Nuri Sevgen: Yabancıların Cari Açık Riskinden Kaçışı

Amerika ve Avrupa’da dün genel anlamda piyasalarda olumlu bir görüntü vardı. Abd borsa endeksleri Microsoft’un Skype’ı 8,5 milyar dolara almasının şirket karları ve alımlarına dair olumlu beklentinin sürmesi nedeniyle gelen alımlar ile dünü %0,8’i bulan yükselişlerle kapattı.

 
Avrupa’da ise; Yunanistan’a ilişkin kaygılara rağmen Almanya Başbakanı Merkel’in Yunanistan’ı koruyucu konuşması sebebiyle borsalar %1’i geçen alımlar ile günü kapattı.
 

İçeride ise; dışarıdaki bu olumlu havanın tam aksine negatif yönde ayrışılan bir gün vardı. Kur sepetinde sert bir yükseliş gözlenirken; güne olumlu başlayan İMKB kurlardaki bu hareketliliğin etkisi ile %1’i geçen düşüşle günü kapattı. Bazı yabancı fonların pozisyon kapayarak döviz talep etmesinin dünkü içerideki piyasalardaki dalgalanmaya neden olduğu söyleniyor. Zira genelde bizimle yatırım amaçlı olarak aynı potada değerlendirilen Rusya borsası da bizim gibi dün, %0,8’in üzerinde düşmesi; yabancı fonların pozisyon kapama yaptıklarına dair söylentiyi doğruluyor gibi. Özellikle bankacılık sektörüne gelen satışların endeks üzerine etkisi de ikinci seansın ortalarından itibaren İMKB’de satışların paniğe dönüşmesine neden olurken, dışarıdaki olumlu havaya rağmen içeride morallerin bozulmasına neden oldu.

 
Bu sabah Çin’in enflasyon verilerinin beklentilerden yüksek gelmesine rağmen, Euro’nun tekrar değer kazanmaya başlamış olmasının da olumlu etksiyle, piyasalarda, genel olarak dünkü olumlu havanın devamı bir hava hakim. İçeride ise; saat 10:00’da çıklanacak TCMB ödemeler dengesi bilançosu günün izlenecek önemli datası olacaktır. Zira cari açığa dair endişeler nedeniyle; TCMB’nın son aylardaki teyakkuzunun devamı ve seçim sonrası ekonomi politikalarının belirleyiciliği açısından cari açık ekonomimizin yumuşak karnı ve piyasaların geleceğinin belirleyicisi…

 
Bugün İzlenecek Datalar :

            09:00   –          Almanya TÜFE

            10:00   –          Türkiye TCMB cari işlemler dengesi

            12:30   –          İngiltere MB enflasyon raporu

            14:00   –          ABD haftalık ipotek kredisi başvuruları

            15:30   –          ABD dış ticaret dengesi

            17:30   –          ABD petrol stokları

            21:00   –          ABD aylık bütçe gerçekleşmesi
 

İMKB Bugün İçin Beklenti :
 
İMKB30 spot endeks bir süredir önemle belirttiğim 83000 seviyesinin altına gerileyerek nisan ayında iki kez döndüğü seviye olan 81700’e kadar geriledi. Bu seviyede tutunarak yukarı yönde tepki vermesi mümkün olan İMKB30 spot endeks tekrar kısa vadeli hareketli ortalamaların aşağı yönde birbirlerini kestiği 83500’ün üzerine çıkmadıkça grafiklerdeki görünüm yükseliş sinyali vermeyecektir.
 

81500’ün altına sarkması durumunda ise; düşüş bir süredir belirttiğim 200 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 79000 seviyesine değin sürebilir.
 

Kısaca mevcut teknik görünüm gereği; 83500’ün üzerine çıkılmadıkça yükselişe yönelik pozisyon alınması riskli olacaktır…

 
Euro/Dolar
 

Euro/ Dolar paritesi geçen hafta; bir süredir “hedef” olarak vurguladığım, 1,50 seviyesine çok yakın yerden döndü. Düşüşte Trichet’nin açıklamaları kadar, Yunanistan’a dair haberle Euro’daki değer kaybında etkili oluyor. Parite teknik olarak çok kuvvetli bir destek olan 1,4280 – 1,43 bandından destek alarak 1,45’lere doğru tepki verme olasılığı çok yüksek. Bu nedenle 1,4280 seviyesinin altında kapanış yapılması durumunda bu durumun stop-loss kabul edilmesi şartıyla Euro/Dolar paritesinde 1,45’lere doğru olabilecek kısa vadeli hareketten faydalanılması rasyonel olacaktır.
 

Dolar/TL
 

Bir süredir bültenlerimde de özellikle 1,5350’nin üzerinde kalınması çok önemli bir direnç bölgesi olan 1,55’in denenmesine neden olacağını vurguluyordum. Bu durum gerçekleşti ve Dolar/TL 1,55 direncini dün geçmeyi başardı. 1,55 seviyesinin altına inilmedikçe Dolar/TL’de teknik olarak yükseliş potansiyelini koruyacaktır. 1,5350 bölgesinden geçen kısa vadeli ve 200 günlük hareketli ortalamalar Dolar/TL’nin olası yükselişi için büyük bir teknik destek sağlamaktadır. Kısa vadeli hedefi 1,58 olan Dolar/TL’nin teknik olarak ana hedefi 1,60 seviyeleridir. 1,55’in üzerinde tutundukça da bu hedefe doğru hareketi kuvvetle muhtemel olacaktır…!

Nuri SEVGEN

A Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Özelleştirmede 5 Milyar Dolarlık Tehlike

Başkent Gaz’da 100 milyon dolar teminatı yakarak kendi aralarında da köprüleri atmaya hazırlanan İki Mehmetler Ortaklığı, bu sene bütçe dengesini...

Kapat