Nuri Sevgen: Yorgo’ya Merkozy Fırçası…

Avrupa Yunanistan’ın ateşlediği borç sorununu çözme yönünde anlaşarak, hatta Yunanistan’ın borçlarının yarısını silerek, ciddi tavizler verirken; Yunanistan’ın beklenmedik şekilde AB Liderler Zirvesi kararlarını referanduma götüreceği haberi piyasaları karıştırdı. Dün Merkel ve Sarkozy’nin Papandreu ile bugün başlayacak olan G-20 toplantısı öncesinde yaptığı toplantıdan, Yunanistan’ın referandum kararından vaz geçirileceği beklentisi; piyasalara moral verdi. Bu moralli beklentiye bir de ABD’de beklentilerden olumlu gelen özel sektör istihdam verilerinin desteği de eklenince Avrupa borsa endeksleri dünü %2’yi bulan yükselişler ile kapattı.

  

Avrupa borsaları kapanışından sonra FED Başkanı Bernanke’nin, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı sonrasında yaptığı basın toplantısında büyümenin “hayal kırıklığı yaratcak kadar” yavaş olduğunu ve Avrupa’daki mali krizin de endişe kaynağı olduğunu açıklaması ile ABD borsa endeksleri önce tedirgin oldu. Bernanke’nin zayıf konut piyasasına ek destek sağlayabileceği açıklaması ve olumlu gelen özel sektör istihdam verisinin yarın açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesinde düzelttiği moralle ABD borsa endeksleri dünü %1,6’yı bulan yükselişlerle kapattı.

 

ABD borsaları kapandıktan sonra Merkel-Sarkozy ve Papandreu görüşmesi sonlandı ve yapılan basın toplantısı ile Yunanistan tam anlamıyla sınıfın tembel ve geçimsiz çocuğu durumuna sokuldu. Sarkozy toplantı sonrasında yaptığı açıklamada; Yunanistan’ın tutumuna açıklık getirmesini istedi ve aksi takdirde bu ülkenin ihtiyacı olan yardımın yapılmayacağı yönünde tehdit edici konuştu. Merkel, açıklamalarında daha sakindi ama yine de Yunanistan’ın referandum sonucunun bu ülkenin Euro para biriminde kalıp kalmayacağı konusunda belirleyici olabileceğini söyledi. Papandreu ise; kararlı bir şekilde referandumun 4 veya 5 aralık günü yapılabileceğini açıkladı. Ayrıca Euro Bölgesi’nde kalıp kalmayacaklarının da bu referanduma bağlı olduğunu belirtti.

 

Mevcut Yunanistan Hükümeti, öncelikli olarak;  yarın yapılacak güven oyuna kilitlenmiş durumda. Zira yapılacak güvenoyu toplantısında yeterli çoğunluk bulunamaz ise; 30 gün içerisinde Yunanistan’da seçime gidilmesi gerekiyor. İşte ilginç olan da şu ki; 30 gün süre sonu Papandreu’nun dün belirttiği 4 aralık Pazar gününe denk geliyor. Artık siyasi geçmişimizde benzer çok kriz görmüş olan biz Türkler, sonrasında yaşanabilecek olasılıkları tahmin edebilecek tecrübeye sahibiz. Burada uzun uzun analiz edecek yerim yok malesef. Ancak şu kadarını söyleyeyim ki yarın mevcut hükümet çökebilir ve Yunanistan’da referandum kararı rafa kalkabilir. Bu nedenle yarın Yunanistan Parlamento’sunda yapılacak güven oylaması çok önemli olacaktır.

  

Gelelim Fransa’ya: Fransa mali açıdan o kadar zor bir durumda ki özellikle bankalarının Yunan tahvillerine yaptığı yatırımlar nedeniyle AAA olan kredi notunu kaybetmemek için Sarkozy büyük bir çaba ve gayret içerisinde. Sırf bu olasılık Fransa’nın NATO kararını bile beklemeden Libya liderinin paralarını Fransız bankalarından çekme riski arttığı için Libya’ya hava harekatına başlamasına neden oldu. İşte bu kadar sıkıntılı bir durumda olan Fransa, Yunanistan’ı tehdit etmesin de kim etsin?

  

Kısacası; dün gece geç saatlerde yapılan basın toplantıları gösteriyor ki, Yunanistan referandum kararından dönmeyecek. Bu durum da bu sabah Asya borsalarında satışlara neden olurken; bülteni yazdığım sabahın erken saatlerinde ABD endeks vadeli sözleşmelerinin güne %1’e yakın düşüşle başlamasına neden oluyor.

  

İçeride ise; yurtdışındaki sıkıntıların yanı sıra bu sabah açıklanacak ekim ayı enflasyon dataları bekleniyor. Zira önemli ÖTV artışlarının ve kur etkisinin hissedileceği ekim ayı enflasyonu için tahminler TÜFE’de %2,6 ile %3,5 arasında değişiyor. 
 
 
Bugün İzlenecek Datalar :
10:00   –          Türkiye ÜFE ve TÜFE
11:30   –          İngiltere PMI servis sektörü
14:30   –          ABD tarım dışı verimlilik
14:30   –          ABD haftalık işsizlik sigortası başvuruları
14:45   –          Euro Bölgesi MB faiz kararı
15:30   –          Euro Bölgesi MB Başkanı Mario Draghi’nin basın toplantısı
16:00   –          ABD ISM imalat dışı endeks
16:00   –          ABD fabrika siparişleri
***      ABD’de yaz saati uygulaması devam ettiğinden bu hafta boyunca ABD borsası Türkiye saatiyle 1 saat erken 15:30’da işleme başlayacaktır…
                                                                                                                                             

  
İMKB Bugün İçin Beklenti :

 
İMKB30 spot endeks, uzun süredir önemle belirttiğim 67500 desteğinin altına kayarak teknik görünümün bozulmasına ve hedefin 64000’i işaretlemesine neden olduktan sonra dün tekrar 67500 seviyesinin üzerine çıkmayı deneyen bir hamle yaptı. Bugün bu hamlesini tamamlayarak yeniden İMKB30 spot endeks 67500 seviyesinin üzerine çıkarak orada tutunabilirse 64000 hedefi şimdilik rafa kalkacaktır.

  
Diğer yandan İMKB30 spot endeks 67500 seviyesinin üzerinde kalamaz ise; dün yaşananların sadece bir tepki olduğu ve hedefin hala aşağıda 64000 seviyesi civarındaki uzun vadeli düşen kanal alt bandı seviyesi olacaktır.
 
 

Euro/Dolar  
 

Euro/Dolar paritesi özellikle de uyardığım gibi 1,40’ın üzerinde tutunamayınca 1,38’lere, sonrasında da 1,36’lara sert bir geri çekilme yaşadı. 1,35-1,36 bandı seviyeleri daha önce de önemli destek olmuş seviyeler. Bu seviyede paritenin tutunmuş olması teknik açıdan, tepki olasılığını artırmadığı gibi; 1,38’in altına gelinmesi ile aşağı yönde birbirlerini kesen kısa vadeli hareketli ortalamalar paritenin 1,35’in altına kayması durumunda 1,31’i hedefleyebileceğinin sinyalini veriyor.  Bu nedenle parite 1,38’in üzerine çıkamaz ise; 1,40’ın yeniden geçilerek uzun vadeli düşüş trend bölgesinden çıkılacağı beklentisi oluşmayacaktır. Kısacası; 1,38’in üzerinde tekrar kalınmadıkça, teknik açıdan, yön paritede aşağı olmayı sürdürecektir…!
  

Dolar/TL 
   

Dolar/TL’nin TCMB Başkanı Başçı’nın geçen haftaki açıklamaları ve PPK toplantısı kararları ile 1,78’deki kuvvetli desteğinin altına da gelerek 1,74 seviyelerine geriledikten sonra 1,74 – 1,75 bölgesi teknik olarak diğer bir yatay destek seviyesi olan bu bölgede destek bulduğunun gözlendiğini son günlerde önemle yazıyorum. Zira Dolar/TL’nin bu seviyede tutunması ve hafif bir tepki vermesinin mümkün olduğunu da belirtiyorum. Bu beklentim, Doların dünya genelinde değer kazanmasının da verdiği destek ile, dün gerçekleşmeye başladı ve Dolar/TL 1,75’ten aldığı destek ile 1,80 seviyesine değin bir hamle yaptı.

 
Dolar/TL’nin yukarıdaki fiyat hareket grafiğine bakıldığında; kısa vadeli hareketli ortalamaların ve FİBO desteğinin 1,77’lerde çalışmaya başladığını ve 1,77’nin altına gelinmediği takdirde yeniden 1,83’ün denenme ihtimalinin olduğu görülüyor. Bu nedenle Dolar/TL yeniden 1,77’nin altına kaymadıkça düşüşün sürmesinin beklenmemesi ve 1,83’e doğru bir hamlenin olasılığı akıllarda tutulmalıdır.

 
Diğer yandan Dolar/TL 1,77’nin altına gelmesinde ise 1,74’e sert bir düşüş yapabileceğinden 1,77 önemli bir seviye olarak dikkatle izlenmelidir…

Nuri SEVGEN

A Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: Büyük Gün Geldi Çattı…

EUR/USD ANALİZ Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, G-20 Zirvesi öncesi Avro Bölgesi borç krizini aşmak için yapılan toplantıda referanduma gitme kararı...

Kapat