Nuri Sevgen: Yunanistan’a Regan Dönemi Modeli…

Dün, yeni güne eski haber olan Yunanistan’a ilişkin kaygıların gölgesinde başlayan Avrupa ve ABD piyasaları; Yunanistan’ın kurtarılması için öne sunulan “Fransız modeli” hakkında bankalardan gelen olumlu yorumlar nedeniyle moral buldu. Avrupa borsaları düşüşle başladıkları günü %0,3 civarında yükselişle kapattı. ABD borsa endeksleri DJ ve S&P ise; son üç gündeki düşüşlerin tersine dün %1’e yakın yükselişle kapattı.
 

Bu kadar moral veren “Fransız Modeli” ise; 22 yıl önce Latin Amerika’da uygulanmış olan “Brady Tahvilleri” model alınarak oluşturulmaya çalışılıyor. Bu modele göre; Yunanistan’ın vadesi dolan tahvillerin, gönüllülük esasına daynarak, 30 yıllık tahviller ile değiştirilmesi planlanıyor. Fransız ve Alman finansal kuruluşları dün Fransız bankalarının önerisi olan ve adına “Fransız Modeli” denilen bu modeli tartışmak üzere İtalya2nın başkenti Roma’da bir araya geldi. Öngörülen tasarıya göre; 3 yıl içerisinde vadesi dolacak olan tahvillerin %50’sinin gönüllü olarak 30 yıllık tahvillere çevrilmesi öngörülüyor. Roma’daki görüşmeye; BNP Paribas, Societe Generale, Deutsche Bank, Bayerische Landesbank, Intesa San Paolo gibi Avrupa’nın büyük bankaları yanında Axa ve Alianz gibi sigorta şirketleri de katıldı. Özel sektördeki bu olumlu katkı havasının yanı sıra, Euro Bölgesi MB; vadelerin uzatılmasını içeren hiçbir çözüm ya da kurtarma seçeneği içerisinde bulunmak istemedğini ve bunun büyük risk taşıdığını açıklıyor. Sonuş olarak uluslararası piyasalarda, kısa vade için; büyük oynaklıkların iyice yatıştığı, Yunanistan’ın kısa vadede kurtarılacağı inancının arttığını söylemek yanlış olmaz. Ayrıca Avrupa bankaları şunu da çok iyi biliyor ki; bugün Yunanistan’ın kurtarılmasına destek vermezler ise, güvendikleri Euro Birliği’nin sonunu hızlandıracak zincirleme reaksiyonlar başlayacaktır…!

 
Diğer yandan Yunanistan’ın 5. kredi dilimini alması için gerekli olan yasal düzenlemelerin Yunan Parlamentosu’ndan geçmesi bu haftaya ertelendi. Eğer yeni bir değişiklik olmaz ise, oylamanın 30 haziran’da yapılması bekleniyor. Tabii oylama öncesinde bugün başlayacak Yunan kamu ve özel sektör çalışanları 48 saatlik büyük greve gidiyor. Bu grev ülkede hayatı durduracağı gibi Yunanistan’ı karıştırabilir.

 
İçeride ise; Yunanistan pek umurumuzda değil. Zira kimsenin Atina Borsa endeksi ASE’nin nasıl açıldığı ve kapandığına baktığı yok. Hala İMKB’yi etkileme potansiyeli yüksek olan iki borsa endeksi DJ ve DAX. Ancak son dönemlerde bu korelasyonda da azalma olduğu açık. Cuma günkü olumlu kapanışa rağmen, dün yurtdışındaki olumsuz hava ile sert düşüşle açılan İMKB, gün sonunda yurtdışındaki olumlu havadan çok da etkilenmedi. Bu durumun ana sebebi ise; döviz piyasasındaki hareketlilik. TL’nin değer kaybının sürmesi her ne kadar borsacılar için “döviz bazında senetler ucuzluyor” bahanesi ile umutlanmaya yol açsa da tedirgin ediyor. Dün Dolar/TL 1,65 seviyesinden döndü. Bu dönüş, TL’ye olan talepten çok Dolar’ın uluslararası piyasalarda değer kaybı yaşamasından kaynaklanmış gibi görünüyor. Bu görüntü de TL’deki değer kaybının süreceği endişesinin artmasına neden oluyor. Bu duruma neden olarak da cari açığa ilişkin kaygıların yanı sıra, siyasi gerginliğin artacağına dair inanç etkili oluyor. Bugün TBMM’nde yapılacak olan yemin törenini bu yönden piyasalar önemle izleyecektir. Piyasaların bir an önce beklediği; acilen hükümetin kurularak cari açığın azaltılmasına yönelik düzenlemeleri yapması. Bu durum da geciktikçe de TL’den kaçış hızlanıyor…
 

Son Not: Brady tahvilleri; Meksika için uygulanan ve bu planı geliştirdiği için dönemin Başkanı Ronald Reagan’ın Hazine Müsteşarı Nicholas Brady’nin soyadı ile anılan ‘Brady Planı’nı gündeme getirdi. ‘Brady Planı’ olarak tanınan sistem özetle; borçlu ülkenin uluslararası piyasalara ABD Hazinesi garantisi altında uzun vadeli tahvil ihraç etmesine olanak sağlıyor. Uluslararası piyasalarda ihraç edilen bu tahviller de ‘Brady Tahvilleri’ olarak tanınıyor. Borçlu ülkenin, ABD Hazinesi garantisiyle tahvil ihraç etmesinin sağladığı en önemli avantaj, borç ödeyememe ihtimali taşıyan bir ülkenin ödeyeceği faizin çok altında faiz ödemesi olarak tanımlanıyor. Brady tahvillerinin ilk uygulaması olan Meksika Brady’leri, uluslararası piyasalarda ilgi gördü ve yatırımcılar tarafından sevildi. Meksika sonrasında Arjantin, Brezilya, Bulgaristan, Cezayir, Kosta Rika, Dominik Cumhuriyeti, Ekvator, Fildişi Sahilleri, Ürdün, Nijerya, Panama, Peru, Filipinler, Polonya, Rusya, Uruguay, Venezüela ve Vietnam için Brady ihraç edildi. Bu ülkeler için ihraç edilen Brady’lerin toplam tutarı da 160 milyar dolar oldu. Hatta Marmara Depremi sonrasında mali açıdan sıkıntıda olan Türkiye için de benzer çözümler çok tartışılmıştı. Ancak dönemin Hazine yönetimi buna sıcak bakmamıştı.

   
İMKB Bugün İçin Beklenti :
  

İMKB30 spot endeks; kısa vadeli yükselen trend desteğinin üzerindeki hareketini sürdürürken kısa vadeli hareketli ortalamalar da yukarı yönde birbirlerini kesmeye hazırlanıyor. 75000 seviyesinde önemli destek oluşumu dikkat çeken İMKB30 spot endeks, teknik olarak, kısa vadeli yükselen trend desteği olan 74500’ün altına gelmedikçe orta vadeli düşen kanalı yukarı yönde kırarak 200 günlük hareketli ortalamasının geçtiği yer olan 78500’e doğru hareket edecek gibi görünüyor. Diğer yandan İMKB30 spot endeks 74500’ün altına kalırsa yükseliş yönündeki beklentim tersine dönecektir. Bu durumda İMKB30 spot endeksin hedefi yeniden 70000 olacağından 74500 seviyesi çok önemli bir destektir…
 

Euro/Dolar
  

Euro/Dolar paritesinde 1,4350 civarından geçen hareketli ortalamaların geçilememesi nedeniyle yeniden kısa vadeli dip seviyesi olan 1,41’e gerileyen parite bu sabah yeniden kısa vadeli hareketli ortalamalarına yönelmişe benziyor. 1,4350 seviyesi teknik açıdan, çok ama çok önemli bir bölgedir. Bu seviyenin kırılması hareketi; sert bir şekilde, yeniden 1,47’ye doğru ivmelendireceğinden 1,4350 dikkatle takip edilmelidir…!
 

Dolar/TL
 

Dolar/TL uzun süredir önemle belirttiğim süreçde bir değişiklik yok. Yukarıdaki  haftalık olarak gösterdiğim Dolar/TL grafiğinde de görülebileceği gibi 1,62 bölgesi ters OBO formasyonunun boyun çizgisi kırıldıktan sonra hareket hızlandı ve dün 1,65’e geldi. Teknik olarak; Dolar/TL 1,62’nin altına gelmedikçe, hareketin hedefi önce 1,67 olsa da ana hedef 1,70’ler olacaktır.

Nuri SEVGEN

A Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
M.Uğur Civelek: Zayıf halkaların kırılacağı günler yaklaşıyor!

Geçtiğimiz hafta genelinde küresel piyasalarda yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmeler bakış açısına göre farklı şekilde algılanabilir, at gözlüğü takarak kısa vadeli...

Kapat