelişen ülke paraları ve borsaları etkilenecektir. Bu nedenledir ki; artık iflası piyasalarca kesin olarak kabul görmüş Yunanistan’ın borç yeniden yapılandırmasına ilişkin haberler, piyasalarca, yeniden önem verilen haberler sınıfına girmiştir. Bunu gören ve anlayabilen Yunan Hükümeti’de; elini kuvvetlendirmek için, Euro Birliği ile pazarlık şansını artırma çabası içerisinde masadan kalkıp kalkıp oturmaktadır…
            
 
Bugün İzlenecek Datalar :
11:30   –           Euro Bölgesi, ocak ayı verimlilik PMI
12:30   –           Türkiye, BDDK aralık ayı bankacılık sektörüne ilişkin veriler
13:00   –           Almanya, aralık ayı fabrika siparişleri
14:30   –           Türkiye, TCMB TÜFE ve ÜFE bazlı efektif kur gerçekleşmeleri
17:00   –           ABD, ocak ayı CB istihdam trend endeksi
                                                                                                                                            
 

İMKB Bugün İçin Beklenti :
 

İMKB30 spot endeks, bir süredir teknik hedef olarak vurguladığım 73000 seviyesinin üzerinde Cuma günü kapatarak son yazdığım bültende de dikkat çektiğim 75000 seviyesine doğru hamle yapıyor görüntüsü içerisinde.

 
Yukarıdaki grafikte de görülebileceği gibi; 75000 seviyesi uzun vadeli düşen kanal üst bandı olması ve her 5000 puanın psikolojik etkisi nedeniyle çok kuvvetli bir direnç bölgesidir. Bu nedenle bu seviyeye ulaşılırsa ilk denemede geçilmesi kolay olmayacaktır.
Diğer taraftan; 73000 direncinin Cuma günü üzerine çıkarak 73627 seviyesine değin yükselen ama bu seviyede tutunamayan İMKB30 spot endeksin yeniden 73000 seviyesinin altına sarkması durumunda 71500-71700 bölgesine değin bir satış dalgasına muhatap olabilir. Ancak 71500’ün altına sarkılması satışların sertleşmesine ve geri çekilmenin 200 günlük hareketli ortalamanın geçtiği bölge olan 69500 civarına kadar sürmesine neden olabileceği dikkate alınmalıdır.

 
Kısaca belirtmek gerekirse; 62500 seviyesinden beklediğim gibi yüksek ivmeli bir yükseliş yaşayan İMKB30 spot endeks 75000 seviyesine yaklaştıkça; yorulma emareleri hissedilir olmaya başlamıştır. Bu nedenle olası bir satış dalgasına hazırlıklı olmakta fayda var. Ancak unutulmamalıdır ki; 200 günlük hareketli ortalama seviyesinin altında kalınmadıkça İMKB30 spot endeksin yükselişe dönük trend yapısında bir değişiklik teknik olarak oluşmayacaktır…! 
 

 
Euro/Dolar 
 
 

Euro/Dolar paritesi; ABD istihdam datalarının beklentilerden çok iyi gelmesi ve Yunanistan borç yeniden yapıalndırılmasına dair belirsizliklerin sürmesi nedeniyle 1,323’lerin üzerinde tutunmayı başaramayarak 1,30’lara doğru sert bir geri çekilme yaşadı.
Mevcut teknik görüntü ışığında denebilir ki; Euro / Dolar paritesi 1,30’un altına gelmedikçe hala 1,36’ya yakın yerden geçen 200 günlük hareketli ortalamanın görülmesi hatta geçilmesi yönünde potansiyel sürmektedir. Ancak grafikte de görülebileceği gibi 1,30’un atında kalınması; paritenin sert bir şekilde 1,2850’deki önemli desteğine düşmesine ve yeniden 1,25’in hedeflenmesine neden olabileceğinden çok önemle takip edilmesi gereken bir seviyedir.
 

 

Dolar/TL 

 
Dolar/TL 1,82’nin altına kayınca 1,75 – 1,76 seviyesi civarından geçen 200 günlük hareketli ortalamaya doğru sert bir hamle yaptı. 1,75 seviyelerine gerileyerek 200 günlük hareketli ortalamasının hemen altında tutunmaya çalışan Dolar/TL’nin 1,75 seviyesinin altına kayması uzun dönemde Dolar/TL’de değer kaybının sürmesini beraberinde getirerek hedefi yeniden 1,60’lar yapacağından çok önemlidir.

 
Diğer taraftan yeniden 1,76 seviyelerinden geçen 200 günlük ortalamasının üzerine çıkması durumunda Dolar/TL’de 1,75 – 1,80 bandında bir hareketlilik görmemiz kısa dönemde daha olası bir ihtimal olarak durmaktadır.

 
Nuri SEVGEN

A Yatırım

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Yaman Törüner: Nükleer Santral Gerekli mi?

Deprem ve tsunami sonrasında Japonya’daki Fukushima nükleer enerji santralinin sızıntı yapması, nükleer enerji kullanımının gerekli olup olmadığı konusunu yeniden tartışmaya...

Kapat